A végére hagytam azokat, akik egyik hibrid módon, hol lemezes kiadásban, digitálisan szerzik meg a játékaikat. A leggyakrabban említett elgondolás e mögött az ár: Vanek, Vrungel_ és Exteez is ezen az állásponton van.
"Én egy hibrid ember vagyok hibrid megoldással; vagyis bőven van lemezes és digitális játékom is. Hogy mégis melyiket veszem inkább? Amelyikhez olcsóbban jutok. :D
Nincs egyikkel szemben sem előítéletem, így tényleg csak az ár dönt. Bár mostanában a Steam folyamatos akciói (és a különböző bundle csomagok miatt) több digitális verzió kerül a tulajdonomba, de ettől még imádom a dobozos/lemezes verziókat is - sőt, talán még ezt kedvelem kicsit jobban is, mert ha nincs net (vagy a szerverekről véglegesen törölnék a játékot), akkor is tudok játszani legalább a single részével. De talán azok a legjobbak, aminél megvan a DVD is, és lehet regisztrálni is a neten (Steam/Origin/Uplay/GoG/...). Ekkor ha gond van a netes részen (feltörik az accot), akkor is megvan a lemez (amivel vissza lehet állítani a regisztrált állapotot); ha pedig valami gond történne a lemezzel, akkor pedig a netről tudom javítani a helyzetet. :)” - Vanek
„Az teljes mértékben árfüggő, hogy egy adott játékot lemezes formában, vagy valamelyik online disztribúciós szolgáltatás keretén belül szerzem -e be, esetleg aukciós oldalról vásárolok aktiváló kódot. Ebből a szempontból a hivatalos digitális store-ok sokszor nem versenyképesek, főleg, ha újabb játékról van szó. Azért az nem teljesen mindegy, hogy valamit 60 Euróért lehet -e bekattintani, vagy 10-12 ezerért akár házhoz is hozzák.” - Vrungel_
„Mint egy csóró egyetemista, az én filozófiám, hogy azt veszem meg amelyik olcsóbb :D
Pl: Split/Second boltban 1000 Ft, steamen 6000 Ft (nem is lesz olcsóbb, hisz Disney a kiadó). Viszont ha azonos ár körül mozog mind a bolti, mind a digitális akkor inkább a digitálisat választom, mert asztali gépen játszok és mindig jó a netem, úgyhogy hip-hop lekapja gigákat, és nem kell keresgélnem a CD-t/DVD-t.” - Exteez
Bevallom, kicsit féltem, hogy kudarcot fog vallani a téma feldobása, de erre csodálatosan rácáfoltatok, ugyanis rengeteg nagyon jó komment érkezet, olyan sok, hogy nehéz volt válogatni. Ezúton is köszönjük, hogy megosztottátok velünk a véleményeteket!
Eredeti dobozos játékom 7 db van, utoljára a Crysis: Maximum Edition-t vettem meg egy leárazáskor.
Újságmellékletként kb. 200 játékot gyűjtöttem össze. Ezek nagyon sokáig tokban, gondosan rendezve voltak a polcon, aztán helyhiány miatt bekerültek két 128 lemezes gyűjtőtokba.
Eközben digitálisan akciókból (Humble Bundle, Bundle Stars, indiegala, GOG, G2A, Origin, Uplay stb.) kb. 600 játékot vásároltam. Sokat ki sem próbáltam, csak azért vettem meg, mert anno gyakorlatilag mind megvolt warez verzióban. A digitális kollekció beszerzése átlagosan havi 5-6000 Ft elköltésével sikerült.
Ha nem verseny, az hogy a legújabb játékokkal játssz, akkor digitálisan havi pár ezer forintból nagyon értékes kollekciót alakíthatsz ki, míg dobozos változatok esetében ez esélytelen.
Amikor ti felcsatoljátok a digitális pipboyt, megnézitek a digitális perk posztert és elolvassátok a digitális pipboy guide-ot, addig én a fizikai lemezt felrakom a polcra, a valódi pipboy replikát felcsatolom a karomra, elindítom a steam letöltést, majd beülök a vécére a fizikai pocket guide-al.
