Mivel kis hazánkban sajnos egyre kevesebbszer borul fehérbe a táj a téli időszak beköszöntével, lassan csak akkor láthatunk havat, ha behuppanunk a tévé vagy a monitor elé, esetleg a kezünkbe vesszük a telefont vagy a tabletet – persze a Kékesre is felmehetünk, csak azt egy picivel nehezebb kivitelezni. Szerencsére kismillió olyan film és sorozat készült már az elmúlt évtizedekben, amik a nappaliba és a szobába varázsolják az évszak jól megszokott arcát, nem mellesleg a videójátékok között is szép számban akad olyan, amely részben vagy egészben téli környezetet kínál, így relatíve könnyű dolgunk volt jelen listánk összeállítása során, hiszen bőven tudtunk miből meríteni. Következzék tehát öt olyan produkció, ami azon nyomban hangulatba hozhatja az egyszeri játékost, aki még a karácsony előszobájában is kockulással tölti az időt.

Frostpunk

Kezdjük a felsorolást egy igazán súlyos darabbal, a This War of Mine-t (ami ugyebár szintén nem egy könnyen emészthető alkotás) is jegyző 11 bit studios 2018-as túlélőjátéka ugyanis hamar kultstátuszba emelkedett, hála a komoly témákat boncolgató sztorijának és a meglehetősen addiktív játékmenetének. A Frostpunk a lehető legzordabb arcát mutatja a télnek, hiszen a Föld utolsó városának vezetőjeként lépten-nyomon lehetetlen döntésekbe botlunk, az örökös fagy birodalmában ragadt túlélők pedig szerény személyünktől várják az ellenszert a mindent (és mindenkit) elemésztő jégkorszakra. A városépítéssel és erőforrás-menedzsmenttel megfűszerezett túlélősdi morális kérdések gyűrűjében értekezik az emberi természetről és a közösségért vállalt felelőségről, miközben egy pillanatig sem feledkezik meg arról, hogy elsősorban nem oktatási, hanem szórakoztatási céllal készült, így amellett, hogy tanulhatunk belőle ezt-azt, még könnyedén el is veszhetünk a városlakók és az infrastruktúra hálójában.

frostpunk.jpg

A kép forrása: Steam

Batman: Arkham Origins

Miután a Rocksteady Studios lerakta az asztalra a Guinnes Rekordok Könyvébe is bekerült Batman: Arkham Asylumot, majd a rá két évre érkező Arkham Cityvel bebizonyította, hogy lehet fokozni a fokozhatatlant, a WB Games Montréal nyakába hárult a feladat, hogy folytassa a sötét lovag diadalmenetét. Ahogy az már a bejelentést követően is sejthető volt, a csapatnak végül egyáltalán nem sikerült felérnie az egekben lévő elvárásokhoz, mert bár a 2013-ban napvilágot látott Batman: Arkham Origins messze állt attól, hogy rossz játéknak nevezzük (Metacriticen is összeszedett magának 74 pontot az Xbox 360-as verzió), nem igazán tudta meghaladni a „tisztes iparosmunka” titulust. Az előzmény minősége azonban egyáltalán nem releváns a listánk témája szempontjából, hiszen prequel sztorija épp szenteste veszi kezdetét, így eleve adott a karácsonyi hangulat – persze Gotham módra, tehát senki se várja, hogy a Mikulás leereszkedjen a kéményen. Játékmenet és mechanikák terén ugyan nem sok eredetiséget volt képes felmutatni az Arkham Origins (a steames értékelések alapján amúgy ez az újságírókat sokkal jobban zavarta, mint a játékosokat), ám a hóvihar sújtotta város látványával elég nehéz betelni, így ha más nem, atmoszféra terén azért nagyot gurított a brigád.

batman-arkham-origins.jpg

A kép forrása: Steam

Mafia 2

Cikkünk következő állomása igazából kakukktojásnak is tekinthető, mivel a harmadik rész után eléggé felértékelődött Mafia 2-nek csak a kisebbik szelete játszódik télen, ám ezt a szegmenset olyan ügyesen összerakta a 2017-ben becsődölt 2K Czech (korábban Illusion Softworks) csapata, hogy mindenképp szerettünk volna megemlékezni róla. Vito Scaletta puskaportól és vértől bűzlő története ugyanis 1945. február 8-án veszi kezdetét (már persze a Szicíliában játszódó prológust követően), az első percekben felcsendülő Let it Snow pedig pillanatok alatt megteremti a téli miliőt – már ha a szállingózó hópelyhek és a fehérbe öltözött Empire Bay esetleg nem lenne elég valaki számára. A készítők olyannyira nem vették fél vállról a munkálatokat, hogy még az autók irányítása is nehézkesebb a program első felében (pontosabban inkább harmadában), a rádiókból pedig karácsonyi dalok (is) szólnak, miközben mi gyönyörködünk az elénk táruló látképben. Persze tény, hogy a sztori csak akkor indul be igazán, amikor (és itt most spoiler következik!) Vito kiszabadul a börtönből, ám a fagyos első fejezetek nélkül szinte biztosan nem nyújtott volna ilyen remek élményt a Mafia 2, így aztán nem lehetünk elég hálásak a fejlesztőknek, amiért bevállalták a plusz tennivalókat.

