A PS4 és az Xbox One bemutatkozása óta ismét fellángolt a PC-s társadalom hangos kisebbsége, akik szerint nem érdemes sok pénzért nextgen konzolt venni, mert ugyanannyiból kijön egy jó gamer-PC is. Persze a „jó”, mint fogalom, relatív, hisz egy 150 ezer forint körüli gép sosem fogja maximális pompájában kihajtani a gyönyörű Battlefield 4-et, de arra talán elég lehet, hogy egy ideig békében eljátszogassunk az íróasztal előtt, persze kompromisszumokkal. Úgy gondoltuk, hogy próbára tesszük az elméletet, és egy merész gondolatkísérlet során felépítünk egy gamer-PC-t egy nextgen konzol árából. És most nem csak egy szép házra gondolunk, hanem komplett konfigurációra, monitorral, egérrel és billentyűzettel -- hisz egy PC így teljes. A PS4 hozzávetőlegesen 120 ezer forintba kerül majd a megjelenésekor, ez viszont kevésnek bizonyult, így az Xbox One ajánlott felhasználói árának átszámítását, 150 ezer forintot lőttük be keretnek. Szempont volt a baráti fogyasztás, a hozzáférhetőség (azaz hogy ne kelljen túl sokat kutatni egy alkatrész után sem), és persze a játék -- lássuk, mire jutottunk!
Alaplap - ASROCK H61M-DG3/USB3
Minden gamer-PC egy alaplappal kezdődik, mi pedig az ASROCK H61M-DG3/USB3-ra tettük a voksunkat, mely már 13 ezer forint környékén megvásárolható. Természetesen szó sincs csúcsteljesítményről, de amit kell, azt tud a lap: Intel H61-es chipset, 2 db DDR3-as memóriafoglalat (összesen 16 GB-ot képes befogadni), 1-1 db PCI-E x16-os és x1-es slot, 4-4 db USB 2.0-s és 3.0-s port, 5.1-es integrált hangchip és Intel HD grafikus egység található rajta. Kiemelendő, hogy a ASROCK H61M-DG3/USB3 támogatja a K-szériás Intel processzorokat is. Megjegyzés: az alaplapon spórolni sosem jó megoldás, még akkor sem, ha ASROCK-ról van szó, így kicsit drágább alternatívaként egy Z77 Pro4-M-et javaslunk, mely 10 ezer forinttal kerül többe, de tartósabb választásnak bizonyulhat a jövőben.
Processzor - Intel Pentium G2030 vagy G860
Jó lenne valamilyen Core i-szériás erőművet ajánlani, de akkor nem maradna suska a többi komponensre, így a régi Pentium-sorozat G2030-as vagy G860-as modelljeit választottuk. Hogy ki melyikre teszi rá a mancsát, igazából édes mindegy, játékokban nyújtott teljesítményük nem igazán tér el egymástól. Mindkét processzor két maggal operál, órajelük 3.0 GHz, és mindkettő tartalmaz egy GPU-t, mely a G860 esetében több kakaót biztosít -- igaz, játékra úgysem fogja használni senki. Ezért is picit alán a G2030 felé billen a mérleg nyelve: 2013 nyári konstrukció, 22 nm-es és nem 32-es, és a fogyasztása is 10 wattal jobb (55 watt). Mindkét Intel Pentium főegység ára 17 ezer forint körül mozog, nyers erejük pedig az Intel Core-i3 2100 környékén mozog, szóval játékra is alkalmasnak bizonyulnak.
Memória - 8 GB Kingston HyperX DDR3-1600 CL9 Kit
Nincs jó gamer-PC megfelelő mennyiségű RAM nélkül. A 4 GB manapság legfeljebb belépőszinten elég, így ajánlott a jövőbe tekintve rögtön 8 GB RAM-mal indítani. A Kingston HyperX DDR3-1600-as megoldása az összes mai játéknak elegendő, a 2x4 GB-os kiszerelés pedig garantálja a dual channel működését. Megjegyzés: a gyártó annyira nem fontos, a Kingmax is ugyanolyan jó, ha épp olcsóbb, vagy az van kéznél. Ára 18 ezer forint.
