5. POINT AND CLICK KALANDJÁTÉKOK
Nem lehetetlen konzolokra is elkészíteni egy point and click kalandjátékot, ráadásul még a kezelés terén sem kell olyan nagy áldozatokat hozni, az igazi élmény azonban valahogy mégiscsak az egérrel való irányítás jelenti, talán azért mert ez egy mélyre nyúló gyökerekkel rendelkező stílus, ami PC-n lett igazán sikeres.Ha a kalandjátékokra gondolunk, sokunknak Ron Gilbert, Tim Schafer vagy Dave Grossman neve ugrik be, hiszen ők hozták el nekünk a nagy klasszikusokat a Monkey Island játékok és a Day of the Tentacle személyében. Aki a 90-es évek derekán már aktívan játszott és igazán minőségi szórakozásra vágyott, az a PC után nyúlt, hogy e mesterek játékait a pörgesse.
Mostanra persze már nem olyan aktív a kalandjátékok világa, mint amilyen régen volt, de még mindig ott a szikra néhány lelkes fejlesztőnek köszönhetően, akik főleg PC-re dolgoznak, ahonnan elindult ez a stílus.
2009-ben felújítva megjelent a The Secret of Monkey Island, majd 2010-ben a Monkey Island 2: LeChuck's Revenge is.
4. VALÓS IDEJŰ STRATÉGIAI JÁTÉKOK
A stratégiai játékokkal kapcsolatban sokaknak talán az juthat az eszébe, hogy ezek olyan programok, melyekben leginkább türelemmel és ráérős játékkal lehet eljutni a győzelemhez. Nos, ezek az emberek biztos nem láttak még egy StarCraft vagy valamilyen más, valós idejű stratégiai játék köré rendezett bajnokságról készült felvételt. Itt egy levegővételnyi ideje sincs a játékosoknak, együtt kell folyni a játékkal, s minden rezdülésre villámgyorsan kell reagálni.Az RTS-megszállottak, különösen a StarCraft-játékosok körében van egy mérőszám, ami képet ad arról, hogy az ellenfél mennyit játszott az adott programmal, ez a szám az APM, vagyis a percenként kiadott parancsok száma. Az átlagos játékosoknak ez szám valahol 50 körül mozog, egy profi játékosnak viszont a 200-at is meghaladja. Hasonló teljesítmény elképzelhetetlen egy gamepad segítségével, de ha valaki meg is próbálná, az eredmény egy MvP kontra Idra vagy hasonló kaliberű meccshez viszonyítva diavetítésnek tűnne, s hamar elveszítené a lendületét a játék. Éppen ezért a fejlesztők nem is nagyon próbálkoznak azzal, hogy egy népszerűbb RTS-t elhozzanak a Sony vagy a Microsoft gépére -- a lassabb, metodikusabb TBS-ek viszont kellemesek tudnak lenni egy jó csapat kezében.
Szung-Joon Park a jelenlegi APM csúcstartó, hiszen 818 parancsot tud kiadni percenként.
3. SZIMULÁTOROK
Ha a szimulátorok kerülnek szóba, csak keveseknek jutnak eszébe a konzolok. Ilyenkor a Gran Turismo és a Forza Motorsport szokott előkerülni, kiemelve azt, hogy milyen élethű a vezetési modell, de igazándiból ezek nem nevezhetők valódi szimulátornak. Számomra -- és talán sok más játékos számára is -- a szimulátor azt jelenti, hogy az ilyen típusú játékokat a fejlesztők által megálmodott, a lehetőségeket maximálisan kihasználó módon csak speciális perifériával lehet kezelni. Egy rFactor vagy egy Flight Simulator elé például senki sem ül le billentyűzettel és egérrel; ezekhez bizony kormány és pedálok, a repülést szimuláló programokhoz pedig egy jobb botkormány kell, másképp kínszenvedés az egész.Nyilván a szimulátorrajongók csak egy kisebb rétegét képviselik a játékosközösségnek, de ezek az emberek aktív, elkötelezett hívei a hobbijuknak. Ők azok, akik időt és pénzt nem kímélve, komplett hidraulikával, sportüléssel és monitorok tömegével ellátott szerkezeteket építenek a tökéletes szimulálás érdekében. És ők azok, akik szembe röhögnek, ha a Turn 10 Studios vagy a Polyphony Digital termékeit szimulációnak mered nevezni, mert tudják jól, hogy a Forza- és a Gran Turismo szériában a segédletek kikapcsolása után is tökéletesen el lehet boldogulni egy mezei gamepaddal, míg egy igazi versenyszimben az első kanyarig sem bírnánk. Az igazi, vérbeli szimulátorok tehát a PC-hez tartoznak, konzolon ez a stílus nem egyszerűen silányabb, hanem elképzelhetetlen a keményvonalas közösség és a nekik célzott játékok hiánya miatt.
Az Image Space Incorporated 2009 márciusa óta fejleszti az rFactor 2-t, melynek már zajlik a bétatesztelése.
