A társaság, akivel játszani fogunk
Amikor megnézzük egy társasjáték webshop kínálatát, akár a SAS és KOS, a tárSASjátéKOS online üzletét, akkor természetesen az egyéni ízlésünk, saját stílusunk is meghatározó a tekintetben, hogy milyen játékok tetszenek meg, mivel szeretnénk majd játszani. Azonban azt is vegyük figyelembe a választás során, hogy várhatóan kikkel fogunk majd játszani.
Mivel minden társasjátékot közösen játszunk, ezért fontos, hogy figyelembe vegyük a választásnál azoknak az ízlését is, akikről úgy gondoljuk, hogy a legtöbbet fognak velünk – és az új játékkal – játszani.
Előfordulhat, hogy ajándékba szeretnénk társast venni, és nem ismerjük a megajándékozott környezetét. Ebben az esetben a dobozról nagyon sok információ leolvasható, aminek segítségével be tudjuk lőni, hogy az adott termék megfelelő ajándék lesz-e.
Fontos szempont: a lehetséges játékosok száma
Talán első nekifutásra nem is gondolnánk, milyen jelentős ez az aprócska információ. Pedig alapvetően meghatározhatja, hogy a kiszemelt játék jó lesz-e.
Gondoljunk csak bele! Egy házibuliba nem célszerű olyat választani, amit csak 3-4 fő játszhat, és fordítva: kis társaságba se vegyünk olyat, amihez sok résztvevőre van szükség. Előállhat olyan helyzet is, amikor valaki nem tud nagyobb társaságban játszani, csak kettesben. Az ő számára olyan társast kell választani, ami kifejezetten élvezetes akkor is, ha csak párban játsszák.
A játékosszám tehát egy nagyon is fontos paraméter, amit már a nézelődés során le tudunk olvasni a dobozról. Ezzel a számmal azt határozzák meg, hogy hány fő esetén nyújtja a játék a legnagyobb játékélményt.
Életkor és időtartam
Szintén a dobozról leolvasható adatok. Az alsó korhatár első ránézésre nem tűnik túl informatívnak. A +18-as játékok egyértelműen csak felnőttek számára vannak kitalálva, mert ezekben megjelenhet szexuális tartalom, obszcén kifejezések sora stb. A 12 éves korhatárral jelölik az összetettebb játékokat, amelyeket egy ennél fiatalabb gyermek nem igazán tudna élvezni. 8 vagy 6 éves korúak számára pedig már ajánlják azokat, amelyekre könnyedebb játékmenet a jellemző, így a kisebbek számára is jó szórakozást ígér.
A játékidőből pedig szintén a nehézségi szintre tudunk következtetni.
A téma és a játék nyelve
A téma az a paraméter, amit leginkább az egyéni ízlés határoz meg. A játék nyelvével azonban már nem ez a helyzet: fontos, hogy odafigyeljünk rá, hogy olyan nyelvű legyen, amelyet mindenki jól megért, ellenkező esetben élvezhetetlen lesz a résztvevők számára.
Ha ezeket a szempontokat követjük a társasjáték kiválasztásakor, akkor jó eséllyel fogunk tudni olyan játékot választani, ami igazán passzol hozzánk és játékostársainkhoz.