VGA – ASUS AMD ATI Radeon HD7770 1GB GDDR5
Na, eljutottunk minden gamer-PC második lelkéhez, a videokártyához, mely nem elég, ha erős, hisz párban kell lennie a processzorral, különben a gép teljesítménye kiegyensúlyozatlan lesz. Bár eddig az Intel platform tűnt logikus választásnak, ezúttal az ár/teljesítmény bajnok AMD-hez fordultunk, és egy ASUS AMD ATI Radeon HD7770 1GB GDDR5-ös VGA-ra tettük a voksunkat. Röviden a kártyáról: 1 GHz-es mag-órajel, 1 GB 1125/4500 MHz-es GDDR5 RAM, 128 bites buszrendszer, D-sub, DVI, HDMI. A hozzáértők most nyilván bólogatnak, mondván, hogy „igen-igen, ez egy kellemes belépőszintű VGA”, és bizony igazuk van: a Battlefield 4 nem fog rajta hasítani, de a játékok többségével elboldogul a VGA, még a legnagyobb étvágyú programok, mint a Metro: Last Light is futtathatók rajta.
HDD - WD 500 GB Caviar Blue
SSD-ről ilyen szűk keresztmetszet esetén nem álmodhatunk, maradunk hát a mezei HDD-nél: a Western Digital 500 GB-os modelljét választottuk, mely egy teljesen sztenderd 7200 rpm-es merevlemez, 16 MB-os pufferrel, SATA3-as interfésszel. Ha jól beosztjuk a helyet, egy rakás játék elfér rajta. Ára 14 ezer forint.
Ház - Cooler Master Elite 342
Házak terén nem érdemes spórolni, főleg nem egy gamer-PC esetében, hisz ezek a gépek nonstop üzemelnek télen-nyáron, egy igazi játékos nem szívesen hagyja parlagon heverni a vasat. Így aztán a 9 ezer forintos Cooler Master Elite 342-t választottuk, ami egy meglehetősen egyszerű dizájnnal ellátott, feketeszínű microATX ház. 2 db 5,25”-es és 6 db 3,5”-es tárhely és könnyű szerelhetőség jellemzi, valamint remekül szellőzik, ami a Cooler Master egyik legnagyobb erőssége. A Cooler Master Elite 342-höz nem jár táp, így azt sajnos venni kell hozzá: a Chieftec iArena 400W GPA400S8 pont megfelelő egy ilyen teljesítményű géphez, szintén 9 ezer forintos áron.
Egér és billentyűzet
A PC alapvető kellékei: egy Logitech K120 magyar billentyűzet 3000 forint, míg egy játékra is remekül alkalmazható Gigabyte Force M7 egér 4000 forintot kóstál. FPS-huszároknak megfontolandó lehet egy Gigabyte M6900 v2, igaz, ez egy ezressel többe kerül.
Monitor - PHILIPS 227E4QSD/00
Na igen. A monitor. Minden játékos ezzel az eszközzel találkozik a legtöbbet, és mivel a szemünk a legérzékenyebb érzékszervünk, így nem mindegy, mit bámulunk több órán keresztül. Továbbá egy jó monitor nem olcsó mulatság: ha valaki olyan panelre vágyik, ami játékra, filmnézésre és munkára egyaránt alkalmas, mélyen a zsebébe kell nyúlnia, vagy kénytelen kompromisszumokat kötni. Számunkra is csak utóbbi út állt rendelkezésünkre: a PHILIPS 227E4QSD/00 egy 21,5 hüvelykes, IPS-paneles monitor, 14 ms-es válaszidővel, ami talán egy Call of Duty-megszállottat zavarhat eleinte. Mindazonáltal a színek és az 1920x1080-as natív felbontáskor kapott képminőség, illetve a kiváló betekintési szögek kárpótolják a gamereket. Negatívum ugyanakkor, hogy a gyártó nem vállal háromnapos pixelgaranciát, ami egy ilyen szűk helyre bezsúfolt Full HD-s panel esetén aggodalomra adhat okot, na meg HDMI sincs, csak DVI és D-sub. De persze az ár a döntő: a PHILIPS 227E4QSD/00 36 ezer forintba kerül, ennyi pénzért pedig nagyon-nagyon jó vásárnak tekinthető.