mafia-2.jpg

A kép forrása: Steam

Tom Clancy’s The Division

Ez a lista nem igazán lenne teljes a Massive Entertainment talán legjobb játéka nélkül, a jelenleg már a harmadik menetre készülő The Division-széria első része ugyanis olyan részletességgel tárta elénk Manhattan szebb napokat is látott betondzsungelét, hogy arra azóta sem nagyon volt példa. A Dollar Flu (dollárinfluenza) miatt szinte teljesen elnéptelenedett városrészt a választott évszak teszi igazán emlékezetessé, hiszen kevés programnak áll annyira jól a tél, mint a 2016 márciusában debütált looter shooternek – én például nem kifejezetten kedvelem ezt az időszakot, de a The Divisiont biztosan nem élveztem volna ennyire a télikabátok és a repkedő mínuszok nélkül. Ehhez persze nagyban hozzájárult a Massive házon belül fejlesztett motorja, az időközben többször is bizonyított (elég csak az Avatar: Frontiers of Pandorára gondolni) Snowdrop Engine, ami elképesztő módon kelti életre a környezetet – az utcai lámpák fényében fehérlő hó szerintem máig szemet gyönyörködtetőnek mondható, de nappal is kellőképpen jól fest az MMO.

tom-clancys-the-division.jpg

A kép forrása: Steam

The Elder Scrolls 5: Skyrim

És akkor a játék, amelynek bérelt helye volt ebben a csokorban. Az eredetileg 2011-ben megjelent The Elder Scrolls 5: Skyrim nemcsak a Bethesda legismertebb produkciója, de RPG berkekben is a népszerűségi lista élvonalában tanyázik, nem mellesleg a mai napig rengetegen indítanak új karaktert – leginkább persze a konzolokon is elérhető modtámogatásnak köszönhetően. A Tamriel legészakibb szegletébe kalauzoló kaland annak ellenére is változatos terepeket kínál, hogy a vidék nem a hőhullámairól híres, így a havas hegycsúcsok mellett sziklákkal tarkított tundrákon, patakokkal szabdalt fenyvesekben és őszi színekben pompázó erdőkben is átadhatjuk magunkat a magával ragadó atmoszférának, összességében véve azonban így is érződik, hogy nem egy meleg éghajlatú területen bandukolunk.

A különféle kazamatákban (kripták, várromok, barlangok) például valósággal a bőrünkön érezhetjük a fagyos levegő hideg érintését, a fogadókba betérve pedig szinte kedve támad az embernek lekuporodni a tűz mellé, hogy egy pofa mézsörrel csillapítsa a szomját, miközben a bajsza alatt dúdolja a bárdok nótáit. Tény, hogy nem minden téren öregedett jól a Skyrim (a közelharc speciel már a debütálásakor sem számított különösebben acélosnak), ám azzal talán mindenki egyetért, hogy a hangulatának köszönhetően pillanatok alatt képes berántani a zsáner szerelmeseit, függetlenül attól, hogy az első vagy a tizedik alkalommal kezdenek-e bele a Dragonborn történetébe.

tes-5-skyrim.jpg

A kép forrása: Steam

Mi tehát ezt az öt játékot ajánljuk a figyelmetekbe abban az esetben, ha egy csipetnyi hóra vágytok, de értelemszerűen rengeteg olyan cím létezik még, amely gond nélkül felfért volna a listára. A szó szerint hidegrázós élményekre vágyók például nem igazán lőhetnek mellé az immár felújított formában is elérhető Until Dawnnal, a survivor műfaj kedvelői az óriási sikert aratott Valheimmel üthetik el az időt a téli estéken, a sztoriközpontú programokra vágyókat pedig tárt karokkal várja a Life is Strange-dzsel elhíresült DON’T NOD 2020-as alkotása, a Tell Me Why. Ha pedig még ez sem lenne elég a választáshoz, az olyan ismert opuszok mellett sem mehetünk el szó nélkül, mint a Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds, az Assassin’s Creed Valhalla, a God of War (valamint a Ragnarök), a Subnautica: Below Zero és a Rise of the Tomb Raider – ti mivel egészítenétek ki a listát?

A borítóképek forrása: PlayTracker, HobbyConsolas