2024-ben már ott tartunk, hogy a mesterséges intelligencia (MI, vagy AI, kinek hogy tetszik) teljesen beférkőzött a mindennapokba és egyre több területen alkalmazzák. Pár éve még hatalmas újdonságnak számított, hogy a ChatGPT dalokat ír, a Midjourney pedig olyan képeket alkot, hogy arra a legnagyobb festőművészek is csak irigykednének. A mesterséges intelligenciára hatalmas mértékben építő Nvidia részvényei például robbanásszerűen lőttek ki és lepték meg a teljes piacot. Ennek elsődleges oka abban keresendő, a technológiát egyre több vállalat használja, az erőforrásokat pedig ki kell szolgálni, így az Nvidia által gyártott GPU-k iránti kereslet megsokszorozódott. Egy londoni magániskola megnyitotja az Egyesült Királyság első olyan osztálytermét, amiben emberi tanárok helyett mesterséges intelligencia tanít. Egyesek azt mondják, a technológia lehetővé teszi a precíz, személyre szabott tanulást, azonban már megjelentek a negatív vélemények is ezzel kapcsolatban.
A David Game College – egy londoni magániskola – most szeptemberben nyitja meg új, tanár nélküli kurzusát 20 diák számára. A diákok a számítógépen lévő mesterséges intelligencia platformok és VR-headsetek segítségével tanulnak majd, bármiféle emberi beavatkozás nélkül. Többen már felszólaltak az AI-tanítás ellen, hangoztatva, hogy az oktatás ezen formája egy „lélektelen, sivár jövőhöz” vezethet.
Mondjuk itthon sem ártana a nyugati minták másolása ezen a területen (honvédségi kiképzők az alsó tagozatokon, vagy épp a 80-as években nálunk is jól működött a képesítés nélküli kisegítő tanárok bevonása az oktatásba). Mondjuk egy férfi kvóta sem ártana a pedagógusokhoz, de az már merész feltételezés (az csak a nőknek jár nyugaton is).
Mondjuk az AI szingularitás jelenleg úgy néz ki, hogy ment a kukába, kb. úgy, mint Moore törvénye vagy éppen az önvezető autók (15 év alatt távolabb kerültünk tőle, mint valaha), vagy épp a lítium alapú akkumulátorok leváltása. Sci-fi.
De az oktatásban még beválhat az AI: a Chat GPT jelenleg 4-esre képes megcsinálni az érettségi feladatsort. A jövő generációihoz már ez is elég lesz (a finneknél pld. kézzel írást már nem tanulnak, csak a középiskolákban, vagy az USA is jó példa, ahol a hagyományos analóg órákat digitálisra kellett cserélni az osztálytermekben).