Gamer-PC konzol áron - összegzés
A fenti árak természetesen tájékoztató jellegűek és bármikor változhatnak -- de a cikk írásakor 151 ezer forintnál járunk, és egy egész jó gamer-PC-nk van, legalábbis a középkategóriában (igen-igen, egy ezressel fölélőttünk, de ennyit még lenyelhetünk). S hogy ez igazolja-e azon állításokat, melyek szerint konzolt venni marhaság? Korántsem: ez a konfiguráció elég lehet úgy 1-2 évre, de később óhatatlanul legyengül, a VGA és a processzor már most is elég gyengének számít, főleg, hogy utóbbiban csak két mag található. Ezzel szemben egy konzol életideje minimum öt év, de a mostani ciklus 2005 óta tart és lehet, hogy a nextgenek is ellesznek tíz esztendeig. Szóval, ha tartósságról van szó, akkor még mindig a konzol a jobb befektetés.
Egyetértetek? Vagy úgy gondoljátok, hogy tévedünk? Ti milyen gépet állítanátok össze 150 ezer forintból? Várjuk véleményeteket, elképzeléseiteket, képzeletbeli konfigurációitokat a kommentek között!
Azért az elég nagyívű feltételezés, hogy akinek nincs tv-je, az nem vesz konzolt, ennyi erővel nézzük úgy a dolgot, hogy akinek nincs tv-je, és vesz egy új konzolt, az biztosan fog venni még egy fullhd tv-t is, s máris van +70-200K-n a mi kis gamer konfigunkhoz. :)
Azért az elég nagyívű feltételezés, hogy akinek nincs tv-je, az nem vesz konzolt, ennyi erővel nézzük úgy a dolgot, hogy akinek nincs tv-je, és vesz egy új konzolt, az biztosan fog venni még egy fullhd tv-t is, s máris van +70-200K-n a mi kis gamer konfigunkhoz. :)
Egyetértek maximálisan!!! Miért nem reklámozzák a benq monitorokat? Mert olcsó és nincs profit belőle. Mielőtt megvettem számos tesztet néztem át. Képernyőbevilágítás rövid, hosszú záridővel, nem natív és natív felbontásoknál az élek szőrözése, betekintési szög, színhűség. És akkor kerül a Benq G2220 HD monitorom 41e ft-ba és elverte a kategóriájában az összes monitort. Kezdve a 65e ft-os samsungtól a 45e ft-os LG-ig. Nagyon pozitívan csalódtam benne, mert mai napig meg van, 4-5 éves és tökéletes.
Intelről meg csak annyit tudok mondani, hogy jó- jó, tényleg jobb de nem ér annyival többet. Volt intelem is amd-m is, de amd-radeon párti vagyok. Olcsón jó kis párost lehet kihozni belőlük. Nekem Athlon x4 740x 4x3,7ghz-es procim van (17e ft) meg párosítva egy sapphire7750 1gb ddr5 vga-val és 8gb 1600,hz kingmax rammal. Semmi panaszom nem volt rá. BF3 meg se izzasztotta, teljesen maxon full hd ban 40 fps körül teljesített. BF4 is laza lesz rajta, de szerintem fele ilyen gépen is bőven elmenne...
Most komolyan, minek pazarolni a pénzt? Philips monitor? A legtúlárazottabb brand.
Intel processzor? Drága.
Olcsón jót akarunk, vagy drágán jót?