:D
Én azért teszem a voksom a digitális változatra, mert manapság nagyon ritka amikor kapunk valamit a lemez mellé. Például mikor annak idején a Guild Wars-t megvettem majd hónapokkal később a kiegészítőit mindegyik doboz tele volt pakolva: poszter, 1-2 kézikönyv, referral code, stb.
Jó volt átlapozgatni amíg telepítette a kiegészítőt a játék.
De manapság ilyen már nem nagyon van. És ott vannak a hatalmas akciók is. Például néhány hete kevesebb, mint 2,5 euróért vettem meg a FlatOut 2-őt Steamen ami már szinte rablás. Nyilván nem új játék, de azokat sosem veszem meg megjelenéskor. Bugok, DLC hegyek, 60 Eurós ár és még sorolhatnám. Inkább kivárom azt a pár hónapot amíg jön egy akció.
Az egyetlen játék ami után habzó szájjal rohantam az 576-ba megjelenés napján az a Mafia 2 volt.
Én azért teszem a voksom a digitális változatra, mert manapság nagyon ritka amikor kapunk valamit a lemez mellé. Például mikor annak idején a Guild Wars-t megvettem majd hónapokkal később a kiegészítőit mindegyik doboz tele volt pakolva: poszter, 1-2 kézikönyv, referral code, stb.
Jó volt átlapozgatni amíg telepítette a kiegészítőt a játék.
De manapság ilyen már nem nagyon van. És ott vannak a hatalmas akciók is. Például néhány hete kevesebb, mint 2,5 euróért vettem meg a FlatOut 2-őt Steamen ami már szinte rablás. Nyilván nem új játék, de azokat sosem veszem meg megjelenéskor. Bugok, DLC hegyek, 60 Eurós ár és még sorolhatnám. Inkább kivárom azt a pár hónapot amíg jön egy akció.
Az egyetlen játék ami után habzó szájjal rohantam az 576-ba megjelenés napján az a Mafia 2 volt.
Manapság ugyanis MINDEN új játékprogram valamiféle accountot és netes hitelesítést igényel. Ha nem a nagy digitális terjesztőktől veszed meg (Steam, Origin, Uplay, GoG), akkor bizony a kiadó úgy-ahogy összetákolt rendszerébe kell egy fiókot nyitnod, lásd Social Club és hasonlók. Mivel viszont ezekhez a fiókokhoz csupáncsak az adott játék miatt lépsz be egy ideig, jó eséllyel úgy elfelejted a belépési adatokat 1-2 év alatt, hogy ihaj. Aztán amikor ugyanattól a kiadótól veszel egy másik dobozos játékot, akkor csak vakargatod a fejedet, hogy neked volt már egy accountod ide, de a fenéért se tudsz belépni, fiók nélkül pedig a dobozos játékod sem indul el.
Mennyivel egyszerűbb egy napi szinten használt digitális platformnál lecövekelni, és rábízni, hogy annak a rendszere kezelje az ott vett játékok netes hitelesítését, mint hogy harmincnyolc kiadó harmincnyolc fiókjával bűvészkedsz. Mert hogy a netes hitelesítés nem fog a jövőben eltűnni, az holtbiztos. Tulajdonképpen az mentette meg a PC-s játékpiacot, amikor az ezredforduló táján úgy látszott, hogy a kalózkodás miatt minden kiadó kivonul innen.
Nálam az ár dönt, kis hazánkban sajnos ez a mértékadó már, így mindig ott veszek meg adott dolgot ahol olcsóbb az. És így én abszolút a digitális tartalmak felé mentem el. Több akció és sokkal olcsóbb is a legtöbb esetben. Így utólag is elnézést kérek mert nem tudtam mindent elolvasni, sajnos sok időm mostanában nincs. De megpróbálom össze szedni mi mellett mi szól szerintem.
