3.: Nvidia GeForce GTX 760 2GB
A 2012-es évjáratú hardverek után következzen valami friss és üde: az Nvidia GeForce GTX 760 ez év június végén jelent meg, és ennélfogva több modern játék alatt ér el jobb eredményeket. A GTX 760 tulajdonképpen a GTX 660 nagytestvére (vagy a GTX670 kistestvére inkább, ha azt nézzük miből hozták létre), a két kártya viszonylag sok egyezést mutat, így végsősoron egy GTX 660 Ti is ésszerű alternatíva. Visszatérve viszont az Nvidia GeForce GTX 760-ra, a kártya 980/1033 MHz-es magórajelen üzemel, 2 GB 6 GHz-es GDDR 5-ös RAM-ot tartalmaz, és persze 256-bites. Játékokbeli teljesítménye, ha nem is toronymagasan, de érezhetően jobb a HD7870-esnél: ezzel a VGA-val már a Crysis 3-ban is megpróbálkozhatunk az 1920x1080-as felbontással és az ultra beállításokkal -- de persze szigorúan látványjavítók nélkül. Továbbá ez az első olyan videokártya a listán, ami a Battlefield 3 legjobb beállításait Full HD-ben is stabilan 60 fps felett tartja. Ez azért jó adat, mert a Frostbite 3.0-s motor, eddigi információink szerint nem sokat fejlődött a 2.0-s változathoz képest, így a vele készített játékok gépigénye viszonylag azonos minimumszinten állhat. Egy Nvidia GeForce GTX 760 2 GB VGA olyan 70 ezer forint környékén szerezhető be, és ha hajlandók vagyunk kompromisszumokra, elég tartós kártya lehet belőle a nextgen érában.
Nvidia GeForce GTX 760 2GB -- 70 ezer forintos ár, stabil, évekre
elegendő teljesítmény, idei tervezés
2.: AMD ATI Radeon HD7950 3GB Boost (Special) Edition
Na, igen, innen kezdődnek azok a videokártyák, amik már a magas- és ultra beállításoktól sem ijednek meg, legyen szó CryEngine 3.0-ról, Unreal Engine 4-ről vagy Frostbite 3.0-ról. Az AMD ATI Radeon HD7950 3GB Boost Edition (egyes gyártóknál Special Edition néven fut) szerencsés napokon 75 ezer forintról indul, de inkább 80+ ezer forint környékén érdemes keresni a nagyobb gyártók kártyáit. A tavaly augusztusban megjelent videokártya a Tahiti Pro2 GPU-nak és a 384-bites buszrendszernek hála kiváló befektetés: magórajele 875+50 MHz; utóbbi szám a Boostot jelöli), a rajta található GDDR5-ös RAM-ok pedig 1,25 GHz-es mag- és 5 GHz-es effektív órajellel futnak -- megjegyezzük, hogy a 230 wattos fogyasztás ezzel szemben nem emelkedik. Bár majd egy esztendővel ezelőtt kiadott VGA-ról van szó, a Boost-funkciós HD7950 még mindig keresett darab, ami a játékok benchmark-eredményeit látva érthető. A sokat emlegetett Battlefield 3 maximális beállítások és 1920x1080-as felbontás mellett is 70 fps környékén repeszt (bár ez driver-függő, mert a korábbi illesztőprogramok esetében sokszor 50 fps-re is leesett a sebesség), és még a hírhedten gépzabáló Max Payne 3-at is elcipeli a hátán 80 fps-sel, akár látványjavítók bekapcsolásával is. Az AMD ATI Radeon HD7950 3GB Boost tehát erős VGA, mely még jobb eredményeket érhet el, ha a PC-nk többi részét is szorgosan fejlesztjük. Beszerzésével nyugodtan álmodozhatunk a maxra húzott Battlefield 4-ről -- mely játék 60 fps és Full HD felbontás mellett egészen döbbenetesen néz ki.
AMD ATI Radeon HD7950 3GB Boost (Special) Edition -- Egy erősen ajánlott vétel,
80 ezer forint körüli áron, masszív teljesítménnyel
1.: Nvidia GeForce GTX 670 2GB
Az Nvidia tavalyi éllovasa ma már épp, hogy 100 ezer forint alatt kapható, az olcsóbb modellek 96 ezer forintba kerülnek. Persze, az Nvidia GTX 680 nyilván erősebb, de a GTX 670 is ugyanarra a grafikus processzora építkezik, mint a nagytestvér, csak kicsit barátságosabb az ára. A kártya alap magórajele 915 MHz, mely Boosttal 980-ra kúszik, memóriából pedig 2 GB 6 GHz-es GDDR5 RAM található rajta, 256-bites buszon. Érdemes tudni persze, hogy a GTX 760 a legtöbb méréskor nem sokban emelkedik felül a HD7950 3GB Boost Editionön, noha jobb terméktámogatással bír, és kevesebbet is eszik (170 watt). S hogy milyen teljesítményt várhatunk kedvenc játékainktól? Nos, a Battlefield 3 az új drivereknek hála akár 80 fps-t is kitolhat magából, és immár a Metro: Last Light is elevickél maximális beállítások mellett, olyan bő 40 fps-sel. A jövőre nézve a GTX 670 3-4 évig bírhatja a strapát, és még a maxra húzott Watch Dogs sem lesz számára lehetetlen feladat. Egyébként érdemes megemlíteni, hogy kicsivel 100 ezer forint felett AMD ATI Radeon HD7970 és Nvidia GeForce GTX 770 is kapható, melyek pedig még időtállóbb megoldások lehetnek. Mindazonáltal a Titánhoz hasonló, eszement VGA-k beszerzése egyelőre feleslegesnek tűnik -- különösen, hogy nyakunkon az új DirectX 11.2.
