Természetesen a letöltések hívei is hallatták a hangjukat, és itt is volt egy, akik a többiekhez képest jobban belement a részletekbe. Ő Mordred, aki a kényelemtől, a gyors elérhetőségen át a biztonságos tárolásig mindenre kitért.
„Természetesen digitális. Legfőbb előnye a gyorsaság: nincs várakozás a kiszállításra, nincs olyan, hogy a bolt ahova kuponom van (neadjisten az egyetlen bolt a városban) nem tartja raktáron, a szállítást nem keveri el a posta, nem érkezhet törötten és megbízhatatlan cégek/magánszemélyek nem adnak el nekem használtat újként, hogy aztán ne vegyék vissza mikor visszalöki a kódot a multiplayer-szerver. Elképzelhető azonban hogy ezek már nem fordulnak elő olyan gyakran, mint mikor még nem volt lehetőségem nem dobozos játékot venni.
További érv a digitális mellett, hogy nem tudom elveszíteni/eltörni a lemezt, illetve hogy a gamer PC-mben egyáltalán nincs DVD-olvasó, ami nem mellékesen lassítja a boot-időt, hamar tönkremegy és foglalja a helyet a házban.
Az adatátvitel a DVD-olvasó és a HDD között csigalassú, de még mindig gyorsabb, mint a letöltés. Ha beleszámítjuk azonban azt, hogy ha nekem megtetszik egy játék, a vételtől az első játékban töltött percekig legtöbbször nem telik el fél nap egy teljesen átlagos városi neten (30 Mbps), míg ha lemezest veszek a legjobb esetben is át kell vergődni a városon, ha pedig nincs nekik raktáron napokat kell várnom.
A kényelmi faktor sem utolsó. Munkahelyre menet a tömegközlekedésen böngészem a Steam és a g2a akciós kínálatát, ha találok valamit kifizetem paypalen, két kattintás teamvieweren és mire hazaérek a munkából készen vár a játék a rendszeren. Ha már az akcióknál tartok a digitális letöltésre sokkal gyakoribbak a jelentős akciók, lévén a bolti lemezes árakon ott a kiskereskedelmi árrés, a boltok szegényesebb kínálata pedig rövidebb akció-rotációkat enged meg.
Ezzel el is érkeztünk a legnagyobb előnyhöz. Ha azt akarom 20 éves játékok is azonnal elérhetőek, gog-on ott van minden, el sem tudom képzelni meddig kellene keresnem most egy lemezes Tiberian Sunt. Azt nemigen hiszem, hogy az anno eredetiben vásárolt Warcraft2 lemeze még olvasható ma is. Sokan hozzák fel, hogy nekem így nincs meg a lemez kitéve a polcra, de igazából engem ez nem érdekel, ez nem egy könyv, hogy lekapom és elolvasom a kedvenc jelenetem. Hogy érdekel-e egy plakát amit kiküldtek postán a lemezhez? Inkább kiteszem háttérképnek az asztalra, azt könnyebb lecserélni és nem is gyűrött.
Végül szót kell ejteni a biztonságról is. Nem csak a fizikai megsemmisülés nem fenyegeti a digitális játékomat, ellopni sem tudják azt. Többlépcsős az azonosítás, úgyhogy megtapsolom azt, akinek sikerül úgy ellopni akármelyik accountomat, hogy nem tudom visszaticketelni. Anno a kollégisták rémálma volt egy otthon felejtett játéklemez, ami nélkül persze nem ment a Starcraft, kimaradtak a LANból.
Persze annak idején én is a lemezes játékokat vettem, ennek az vetett véget, hogy a bizarrabnál bizarrabb lemezes DRM-ek idején az én DVD-romom pont haldokolt, nem is volt jobb annál, mint amikor az Empire at War hirtelen kiírta, hogy helyezzem be a lemezt és mentési lehetőség nélkül kivágott az asztalra. Aztán jött a Steam, majd a gog, majd a g2a és örökre elfelejtettem, hogy vannak lemezes játékok.
Mióta elkezdtem ezt írni gondolkodom rajta hogy mégis mi vehetne rá arra, hogy ismét lemezen vásároljam de őszintén szólva semmilyen érv nem jut az eszembe. Talán a gyűjtői kiadás extrái vihetnének rá, de hát nem vagyok szentimentális és nekem a pdf-en is jó a Középfölde-térkép...” - Mordred
Rigel a korral való haladást hozta fel a digitális terjesztés mellett…
„Úgy tűnik, hogy én vagyok itt a szabályt erősítő kivétel, mivel "korosabb" létemre egyértelműen a digitális terjesztést preferálom. (Csak a három-négy nagy digitális platform végre összedobhatna egy fiók-összekapcsolás dolgot!)