130-140-ből már olyan gépet lehetne összevarázsolni, amely nevetve elviszi a bf4-et. Komolyan, kinek érdeke állandóan a flamet szítani?
Egyébként meg egy 3 magos amd-t használok, 8 giga ramot, HDD-t, radeon 6870-est, eddig rezzenéstelenül elvitt mindent, metro last lighttól kezdve a skyrimig, alaposan felhúzva a beállításokat.
Kicsit ez olyan érzés, mint amikor be akarják nekünk, az egyszerű pórnépnek azt adni, hogy igenis 3 michelin csillagos étterembe menjünk, mert máshol csak penészes kenyeret kapunk...
Egyetértek maximálisan!!! Miért nem reklámozzák a benq monitorokat? Mert olcsó és nincs profit belőle. Mielőtt megvettem számos tesztet néztem át. Képernyőbevilágítás rövid, hosszú záridővel, nem natív és natív felbontásoknál az élek szőrözése, betekintési szög, színhűség. És akkor kerül a Benq G2220 HD monitorom 41e ft-ba és elverte a kategóriájában az összes monitort. Kezdve a 65e ft-os samsungtól a 45e ft-os LG-ig. Nagyon pozitívan csalódtam benne, mert mai napig meg van, 4-5 éves és tökéletes.
Intelről meg csak annyit tudok mondani, hogy jó- jó, tényleg jobb de nem ér annyival többet. Volt intelem is amd-m is, de amd-radeon párti vagyok. Olcsón jó kis párost lehet kihozni belőlük. Nekem Athlon x4 740x 4x3,7ghz-es procim van (17e ft) meg párosítva egy sapphire7750 1gb ddr5 vga-val és 8gb 1600,hz kingmax rammal. Semmi panaszom nem volt rá. BF3 meg se izzasztotta, teljesen maxon full hd ban 40 fps körül teljesített. BF4 is laza lesz rajta, de szerintem fele ilyen gépen is bőven elmenne...
[quote=Azriel] A processzor elég karcsú, SSD felesleges, 500W-os tápegység is túl sok, talán 300W-ot sem fogyaszt a gép 100%-on minden.
SSD-nélkül egy 10-essel jobb procit lehetne kapni és és plusz egy 10-essel jobb vga-t, ami mind növeli a játékteljesítményt, míg az SSD alig.
De mehetne belőle a memóriákra is mert az is karcsú.[/quote]
1., Felesleges erősebb processzor bele. A játékélményt elsődlegesen úgyis a VGA határozza meg.
2., A tápegység az egyik olyan komponens, amit bármilyen előminősítés nélkül, nyugodtan át lehet pakolni majd később akár teljesen más (mondjuk intel alapokon nyugvó), gyengébb vagy erősebb konfigba egyaránt. Teljesen felesleges 2 ezer forint spórolásért ki mini-maxolni az alsó határt. Sőt, talán ostobaság is.
3., Az SSD a teljes gépteljesítményen szép nagyot dob, kezdve az oprendszer töltésétől, a folyamatosan használt programok üzemeltetéséig, egészen a játékokban 2 pálya közötti töltőképernyők redukálásáig, szinte mindenen. Ha szerinted felesleges... nos, annyi erővel nem értem, miért nem ajánlasz streamer kazettaolvasót (is) egy ilyen konfigurációba.
4., Ha van elegendő videó-memód, akkor tudhatnád, hogy nem az operatív ramokba fogja a gép a grafikai megjelenítéssel kapcsolatos dolgokat becsűrni (sem bárhova máshová), hanem tisztán a vga-val kezelteti le a dolgot. Viszont, egy bizonyos mennyiség fölött teljesen felesleges a dolog, ezért is választottam a 2 GB-s verziót az adott kártyából. Mennyiségre elég, egy 150.000-es gépbe pedig bőven tökéletes.
