Április 2-án Donald Trump vámintézkedései a feje tetejére állították a világgazdaságot. Nem csak a befektetőknek kell aggódniuk az földbeálló tőzsdeindexek miatt, de az egyszerű játékosoknak is, ugyanis éppen a PC-alkatrészek és konzolok gyártásáért felelős ázsiai országokat érinti leginkább a kivetett vám. Az USA abszurd mértékű, 104%-os vámot vetett ki a kínai beszállítók termékeire, a Vietnámból árukra pedig a 20%-os általános vámon túl további 46%-ot számolnak fel.
Mivel a Microsoft és a Nintendo főként Kínában és Vietnámban gyártja a konzoljait, a PlayStation 5 főbb alkatrészei pedig Dél-Koreában és Tajvanban készülnek, az amerikai vámok hatalmas pofont adhatnak a konzolpiacnak. Az AmongTech becslései szerint az Xbox Series X és PlayStation 5 konzolok 500 dolláros alapára hamarosan 700-750 dollárra rúghat az Egyesült Államokban, de hasonló hirtelen áremelkedés érheti a 450 dolláros áron bejelentett Switch 2-t is. A Nintendo a konzol leleplezését követően hamar befagyasztotta annak előrendelését az USA területein, kivárva a piac alakulását és új, jelentősen fokozott árazásra készülve.
Hasonlóan meredek árnövekedés érheti a különböző perifériákat (kontrollerek, fejhallgatók, tárhely-bővítők stb.) és a PC-s piacot is. A becslések szerint a PlayStation 5 DualSense kontrollere hamar elérheti a 90-100 dolláros árat, a jelenleg 100 dolláros alapáron kapható Xbox Wireless Headset ára pedig 100 dollárról 120-140 dollárra nőhet. Hasonlóképp, egy 1TB-os külső meghajtó ára 30%-kal is megnövekedhet. A belépőszintű laptopok és a komolyabb gamer GPU-k piacán is komoly drágulásra számíthatunk: az amúgy is borsos árú Nvidia RTX 4090 1600 dollár körüli ára hamarosan az 1900 dollárt is átlépheti. Egész biztosnak tűnik, hogy Amerikában hamarosan többszáz dollárral drágább lesz megépíteni egy gamer számítógépet.
Nem ússzák meg a szoftverek sem
Nem csak a hardverpiacot állítják a feje tetejére Trump vámjai, és nem csak a dobozos játékok árazása szökhet az egekbe hamarosan. A Nintendo Switch 2 példáján már világosan látni, hogy a 80 dolláros digitális és 90 dolláros dobozos játékok kora megérkezett, de ha az Egyesült Államok jelen legi vámtervezete helyben marad, akkor az AmongTech becslései szerint hamar meg kell barátkoznunk a 90-112 dolláros alapkiadások gondolatával is.
A digitális piac pedig sajnos nem fog megmenteni minket. A digitális disztribúciós rendszerek, különféle eShopok, felhőalapú szolgáltatások és lényegében bármi, ami szerverinfrastruktúrát igényel, hamar masszív többletköltségekkel néz majd szembe, hiszen a szerverparkok fenntartását és fejlesztését nem kímélik majd a Trump-vámok. Nem utolsó sorban, masszív pofont kapnak ezzel a játékfejlesztő stúdiók is, hiszen az így is az egekben lévő fejlesztési költségek a vámok bevezetésével eddig sosem látott méreteket ölthetnek.
Átalakulhat a globális játékpiac
Habár elsődlegesen az Egyesült Államok lakóit és a tengerentúli beszállítókat érintik Trump vámjai, egészen valószínű, hogy a piac Európában is leköveti a radikális változásokat. Mivel a nagy kiadók gyakran globális árképzési stratégiát alkalmaznak, az USA-ban megnövekedett költségek hamar kivetülhetnek az európai piacra is. A lelassuló ellátási lánc és a kiszámíthatatlan piaci körülmények következményeként eltolódhat a konzolok és a videokártyák generációváltása is.
A várható eredmény: többet fogunk költeni ugyanannyiért vagy kevesebbet fogunk vásárolni - és mivel a csökkenő fogyasztóerő kevesebb bevételt jelent úgy a nagy kiadók, mint a kis és közepes fejlesztőstúdiók számára, elkerülhetetlennek tűnnek az újabb nagy leépítési hullámok. A hardverek tekintetében a kevesebb early adopter, gyengébb kezdeti eladásokat eredményezhet, a fizikai beszállítási költségek pedig beüthetik az utolsó szöget a dobozos játékok koporsójába
Valószínű az is, hogy a játékfejlesztők és kiadók a mostaninál is nagyobb hangsúly fektetnek majd az alternatív bevételi forrásokra a játékaikban. A legnagyobb túlélők a mikrotranzakciós bevételekből fennmaradó címek és free-to-play játékot lehetnek, de a fokozott DLC-stratégia és live service-rendszerek mellett az előfizetéses szolgáltatások is egyre vonzóbbá válhatnak.
Borítókép forrása: Depositphotos / Tennessee
A feleslegessé váló informatikusok meg mehetnek majd három műszakban cipőtalpat ragasztani a Nike üzembe.
Az ázsiai országok is szívnak majd a felhalmozódó termeléssel (elbocsátások, tüntetések), de a legnagyobbat a kakaskodó EU fogja szívni, főleg az elektronikus szolgáltatások terén pld. mondjuk ha a Google v. a Microsoft felfüggeszti a felhőszolgáltatásait az EU-ban. Akkor mehetnek az androidos telefonok a sublótfiókba, a Windows frissítések nélkül meg az orosz hackerek kedvelt célpontja lesz.
A műholdas szolgáltatásokra sincs alternatíva, a Starlink augusztus végéig van fizetve, utána nem tudjuk mi lesz. És még sorolhatnánk. Nem kéne nagyon pattogni, meg betartani.