Az előzőekben felsorolt digitális-előnyök mellet én inkább egy történettel szolgálok. Én megrögzött "utó-játékos" vagyok, egy-egy címet a megjelenés után 2-3 évvel játszok végig, így kímélem a pénztárcámat és az alsó középkategóriás PC-met. Nekem nagyon jó a Guru játékmelléklet felhozatala a többéves játékokból, bár néha befut egy olyan cím, amit már korábban magam betároltam "ínségesebb időkre". Na tehát, az eset egy Guru-mellékletes játékkal történt, hogy melyikkel, nem tudom, de még akkorból, amikor a Steames címekhez is offline telepítőt raktak a DVD-re. Éppen egy "ezt végigjátszom most" játék volt a melléklet, raktam is be izibe a DVD-t a meghajtóba, és feltelepítem lemezről! Fel is ment rövid idő alatt, de amikor a játék elindítására került volna a sor, a Steamről magára rántott nagyjából ugyanakkora patchet, mint a telepítő anyaga. Na, mondom, mentek ti a jó....
Azóta akárhonnan van a lemezes játék, én eleve a Steamről telepítem, a lemezt meg söralátétnek használom. A Steam eredetileg arra jött létre, hogy a játékok karbantartását automatizálják. A javításokkal nem kell senkinek sem foglalkoznia, mert a rendszer ezt elintézi. A lemezes telepítőkkel szemben a Steamről ELEVE A LEGFRISSEBB VÁLTOZATOT lehet feltelepíteni. Nincs az a bosszúság, hogy amikor berakod egy három éve megjelent játék DVD-jét, akkor a telepítés után húsz gigabájt azóta kiadott frissítést még pluszban felpakol neked, te meg malmozol addig, míg nem végez ezzel is a rendszer. Régi programoknál semmit sem spórolsz a lemezes telepítéssel, és ahogy a Fallout-mizéria mutatja: az újaknál se.
Aztán pedig, ha amúgy is kell a védelem miatt valamelyik netes platform hitelesítése, akkor hiába van a kezedben a DVD, csupáncsak az a kódsor számít, amit a tok belsejébe felragasztottak. Akkor meg minek a tok és a lemez? Porfogónak.
Ha pedig attól félsz, hogy a digitális szolgáltató becsődölhet és lehúzza a rolót, akkor azért egy kis reményt adhat, hogy maguk a kiadók - ha még kezelik a szóban forgó játékot - biztosan készítenek egy javítást a játékhoz, amivel le lehet választani a lekapcsolt szolgáltatóról, vagy át lehet vinni egy másik szolgáltatóhoz. Például a Batman Arkham-sorozat ilyen módon került át a Steam-re.
Összességében: a digitális terjesztés pártján vagyok, egyrészt mert széllel szemben h....ni nem bátorság, hanem hülyeség, másrészt pedig a "felhős" adattárolással amúgy is ebbe az irányba halad a technológia.” - Rigel
… Andree és TomGoodman pedig a kényelmes hozzáférés előnyébe ment bele részletesebben.
„Egyértelműen digitális. Régebben inkább a dobozos felé hajlottam mert milyen szép a polcon, csak éppen elköltöztem és marhára nincs helyem 100 dobozt tárolni a mostani lakásomban. Plusz steamen mindig "nálam van" az összes játékom, amikor játszani akarok csak belépek, letöltöm és mehet is. (nekem sincs gyors netem, csak éppen türelmes is vagyok, ha két nap alatt ér le akkor két nap alatt ér le, öreg vagyok már a "mostazonnalrögtön" módihoz. ) És nem megy tönkre se, mint történt ez nem is egy eredeti dobozos játékommal (amiket aztán így vehettem meg újra steamen).” - Andree
„Lemezest ? Meg vagytok őrülve ? Ki az aki még Floppyról telepít ? :D
Na jó, komolyan: Digitális egyértelműen ! Ha "gyönyörködni" akarok a játékaimban, akkor bemegyek a játékaim menüpontba és arra verem, az öcsívmentekről nem is beszélve... :) Már 5 éve nem veszek dobozosan semmit, van még pár dobozos játékom, de ha menne a kódjuk Steam-el, vagy Originnel akkor már rég beváltottam volna.
Nekem az is baromi kényelmes, hogy beállítom, hogy szedje le a háttérben amíg játszom egy másik játékkal, a hdd-n elfér egyszerre akár húsz-harminc játék is, majd játszok azzal amelyikkel kedvem tarja ! :D
Az meg, hogy enyém a dobozos és akkor játszok vele amikor akarok, már rég nem igaz, a legtöbbször kell tölteni, fiókot regisztrálni és online lenni a dobozos cuccokkal is. Azt gondolom ma 2015-ben aki ennyire védi a dobozos változatot, az sokkal inkább tört játékkal játszik ( vagy legalábbis részben ), aki meg full legálisan nyomja, az mind fönn van legalább Steam-en ( Originen, Uplay-en. ). Valahogy azt érzem, hogy ma már szándékos önkínzás, ha nincs fenn az ember digitálisan, vagy valami teljesen más oka van a dolognak ( például torrent :)...” - TomGoodman
Eredeti dobozos játékom 7 db van, utoljára a Crysis: Maximum Edition-t vettem meg egy leárazáskor.