Lemezes:
Abszolút az eszmei érték szól mellette. Az hogy megvan a doboz, a lemez, ki lehet rakni a polcra és nézegetni. Ez mindenféleképpen mellette szól. És az is hogy sok esetben van valamilyen extra verzió, plusz DLC (ezek még mindig nevetségesek), de kis szobor képes lap vagy akármi. Általában elég frankó gyűjtőik is szoktak lenni, szóval aki fanja egy adott játéknak annak megéri. Napjainkra már úgy a 99%-a dobozos dolgoknak neten is aktiválható így tényleg 2 in 1 már. Viszont drágábbak a legtöbb esetben. És amíg gyerek az ember vagy legalábbis fiatal addig tök jó a csomó ilyen extrát nézegetni, de a legtöbb esetben ezek elkerülnek valahová dobozba. Plusz lehet a partner se értékeli ha a hálószoba tele van ilyennel, szóval csak óvatosan (szerencsére még nem tapasztalatból mondom, az én partneremnek pl. kifejezetten tetszett hogy néha játszok, mert jó mókának tartotta)
Digitális
A legtöbb érv talán ez mellett szól. Olcsóbb, sokkal. Több az akció és vannak olyan címek is amit máshogy meg sem tudsz venni mert nem létezik dobozos kiadása a játéknak (indie címek nagy százaléka). Ez szerintem önmagában nagy érv már. Plusz ne feledjük el hogy amit dobozosan veszünk az is egy digitális szellemi tulajdon, semmiben sem különbözik attól ami a lemezen van, egy és ugyan az. A másik a kényelem ma már a net sebességek városokban nem rosszak azért, egy 50 MB-os net totál elérhető áron van már (3,5k /hó), ami elég gyors mindenhez. Megveszed letöltöd és játszol. Sokan azt mondják az ilyen ember lusta. Nem feltétlen, lehet az is hogy nem mindig van ideje rohangálni. Én például viszonylag sokat utazok, sokat vagyok úton így a laptop mindig nálam van. Sok esetben külföldre is megyek. Így nekem egyértelműen ez a jobb opció. De ez egyénfüggő szerintem. Kinek melyik a jobb megoldás. Nekem abszolút az utóbbi mivel "rongyszedő zsidó" vagyok.
Én még emlékszek arra a korra amikor a lemeznek a meghajtóban kellett lennie mert csak úgy indult el a játék, hát elég macera volt hurcolni a lemezeket állandóan mindenfelé magammal, hogy ha véletlen játszani akarok valamivel akkor tudjak. Ma már azért nincs ilyen, de ez nem volt jó.
Se a steam, se a battle.net nem enged be sms-ben küldött kód nélkül, tehát aki ott accountot akar lopni tőlem annak a telefonomat is el kell vennie amellett, hogy egy erős jelszót még valahogy fel is tör. Na és ha eltörik a lemezed? Elég könnyen előfordul, ilyenkor bemész a boltba és kérsz egy másikat, vagy el is felejtheted a dolgot? Szerintem a lemezes kiadás egy borzasztó nagy biztonsági kockázat, illetve rendkívül kényelmetlen megoldás egyben.
Ha annyira ragaszkodik az ember a lemezeshez, akkor regisztrálja be steamre telepítés előtt/után, hogy ne tudják olyan könnyen ellopni és ne lebegjen damoklész kardja a törékeny lemez fölött. Persze ez már egy eléggé hibrid dolog, hiszen a telepítés után elkezdi leszedni a patcheket a steam, és onnantól egy online játék lesz, tehát a polcdísz funkcióján kívül megint nem sok értelme van a dobozosnak.
Az, hogy valakinek kézzelfoghatónak kell lennie egy vásárlásnak hogy a magáénak érezze egy kicsit megmosolyogtató, bár én napi szinten foglalkozok honlapokkal, vps-ekkel meg felhőben tárolt adatokkal, amit szintén megvettem és bár a google szerverparkjába nem engednek be, a fiókomat a magaménak érzem. :)