Ez azért elég erős kijelentés volt. Régebben amikor hirtelen bejöttek a dupla magos processzorok, hiába volt az embernek erős vga-ja, egyszerűen alig vitte a játékot. Nekem is hiába volt 2gb ramom, 7600gs-em meg egy tényleg erős 1 magos intel pentium prescott 3ghz-es procim egyszerűen nem vitte. Szaggatott, lassult, nem volt érezhető. És akkor volt az a korszak amikor minden új játék megkövetelte a 2 magot. Ahogy ez régen is megvolt, most is jön majd egy váltás, 2-röl 4 magosra előbb vagy utóbb. Egy szintig igaz, hogy a vga határozza meg a teljesítményt, de ha már előtte ram vagy processzorhiány megfogja akkor felesleges az erősebb vga. Épp ezért kell nagyjából jól bekonfigurálni a komponensek egymáshoz viszonyított szavatosságát, erejét.
Most komolyan, minek pazarolni a pénzt? Philips monitor? A legtúlárazottabb brand.
Intel processzor? Drága.
Olcsón jót akarunk, vagy drágán jót?
130-140-ből már olyan gépet lehetne összevarázsolni, amely nevetve elviszi a bf4-et. Komolyan, kinek érdeke állandóan a flamet szítani?
Egyébként meg egy 3 magos amd-t használok, 8 giga ramot, HDD-t, radeon 6870-est, eddig rezzenéstelenül elvitt mindent, metro last lighttól kezdve a skyrimig, alaposan felhúzva a beállításokat.
Kicsit ez olyan érzés, mint amikor be akarják nekünk, az egyszerű pórnépnek azt adni, hogy igenis 3 michelin csillagos étterembe menjünk, mert máshol csak penészes kenyeret kapunk...
Illetőleg helyesbítek - a tapicskálást a langyos vizeletben. Mert ez az egész így, ebben a formában nonszensz, hogy bizonyos illetők mit meg nem merészelnek engedni maguknak verbális szinten csak és kizárólag azért, mert még életükben nem voltak semmiért rendesen felképelve...
Illetőleg helyesbítek - a tapicskálást a langyos vizeletben. Mert ez az egész így, ebben a formában nonszensz, hogy bizonyos illetők mit meg nem merészelnek engedni maguknak verbális szinten csak és kizárólag azért, mert még életükben nem voltak semmiért rendesen felképelve...
Hozzátenném azért, hogy hirtelen hajítottam össze a vázlatot, amit aztán felpakoltam ide, szóval biztos lehetne rajta még mit finomítani, azonban - csak hogy a véleményem összegezzem - én valamilyen ilyesmi vonulat mentén gondolkodnék, ha gollövő pozícióból kérdeznének meg.
A Chocho támadásra, hogy most ő a konzolt szereti, meg részesíti előnyben. Őszintén leszarom, mit szeret. Nem is értem, ez kit érdekel. Érezze jól magát, hol érdekel engem min játszik. Azt leírja, hogy az a jobb választás, de igazából 1-1 az állás, mivel ez totál szubjektív. Én nem vennék, mert nem érdekel, 200K konzolra vegyen a 15 éves gyerek, ha megteheti, de aki meg megkeresi rá, rég leszarja a játékokat, meg ezt az egészet kinövi.
Az első pontod megbukott. Gondolom arról nem hallottál, hogy erős VGA mellé, erős proci dukál, mivel az hajtja meg. De semmi baj, rakjál 2 magos gépbe 150 ezres VGA-t. Sok értelme lesz neki.
Én 150-ből olyan gépet összerakok nektek (monitor nélkül), hogy cseszheted a konzolodat, ami alaphangok 2K körül lesz nálunk, boxon ráadásul régiózárral az elején, Ps-n meg fizetheted ki a vételár mellé a mulitpénzt. És gondolom nem flashalteted ki a zsír új konzolt, így veheted meg majd a 15 ezres játékokat rá, azt ott is van a monitor ára.