Újságmellékletként kb. 200 játékot gyűjtöttem össze. Ezek nagyon sokáig tokban, gondosan rendezve voltak a polcon, aztán helyhiány miatt bekerültek két 128 lemezes gyűjtőtokba.
Eközben digitálisan akciókból (Humble Bundle, Bundle Stars, indiegala, GOG, G2A, Origin, Uplay stb.) kb. 600 játékot vásároltam. Sokat ki sem próbáltam, csak azért vettem meg, mert anno gyakorlatilag mind megvolt warez verzióban. A digitális kollekció beszerzése átlagosan havi 5-6000 Ft elköltésével sikerült.
Ha nem verseny, az hogy a legújabb játékokkal játssz, akkor digitálisan havi pár ezer forintból nagyon értékes kollekciót alakíthatsz ki, míg dobozos változatok esetében ez esélytelen.
Amikor ti felcsatoljátok a digitális pipboyt, megnézitek a digitális perk posztert és elolvassátok a digitális pipboy guide-ot, addig én a fizikai lemezt felrakom a polcra, a valódi pipboy replikát felcsatolom a karomra, elindítom a steam letöltést, majd beülök a vécére a fizikai pocket guide-al.
:D
Én azért teszem a voksom a digitális változatra, mert manapság nagyon ritka amikor kapunk valamit a lemez mellé. Például mikor annak idején a Guild Wars-t megvettem majd hónapokkal később a kiegészítőit mindegyik doboz tele volt pakolva: poszter, 1-2 kézikönyv, referral code, stb.
Jó volt átlapozgatni amíg telepítette a kiegészítőt a játék.
De manapság ilyen már nem nagyon van. És ott vannak a hatalmas akciók is. Például néhány hete kevesebb, mint 2,5 euróért vettem meg a FlatOut 2-őt Steamen ami már szinte rablás. Nyilván nem új játék, de azokat sosem veszem meg megjelenéskor. Bugok, DLC hegyek, 60 Eurós ár és még sorolhatnám. Inkább kivárom azt a pár hónapot amíg jön egy akció.
Az egyetlen játék ami után habzó szájjal rohantam az 576-ba megjelenés napján az a Mafia 2 volt.
Én azért teszem a voksom a digitális változatra, mert manapság nagyon ritka amikor kapunk valamit a lemez mellé. Például mikor annak idején a Guild Wars-t megvettem majd hónapokkal később a kiegészítőit mindegyik doboz tele volt pakolva: poszter, 1-2 kézikönyv, referral code, stb.
Jó volt átlapozgatni amíg telepítette a kiegészítőt a játék.
De manapság ilyen már nem nagyon van. És ott vannak a hatalmas akciók is. Például néhány hete kevesebb, mint 2,5 euróért vettem meg a FlatOut 2-őt Steamen ami már szinte rablás. Nyilván nem új játék, de azokat sosem veszem meg megjelenéskor. Bugok, DLC hegyek, 60 Eurós ár és még sorolhatnám. Inkább kivárom azt a pár hónapot amíg jön egy akció.
Az egyetlen játék ami után habzó szájjal rohantam az 576-ba megjelenés napján az a Mafia 2 volt.
Manapság ugyanis MINDEN új játékprogram valamiféle accountot és netes hitelesítést igényel. Ha nem a nagy digitális terjesztőktől veszed meg (Steam, Origin, Uplay, GoG), akkor bizony a kiadó úgy-ahogy összetákolt rendszerébe kell egy fiókot nyitnod, lásd Social Club és hasonlók. Mivel viszont ezekhez a fiókokhoz csupáncsak az adott játék miatt lépsz be egy ideig, jó eséllyel úgy elfelejted a belépési adatokat 1-2 év alatt, hogy ihaj. Aztán amikor ugyanattól a kiadótól veszel egy másik dobozos játékot, akkor csak vakargatod a fejedet, hogy neked volt már egy accountod ide, de a fenéért se tudsz belépni, fiók nélkül pedig a dobozos játékod sem indul el.