Nvidia GeForce GTX 670 2GB -- 100 ezer forint alatti ár,
évekre elegendő kakaó a nextgen játékoknak
Fontos: a fenti adatok tájékoztatás jellegűek, és a videokártyák köré épített konfigurációk függvényében változhatnak! Az árak szintén módosulhatnak, a hardverpiac nem épp szilárdságáról híres. A képek referenciamodelleket ábrázolnak, ezért hasonlítanak egymásra a kártyák olyan nagyon -- értelemszerűen a különböző gyártók termékei eltérő dizájnnal érkeznek.
Bár ha megfelelően széles lesz a PC-s beállítási skála akkor lehet alacsonyabb részletesség mellett el fognak indulni az új címek is.
A cikkhez: azért én a 7870 kapcsán megemlíteném a Myst. Edition-okat. Például Powercolor-nak van ilyen kártyája. Annak a titka a Tahiti LE GPU 60k környékén vesztegetik, és hozza nagyjából a 7950-es teljesítményt.;) Ár/teljesítmény mutatóban messze a legjobb az itt felsoroltak közül.
#6: Kérj kölcsön egy kiszemelt VGA-t és kezdd el futtatni a kívánt játékokat közben nézd az eszközkezelőben a procik terheltségét. Amennyiben plafonon lesz az összes szálad abban az esetben nézd meg kis tuning után mit látsz, ha javul a sebesség ÉS még mindig 100% a terheltség akkor vélhetőleg a kiszemelt játék CPU igényesebb a te procidnál és jöhet a csere. Amennyiben a CPU terheltség nem plafon akkor a játék még mindig VGA limites és azzal már nem nagyon tudsz mit kezdeni. De ez erősen játékfüggő. Ha a procinak kevés utasítást kell küldenie a VGA-nak, mert pl nagyok a modellek és részletesek de kevesen vannak akkor valószínűleg hamarabb fogsz VGA limitbe botlani. Amennyiben sok apró mütyűrt kell megjeleníteni, akkor az sok CPU utasítás a VGA irányába és elfogy a procidból a kraft ami miatt a VGA vigyorogva csinálja meg a feladatot a procid meg majd meg döglik. Kb ez a lényeg.
Cikkhez: Én még a várnék egy VGA generációt mielőtt a nagyvadakat kezdeném el nézegetni, addigra talán kijön egy olyan proci amire érdemes is lesz váltanom és nem csak 1 órát fogok nyerni renderidőben egy képnél a 14ből, hanem inkább többet. (anno a celeronról a mostanira váltásnál több mint 4x-es csökkenés volt... szeretném tartani ezt a fejlesztési ütemet. :) )
- Olyan GPU, ami végtelen mennyiségű erőforrás-kihasználásra és mintavételezésre ad lehetőséget.
- Olyan GPU, ami egy shader kódba képes végtelen mennyiségű textúrát bekötni.
- Olyan PC, amiben a CPU és a GPU egységes címteret használ.
- Olyan PC, amiben teljesen koherens memória van a CPU és a GPU között.
- Olyan GPU, amiben láthatja egy kernel az LDS-t és a VRAM-ot egyetlen címezhető memóriaként.
- Olyan PC, amiben bármelyik processzormag munkafolyamatot indíthat a GPU-n.
- Olyan GPU, ami kezeli a laphibát.
- Olyan GPU, ami képes elérni a virtuális memóriát.
A vékony API-t ne számoljuk, mert az nagyon speciális dolog, abban úgyis előnyben van a konzol a fix hardver miatt.
Jöhetnek a konfigok. :)
- Olyan GPU, ami végtelen mennyiségű erőforrás-kihasználásra és mintavételezésre ad lehetőséget.
- Olyan GPU, ami egy shader kódba képes végtelen mennyiségű textúrát bekötni.
- Olyan PC, amiben a CPU és a GPU egységes címteret használ.
- Olyan PC, amiben teljesen koherens memória van a CPU és a GPU között.
- Olyan GPU, amiben láthatja egy kernel az LDS-t és a VRAM-ot egyetlen címezhető memóriaként.
- Olyan PC, amiben bármelyik processzormag munkafolyamatot indíthat a GPU-n.
- Olyan GPU, ami kezeli a laphibát.
- Olyan GPU, ami képes elérni a virtuális memóriát.
A vékony API-t ne számoljuk, mert az nagyon speciális dolog, abban úgyis előnyben van a konzol a fix hardver miatt.
Jöhetnek a konfigok. :)
Hiába nem túl acélos a nextgen konzolok hardvere, sajnos sok minden miatt sokat ki tudnak majd hozni belőle. Az, hogy melyik játék miként fog futni PC-n az leginkább attól fog függni, hogy lesz-e még kifejezetten PC-re fejlesztett játék és ha nem arra fejlesztik, akkor hogyan portolják és hogy kinek az elvei érvényesülnek majd ezek során. Alapvetően csak a végfelhasználók érdeke az, hogy egy játék 2 éve múlva is magas beállítások mellett fusson egy jelenlegi kártyán, ami valahol a középkategória tetején foglal helyet.
Attól függetlenül, hogy egy erősebb középkategóriás hardverekből lesznek a konzolok, (azért a GDDR5 miatt a PS4 fentebb van) azokból viszont mindent ki lehet facsarni. Kíváncsi leszek a Watch Dogs és a BF4 igényére, és majd egy összehasonlítsra PC vs next-gen téren.