2. MMOG-K
A konzolos MMOG kevés sikere elsősorban a gyártók által biztosított rendszernek köszönhető. Személyi számítógépeken teljesen megszokott és elfogadott, ha egy héten akár két fontosabb hibajavítás is megjelenik, konzolokon azonban ez nem valósítható meg ilyen tempóban. Ahhoz ugyanis, hogy egy fejlesztő frissítse a játékát, a patchet be kell nyújtania a konzol gyártójához, s csak pár nap után engedélyezik annak kibocsátását. Ez az MMOG-k világában megengedhetetlenül nagy késés (katasztrófa lenne egy olyan hiba esetén, amivel mondjuk végtelen mennyiségű pénzt lehet szerezni), így hiába volna kereslet az ilyen típusú játékokra, ameddig nem válik sokkal nyitottabbá a rendszer, nem fogunk találkozni igazán virágzó MMOG-kultúrával konzolos körökben.Persze nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy a limitált perifériák is kifejezetten magas korlátokat támasztanak, hiszen a rengeteg parancs és rövidítés természetes velejárója egy összetettebb játéknak, amiket a kevés gomb híján nem lehet gamepadon kényelmesen vagy gyorsan kivitelezni. Ezen felül pedig konzolokon nincs különösebben nagy kultúrája az ilyen programoknak -- igaz, vannak egészen népszerű példányok, s rendszeresen jönnek az új próbálkozók, de ez tipikusan olyan stílus, ami a PC-hez kötődik.
Népszerűségének csúcsán a World of Warcraftnak 12 millió felhasználója volt, mostanában már „csak” tízmillió.
1. BELSŐ/KÜLSŐ NÉZETES LÖVÖLDÉK
Bármilyen belső vagy éppen külső nézetes lövöldében a gyors reflexeknél, a pálya beható ismereténél és a megfelelő fegyver kiválasztásánál is sokkal fontosabb a precizitás: pár pixel dönthet arról, hogy két, szemben álló játékos közül ki marad talpon, ezzel megnyerve a meccset. A hardvergyártók egymással versengve gyártják a precízebbnél precízebb egereket, melyek iszonyat nagy gyorsulás mellett is halálosan pontosan gyűjtik be az adatokat. Mindeközben azonban konzolokon a játékosoknak be kell érniük a billentyűzet és az egér kombinációjához képest limitált (de azért nagyon kényelmes) gamepadokkal, és persze azzal, hogy a programok beépített célzásrásegítéssel teszik élvezhetővé a küzdelmeket.Fejlesztői segítség nélkül bármelyik konzolra kiadott modern, akciódús jelenteket és kompetitív multiplayer módot tartalmazó program sokat veszítene az élményből, hiszen egy pár centiméteres karral csak nagyon nehezen lehet pontos lövéseket leadni -- lehetséges, de van ennek egy jóval kevésbé körülményesebb módja: egérnek hívják, és 1963-ban találták fel.
A Call of Duty-sorozat 2011-ben már több mint 100 millió példányban kelt el.
Azt nagyon ki kell hangsúlyoznom, hogy habár ezek a játékstílusok PC-n nyújtják az igazi élményt, az egy percig sem állt szándékomban, hogy használhatatlan platformnak állítsam be a konzolokat. Ugyanennyi stílust fel lehetne sorolni, amik konzolon működnek jól, s a szeretett platformunkon elképzelhetetlenek; a verekedős játékoknak például mindig nagyobb kultúrája lesz a konzolokon, ahogy a japán szerepjátékoknak is, vagy a teljes családot szórakoztatni kívánó partijátékoknak.
Mint azt tudjuk és tapasztaltuk, kompromisszumok árán minden stílus működésre bírható bármilyen platformon, ám tudni kell, mik az erősségek és mik a gyengék. Ezek az adott közösség összetételéből, a rendelkezésre álló perifériákból és rendszerekből adódnak, jelen esetben pedig ezek a stílusok nem működnek olyan jól konzolon -- élvezhetőek, de PC-n az igaziak.
De van ami így, van ami úgy kényelmesebb
Egyébként megvan az előnye. Én pl. Bloody Palace-t úgy tolom, hogy folyamatosan töltöm a lőfegyvert, miközben össze-vissza ugrálok, csapkodok és devil bringerezek. Kontrollerrel nehezen kivitelezhető, mivel egy jobb hüvelykujjad van
Azt ki lehet kapcsolni. Kontroller nélkül pedig olyat még nem láttam, hogy PC-n úgy lehetne kihajolni a fedezék mögül, mint például konzolon a MOH-ban. Lehet, hogy az egér gyorsabb és pontosabb de ez akkor is mínusz.
Ráadásul, ha már játszhatóság, most bosszantottam fel magam az UT3-mal. Akciós steam-en, mondom felteszem a demót. Biztos jó, a 2003 és 2004 is az volt, de azért mégis. Erre a frissen telepített demó nem indul, mert "UT3Demo.exe: Modified executable code is not allowed." És ez PC-s játéknál tök általános. Megszopatott a Metro 2033 aminél a PysX miatt kellett a fórumokat bújni, hogy méltóztasson elindulni, a stalkerek folyton kifagytak, a PoP:T2T másolásvédelme szopatja az embert Win7 alatt és a lista folytatható a végtelenségig. Oké, ezek megoldható problémák, de amikor az ember csak játszani akar, de előtte fél nap kell a netet bújni, hogy az új szerzemény egyáltalán hajlandó legyen futni, az azért elég bosszantó.
