Miközben a legfejlettebb országokban, például Dél-Koreában és Japánban már a középiskolás diákok is saját laptopon tanulnak, addig Európában a digitális élet közel sem ilyen fejlett, az emberek még nem léptek be a Mátrixba. Az Eurostat frissen tette közzé jelentését, amely szerint az uniós polgárok nagy része még sose használt számítógépet. A nyugati és leggazdagabb miniállamok (Luxemburg és Hollandia) mért adatai elenyészőek, itt csak az emberek 2 és 4%-a nem dolgozott még komputeren.
Magyarországon ez a szám jóval nagyobb, kétmillió ember nem tudja, hogy mi fán terem a számítógéphasználat, ezzel hazánk a vizsgált 23 országból a 16. helyre került. És ez miért baj? Azért, mert a számítógépek egyre jobban és jobban áthatják az életet, nemcsak az otthonit, de a munkahelyit is. Egyre több vállalatnál vannak a munkafolyamatok digitalizálva, a gyártásban különösen, és bár a számítógépek még nem vették át teljesen az irányítást, emberi beavatkozásra még egy jó ideig (valószínűleg) szükség lesz. Azonban az informatika-oktatás elavult, a vállalatok nagy része nem küldi el munkavállalóit a szükséges képzésekre/továbbképzésekre, ami így közvetlenül a gazdasági teljesítőképességre, egyúttal az ország versenyképességére is kihatással van. Ez pedig nagy probléma, amin sürgősen változtatni kéne.
Ti mikor használtatok először számítógépet? Milyen informatikai oktatást kaptatok? Írjátok meg!
Van gépem, most vagyok 30 éves 6 éves korom óta játszok és használom a gépet, vannak dolgok, amikhez nem értek én sem, ugyanakkor ami érdekel, ahhoz magamtól tanulom meg a kellő ismereteket, hogy később azokat használhassam valamire. Nem vagyok profi, de nem is vagyok béna belőle, csak arra használom, ami nekem kifejezetten kell belőle. Millió egy alkalmazás van, ami érdekes, de nem lesz belőle hasznod, viszont ami érdekel, azt megtanulod és akkor már mindent átnézel, ami hozzá kapcsolódik a dolgokhoz.
Sok folyamat ma még nem igényel teljes gépi figyelést és szabályozást, még a pékségekben pl nem a számítógép csinálja a kenyerek sütését, hanem emberek manuálisan, gépet csak a könyveléshez és a bérszámfejtéshez használnak, bizonyos területeken csak. Ami informatikát igényel, ott használják is a gépet és próbálják olyan szinten tartani, ami kell az adott munkafolyamathoz.
Most ha őszinte akarok lenni, akkor a Józska bácsinak vagy Marika néninek már 80hoz közel nem lesz életbevágó a dolog, ráadásul az idősebbeknek ez a váltás nagyobb, mert az ő idejükben ezek a dolgok még sehol sem voltak, teljesen más világkép alakult ki bennük, természetesen nem is fogja őket érdekelni a hátralevő pár évükben, hogy mi lesz ezzel.
A fiatalokat lehet nevelni bármivé, mivel fogékonyak rá, tehát akár megteremthetünk nekik őskorszaki körülményeket is és jövőbeli hiper futurisztikus dolgokat is.
Nem dolgozott, azt se tudja mi fán terem, sosem használt... Csak a cikkben egy tucat kategóriát említetek...
Ettől függetlenül nem meglepő... Ha valaki költ fiatalon konzolt vesz és a munkába állók jelentős többsége sem dolgozik gépen...
És amellett is nehéz volna szó nélkül elmenni, hogy a mi óvodáinkban, iskoláinkban, de még egyetemen sem normális és általános kölcsönlaptopot / pc-t adni.
De legalább ismét találtak egy statisztikát amiben az "utolsó harmadban" vagyunk... Valakinek tuti ez is örömöt okoz...
Egy ismerősömhöz átmentem nekik már volt.
Megmutatta a Wolf3D című játékot, amivel játszottam is nála, utána eldöntöttem nekem is kell egy gép! Szóltam apámnak hogy vegyünk egy PC-t. Mivel "szegény" családból származom, apám bádogos, ezért csak egy használt 386-ost sikerült venni pár hónapon belül, az akkori 486-osok helyett. Viszont nem siránkoztam mert a Wolf3D, Doom simán futott rajta. Szóval nekem már az akkori időben 15 évesen volt gépem. Most már egy i5-3570K, R9 290 előtt ülök. Azóta is szenvedélyesen játszom, de közben értek a Word, Exel, CAD, Win installálás... Tehát úgy általánosságában mindenhez! Én szoktam a barátaimnak a gépüket is összerakni alkatrészekből. Hiába a 20 év, az 20 év! Az hogy itthon 2 millió ember nem tudja használni a gépet... Ez nem egy nagy szám, kis réteg. Apám be se tudja kapcsolni, nem is érdekli, nyugdíjas 74 éves.
Azt pedig még mindig várom, hogy az általánosban tanított comenius logot mire fogom használni.
Egyébiránt az első gonsolatom nekem is az volt, hogy az itthoni (és feltételezem a kelet-európai) nyugdíjasok pont jól megvannak számítógép és internet nélkül, ahogy a nagyszüleim is.
Édesanyám (aki idén lesz 47) tudja használni az office-t, böngészni, emailezni, recepteket nézni, ez neki szükséges a munkájához, megtanulta. Ezen felül viszont (legyen az egy egyszerű program installálása, nyomtató telepítése stb) nem ért hozzá, a mi segítségünket kéri.
Így jobban átgondolva viszont valóban az jön ki, hogy ezen a területen úgymond "le vagyunk maradva".
Azt pedig még mindig várom, hogy az általánosban tanított comenius logot mire fogom használni.
A technikusoknál még rosszabb a helyzet. Minden technikus kapott notebookot a munkavégzéshez. Majdnem a felének az öltözőszekrényben porosodik a gép kibontatlanul, ők nem foglalkoznak számítógépekkel, "éljen a mechanika".
A sógorom pedig be sem tudja kapcsolni a gépet, felőle ott rohadhat meg az egész digitális világ. A felesége hozott létre a nevében egy facebook profilt és ő is kezeli az ismerősöket...
Anyám valóban rég nyugdíjas már, neki butatelefon kell, az okostelefontól hisztériás rohamokat kap, hogy hagyják már békében leélni az utolsó éveit. Igaz mikrója sincs, mert minek az.