Mennyivel egyszerűbb egy napi szinten használt digitális platformnál lecövekelni, és rábízni, hogy annak a rendszere kezelje az ott vett játékok netes hitelesítését, mint hogy harmincnyolc kiadó harmincnyolc fiókjával bűvészkedsz. Mert hogy a netes hitelesítés nem fog a jövőben eltűnni, az holtbiztos. Tulajdonképpen az mentette meg a PC-s játékpiacot, amikor az ezredforduló táján úgy látszott, hogy a kalózkodás miatt minden kiadó kivonul innen.
Nálam az ár dönt, kis hazánkban sajnos ez a mértékadó már, így mindig ott veszek meg adott dolgot ahol olcsóbb az. És így én abszolút a digitális tartalmak felé mentem el. Több akció és sokkal olcsóbb is a legtöbb esetben. Így utólag is elnézést kérek mert nem tudtam mindent elolvasni, sajnos sok időm mostanában nincs. De megpróbálom össze szedni mi mellett mi szól szerintem.
Lemezes:
Abszolút az eszmei érték szól mellette. Az hogy megvan a doboz, a lemez, ki lehet rakni a polcra és nézegetni. Ez mindenféleképpen mellette szól. És az is hogy sok esetben van valamilyen extra verzió, plusz DLC (ezek még mindig nevetségesek), de kis szobor képes lap vagy akármi. Általában elég frankó gyűjtőik is szoktak lenni, szóval aki fanja egy adott játéknak annak megéri. Napjainkra már úgy a 99%-a dobozos dolgoknak neten is aktiválható így tényleg 2 in 1 már. Viszont drágábbak a legtöbb esetben. És amíg gyerek az ember vagy legalábbis fiatal addig tök jó a csomó ilyen extrát nézegetni, de a legtöbb esetben ezek elkerülnek valahová dobozba. Plusz lehet a partner se értékeli ha a hálószoba tele van ilyennel, szóval csak óvatosan (szerencsére még nem tapasztalatból mondom, az én partneremnek pl. kifejezetten tetszett hogy néha játszok, mert jó mókának tartotta)
Digitális
A legtöbb érv talán ez mellett szól. Olcsóbb, sokkal. Több az akció és vannak olyan címek is amit máshogy meg sem tudsz venni mert nem létezik dobozos kiadása a játéknak (indie címek nagy százaléka). Ez szerintem önmagában nagy érv már. Plusz ne feledjük el hogy amit dobozosan veszünk az is egy digitális szellemi tulajdon, semmiben sem különbözik attól ami a lemezen van, egy és ugyan az. A másik a kényelem ma már a net sebességek városokban nem rosszak azért, egy 50 MB-os net totál elérhető áron van már (3,5k /hó), ami elég gyors mindenhez. Megveszed letöltöd és játszol. Sokan azt mondják az ilyen ember lusta. Nem feltétlen, lehet az is hogy nem mindig van ideje rohangálni. Én például viszonylag sokat utazok, sokat vagyok úton így a laptop mindig nálam van. Sok esetben külföldre is megyek. Így nekem egyértelműen ez a jobb opció. De ez egyénfüggő szerintem. Kinek melyik a jobb megoldás. Nekem abszolút az utóbbi mivel "rongyszedő zsidó" vagyok.
Én még emlékszek arra a korra amikor a lemeznek a meghajtóban kellett lennie mert csak úgy indult el a játék, hát elég macera volt hurcolni a lemezeket állandóan mindenfelé magammal, hogy ha véletlen játszani akarok valamivel akkor tudjak. Ma már azért nincs ilyen, de ez nem volt jó.
Se a steam, se a battle.net nem enged be sms-ben küldött kód nélkül, tehát aki ott accountot akar lopni tőlem annak a telefonomat is el kell vennie amellett, hogy egy erős jelszót még valahogy fel is tör. Na és ha eltörik a lemezed? Elég könnyen előfordul, ilyenkor bemész a boltba és kérsz egy másikat, vagy el is felejtheted a dolgot? Szerintem a lemezes kiadás egy borzasztó nagy biztonsági kockázat, illetve rendkívül kényelmetlen megoldás egyben.
Ha annyira ragaszkodik az ember a lemezeshez, akkor regisztrálja be steamre telepítés előtt/után, hogy ne tudják olyan könnyen ellopni és ne lebegjen damoklész kardja a törékeny lemez fölött. Persze ez már egy eléggé hibrid dolog, hiszen a telepítés után elkezdi leszedni a patcheket a steam, és onnantól egy online játék lesz, tehát a polcdísz funkcióján kívül megint nem sok értelme van a dobozosnak.
Az, hogy valakinek kézzelfoghatónak kell lennie egy vásárlásnak hogy a magáénak érezze egy kicsit megmosolyogtató, bár én napi szinten foglalkozok honlapokkal, vps-ekkel meg felhőben tárolt adatokkal, amit szintén megvettem és bár a google szerverparkjába nem engednek be, a fiókomat a magaménak érzem. :)