- A Microsoft felmérést készített az online veszélyekről és azok hatásairól
- A felmérése szerint hazánkban nagyobb veszélyben vannak a fiatalok, mint máshol
- A legtöbb online atrocitás a nőket éri
- Az Y generáció nagyobb veszélyben van, mint a Z generáció
A Microsoft 23 országban végzet felmérést 13 és 74 év közötti emberek körében az internet veszélyeiről és azok hatásairól, s meglepő eredményre jutottak hazánkkal kapcsolatban. Merthogy a felmérés szerint Magyarországon nem a 13-17 évesek, azaz a Z generáció, hanem a 18-34 évesek, tehát az Y generáció van nagyobb veszélynek kitéve.
Tízből kilenc magyar árulta el, hogy őt, családtagját vagy barátját már érték atrocitások a neten. Ez az eredmény már csak azért sem bíztató, mert 10 százalékponttal magasabb, mint a felmérésben résztvevő országok átlaga.
A magyarok 57 százaléka a nem kívánt kapcsolatfelvétellel szembesült, ez 16 százalékponttal magasabb, mint más országokban. A honfitársaink 38%-a szembesült rossz bánásmóddal, 25%-a trollkodással, 20%-a pedig gyűlöletbeszéddel szembesült. Mindez szintén magasabb a felmérésben résztvevő többi országnál. Globálisan a rosszindulatú bánásmód mindössze 21%, a trollkodás 19%, a gyűlöletbeszéd pedig 16%.
Az elkövetők harmada családtag, barát vagy ismerős, bár a válaszadóknak csupán a 47%-a találkozott az elkövetővel a való életben, a többi esetben csak internetes kapcsolat áll fenn. A nemzetközi átlag ebben a tekintetben 53%.
Jó hír, hogy a megkérdezettek az átlagnál kevesebbszer voltak kitéve szexuális zaklatásnak, bár ez sem ritka sajnos. Tízből hét nő volt már kitéve gyakran szexuális tartalmú zaklatásnak, és átlagosan is a magyarok 65 százalékát zaklatták már online. Magyarország ezzel a vizsgált országok közül a negyedik helyen áll.
Hogy mindennek mik a következményei? Nos, a megkérdezettek közül majdnem minden második áldozat a bizalom csökkenését jelölte meg, míg 36%-uk növekvő stresszről, 35%-kuk pedig a közösségi média visszafogottabb használatáról számolt be
„Az alapvető digitális készségek, valamint a számítástechnikai alapelvek és gondolkodásmód elsajátítása mellett életbevágóan fontos, hogy a fiatalok megtanuljanak biztonságosan közlekedni az online térben. A Microsoft célja, hogy felhívjuk a figyelmet a lehetséges veszélyekre, valamint azokra a sokszor egyszerű biztonsági megoldásokra, amelyek például adataink és online intim szféránk védelmét segítik” – mondta Szentkuti Gabriella, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatója.
Ez nem volna rossz elgondolas, de sajna nem igy szokott lenni. Ezek a kutatasok az esetek nagy reszeben az "atrocitas" kifejezes alatt a gonosz beszolasokat, piszkalodast, trollkodast, "inzultalo" velemenyeket ertik nem pedig valoban arto cselekedeteket mint a swatting, stalking vagy a malware-hez hasonlo biztonsagi veszelyek.
Es ha mar itt tartunk:
@Joey ... Fontos kulonbseget tenni a beszologatasok / trollkodas kozott (amirol ez a kutatas szol es legfeljebb magadat teszed rohelyesse veluk) illetve a kozott hogy egy vitaba valaki ezt kikeri maganak (mivel ebben az esetben az inzultus magat a vitat akadalyozza es a felhaborodast elsosorban ez okozza mint azt Esernyo nelkuli baratunk meg is jegyezte).
Erre viszont van egy rendkívül egyszerű megoldás: akinek nem tetszik a képe, azt letiltod. Ennyi.
Nőjjenek fel b@kker... És vegyék észre mennyire szánalmas ez a balhé...
"de akkor is a cod/BF a jobb F@52fej"
és a
"ne haradgudj, de hülyeséget beszélsz, ezért meg azért..." között.
Simán lehet úgy beszólni, hogy nem személyeskedsz.
Példa: Én azt mondom, hogy a kommented, nettó badarság.
Lehet utálni.
Köszi.
Lehet utálni.
Köszi.
Nőjjenek fel b@kker... És vegyék észre mennyire szánalmas ez a balhé...
Nőjjenek fel b@kker... És vegyék észre mennyire szánalmas ez a balhé...