Egyébként szeritnem a lista elején az RTS-nek kéne állnia, mert ugyebár egy FPS is játszhatóbb, mint egy stratégiai játék egér nélkül. Nem próbáltam, de elképzelni nem tudom, hogy milyen lehet kontrollerrel ilyet irányítani. Egyszerűen, ha támadás van, akkor gyorsan kelle mozgósítani. S azt a gyorsaságot, amire egy egér képes, még analóg karokkal sem lehet reprodukálni, ráadásul nekem van ilyen kontrollerem, és az analóg karok elég esetlegesek. Prince of Persiához meg ilyen hack 'n' slash akciójátékokhoz jó, de, hogy precizitást követelő RTS-ben hogy működne...
Az FPS azért nem annyira durva, mert ez a stílus eleve így indult PC-n: a Wolfban vagy a Doomban nem kell egeret használni, tulajdonképpen autoaim van valamilyen szinten. Szóval ezzel a dologgal még mindig könnyebb megbarátkozni, mint az RTS-es szerencsétlenkedéssel.
Meglehet, elég fiatal voltam mikor a kezem ügyébe került a játék, még sokkal kisebb kezem volt és persze jóval kevesebb rutinom. De sosem felejtem el, hogy txt-ben tárolta a játék az adatokat, így lett nekem fehér, kétméteres fénykardom ami medium stance-ben kikapcsolta az ellenfél fénykarját. De nem volt semmi a rengeteg lézerkardos rancor
Hol kerül egy PC 300ezerbe? Az enyémet 3 éve vettem monitor nélkül (a konzol árába se számolod bele a TV-t) de minden egyébbel 95ezerért, az akkoriban egy erős középkategóriás kombináció volt. Ma is az van, és majd' minden játék maxon fut. Évekig se kellett gyűjteni, mert az előző konfigom elment 50ezerért vaterán.
Lehet venni PC-t persze 300ezerért is, de ha nem akarsz vele nagyon komoly modellezést csinálni teljesen felesleges. Mire mész egy (jó esetben) 100ezer forintos Crossfire setuppal, ha egy év múlva kijön az új DirectX? Ugyanúgy letilt az options menüben minden ultráról.
Helyesbítek: A Jedí Academi is játszható PC-n. Ha kombózni akarsz, növessz egy harmadik kart. Vagy írj kombinált keybindot.
Másrészt pedig szerintem nincs mindenkinek 300k-ja, hogy vegyen egy PC-t, konzolt pedig már 100k alatt lehet kapni - igaz hosszabb távon a PC éri meg, mert a konzi-s játékok drágábbak -.
Szóval sztem - ahogy a cikkben is erről szó volt végezetül - mindkét platformnak megvan az előnye, hátránya és én pl. jól el tudok lenni egy árkád (nem szimulátor) autóversennyel konzin, de még a régebbi PC-s játékokkal is (nem beszélve a PCG-s teljes játékokról P-)) jól elvagyok.
Az is igaz, hogy sajnos a fejlesztők/kiadók ontják a tucat FPS, árkád autóversenyes, filmadaptációs játékokat, amire még igény is van és konzin nagyobb a profit. Úgy is ők járnak jól... De hát ez már üzlet...P-)
Oké a Darksiders simán játszható billentyűzeten, mert betegesen primitív kombói vannak, de a Devil May Cry-t biztos nem nyomod le billentyűzeten. Közepes nehézségen is necces, nemhogy pl. egy Son of Sparda fokozaton.
Citro: Azt tudjuk hogy nálad a PS3 a Zisten.... de amiket mondasz az azért már erős túlzás. Elégé hosszú pályafutásom van PC-n és még nem igen volt olyan játék ami meg akasztott volna az irányításával. Talán össz. 2-3-at tudnék felsorolni. És hozzá teszem, gyakorlatilag mindenféle játékkal játszok PC-n. 3 kategória van amihez kontrollert használok: verekedős játékok, nagyon arcade autós játékok, és a FIFA. Ennyi. Semmi több, ezek azok amikhez érdemes használni, de egy AC vagy GTA teljesen remekül irányítható bill. egér kombóval.
Az pedig egyenesen szomorú hogy egyeseknek már az Arcade autós játék is szimulátor, komolyan leültetném ezeket az egyéneket egy rFactor vagy GTR 2 elé egy kontrollerrel aztán minimum 2 órát szenvedjen vele...
Amúgy ízlések és pofonok, szvsz napjainkban a konzolnál feleslegesebb dolgot még nem láttam. Gyakorlatilag egy PC dobozban, ennyi, semmi extra, és semmivel se tud többet egy PC-nél, sőt, még butább is....