Én 3 éve vettem gépet, (akkor se erőset), de mai napig játszok rajta. Szinte már 1.2 kivétellel, minden kiadó és fejlesztő arra megy, hogy ne legyen nagy gépigény, mert abba pénz nincs. Tehát elég lassú folyamat ez a "fejlesszük a gépet". "mert a konzol 5 éves ciklus" - ha egy gépet normálisan összeraksz, és igényesen, simán megvan ez is 3-5 év. Csak érteni kell hozzá.
Ennyi pénzből gamer PC-be felesleges. Mert kitörölheti az SSD-vel ha a játék csak súrolja a játszhatóság határát a gyenge VGA/Proci miatt. Persze ha már több pénzed van akkor már persze tegyél bele. De azt hogy most 2 perc alatt bekapcsol a gépe és fél perc töltés a mapok között 60 FPS-el vagy 15 másodperc alatt kapcsolbe 15 másodperc töltéssel 30 FPS az nem mindegy.
Még a monitoros dologhoz, igen a PC az monitorral használható, de a konzol is szóval simán hozzá lehetne adni az árhoz. Arról ne is beszéljünk hogy már mind 2 konzolon fizetős lesz a multi és 60 ért lesznek hozzá játékok. Szóval aki szarja a pénzt játszon konzolon, de nekem meg akkor se kellene ha lenne rá.
[quote=Azriel] A processzor elég karcsú, SSD felesleges, 500W-os tápegység is túl sok, talán 300W-ot sem fogyaszt a gép 100%-on minden.
SSD-nélkül egy 10-essel jobb procit lehetne kapni és és plusz egy 10-essel jobb vga-t, ami mind növeli a játékteljesítményt, míg az SSD alig.
De mehetne belőle a memóriákra is mert az is karcsú.[/quote]
1., Felesleges erősebb processzor bele. A játékélményt elsődlegesen úgyis a VGA határozza meg.
2., A tápegység az egyik olyan komponens, amit bármilyen előminősítés nélkül, nyugodtan át lehet pakolni majd később akár teljesen más (mondjuk intel alapokon nyugvó), gyengébb vagy erősebb konfigba egyaránt. Teljesen felesleges 2 ezer forint spórolásért ki mini-maxolni az alsó határt. Sőt, talán ostobaság is.
3., Az SSD a teljes gépteljesítményen szép nagyot dob, kezdve az oprendszer töltésétől, a folyamatosan használt programok üzemeltetéséig, egészen a játékokban 2 pálya közötti töltőképernyők redukálásáig, szinte mindenen. Ha szerinted felesleges... nos, annyi erővel nem értem, miért nem ajánlasz streamer kazettaolvasót (is) egy ilyen konfigurációba.
4., Ha van elegendő videó-memód, akkor tudhatnád, hogy nem az operatív ramokba fogja a gép a grafikai megjelenítéssel kapcsolatos dolgokat becsűrni (sem bárhova máshová), hanem tisztán a vga-val kezelteti le a dolgot. Viszont, egy bizonyos mennyiség fölött teljesen felesleges a dolog, ezért is választottam a 2 GB-s verziót az adott kártyából. Mennyiségre elég, egy 150.000-es gépbe pedig bőven tökéletes.
SSD még mindig nem éri meg azt a felérat, amit kapsz érte, még mindig túl drága azokhoz az előnyökhöz képest amit adni tud. Egy szarabb cpu-tól lehet hogy beszagagt egy-két játék, de az hogy nincs SSD a gépben max 5 mp-el többet nézem a loading képernyőt, de játék közben nem lassul be.
Memória meg bizonyos keretek között de minél több annál jobb.
Mostmár előfordulhat oylan játék mia kihazsnál 4GB ramot. Meg a Windows is egy memória éhes dög, már ha csak azt vesszük, hogy minden gyakran használt programot berak a memóriába, hogy gyorsabban induljon, ha meg kell hely akkor onnan felszabadítja, játéknál lehet iylenkor beszaggat egy kicsit.