Amióta lehetőség van nyílt hálózaton keresztül megmérettetni magunkat a világ másik pontján játszó kollégával, léteznek a játék szabályait megszegni próbáló, ügyeskedő ezermesterek is.
Az FPS szerelmesei karrierjük során biztosan találkoztak már a WallHack (áttetsző falak), és az autoAIM (célzást segítő programok) kifejezésekkel. A MOBA stílust kedvelők rémálmaiban nem démonok és legyőzhetetlen szörnyetegek (1v5? Ugyan kérlek…), hanem az úgynevezett szkripteket (előre beprogramozott parancs végrehajtása, bizonyos ingerek észlelésekor) használók sejlenek fel igencsak idegesítő köntösben. Sokan nem tudják, de a bugok szándékos kihasználása is vonhat maga után büntetést, ha az nagyban befolyásolja a játék végkimenetelét.
Az eSport térnyerésének köszönhetően ma már természetesnek számít, hogy a klasszikus sportokat végzők tiszteletdíját is meghaladó fizetésért játszanak az arra legmegfelelőbb gamerek. Az online fogadóirodáknál lehetőség van kedvenc csapatunkra/játékosunkra vérrel és verejtékkel megszerzett fizetésünket feltenni, ha kedvünk úgy tartja. Ez a lehetőség, illetve az a hatalmas teljesítménykényszer, ami minden top ligás játékos vállán csücsül, vezetett oda, hogy megjelenjenek a különböző teljesítményfokozó illegális szerek.
Ezek nem csodaszerek, többet ártanak, mint használnak.
Barstow környékén…
Az úgynevezett doppingszerek a hagyományos sportok kényszerű velejárója. Nincs olyan világesemény, ahol ne találnának valaki vizeletében valamifajta tiltott teljesítményfokozót. Az elektronikus sportok szerelmesei az első pofont 2015 júliusában, a korábbi Cloud9 (amerikai multigaming szervezet) Counter-Strike játékostól, Kory „Semphis” Friesentől kapták.
Semphis kijelentette, hogy ő és csapata rendszeresen szedett egy receptre kapható amfetamin származékot, egész pontosan Adderallt, koncentrációjuk javításához. Az Adderall eredetileg a koncentráció zavarral küzdőknek nyújthat segítséget betegségük leküzdésében. A szert fogyasztóknál általában hatalmas súlyveszteség és nagyfokú ingerlékenység jelentkezik.
Érdekesség, hogy sokak szerint az Adderall mellett a feketepiacon igen népszerű morfin és kannabionid (marihuána hatóanyaga) származékokat, például ritalint is fogyaszthattak a játékosok, habár ezen pletykák sohasem kaptak megerősítést.
A cikk olvasója most nyilván azt gondolja: előfordul az ilyesmi, majd kizárják őket, vagy megbüntetik az ekkor használatos házszabályok segítségéve. Hihetetlen, de a legnagyobb eSport szerveződésnek, az Electronic Sport League-nek nem volt doppingellenőrző vagy megelőző folyamata egészen a fent említett esetig. A hír hallatára jó néhány online fogadóiroda ellehetetlenítette az online játékokra való fogadást, mivel nem tudták garantálni, hogy a meccseken egyenlő esélyekkel induló csapatok játszanak. Természetesnek vehető hogy a nagyobb pénzösszegeket vesztők felháborodtak a hír hallatán.
Kory "Semphis" Friesen borította ki először a dopping bilit.
A történtek után pár nappal az ESL dopping ellenes politikát hirdetett minden rendezvényükön. Teljes egészében átvette a NADA és WADA (a német és a nemzetközi doppingellenes szervezet) által összeállított, tiltott anyagokat tartalmazó listát, amit az érdeklődők ide kattintva megtekinthetnek. A szeptemberben induló versenyektől kezdődően szúrópróbaszerűen bőr és nyálteszt vár a versengőkre. Az USA-ban lévő jogszabályokra tekintettel, az ESL a marihuána fogyasztást csak a rendezvények ideje alatt tiltja a résztvevőknek. Akit doppingoláson kapnak, azokat pénzlevonástól kezdve, pontlevonáson át egészen a 2 éves eltiltásig büntethetik.
A házszabály módosítása előtt doppingügyletbe keveredett csapatokat semmiféle büntetéssel nem sújthatták, mivel ők akkor nem vétettek a 2015 szeptemberében hatályban lépő szabályok ellen. A Cloud 9 csapata továbbra is a legfelsőbb ligában játszik és Semphis barátunknak (aki az egész ügyet kirobbantotta) sem kellett befejezni profi pályafutását. Ő jelenleg, korábbi csapata legnagyobb riválisánál, a Team SoloMid csapatánál tevékenykedik AWP-s (nagysebzésű mesterlövészpuska) pozícióban.
Hogy mindez ilyen sokáig elhúzódott, azt nem feltétlen lehet az ESL nyakába varrni. Az eSport hihetetlen mértékben fejlődött pár év alatt, így csak a szerencsének köszönhető, hogy az első nagy doppingbotrányra ilyen sokat kellett várnunk. A helyzet közel sem annyira rossz, mint a hagyományos sportok terén, viszont csírájában kell elfojtani bárminemű, nem elfogadható külső/belső segítséget a játékokon belül, ha azt akarjuk, hogy meghatározó súllyal essen latba az elektronikus versengés.
A dopping már csak egészségkárosító hatása miatt sem játék.
LifeHack gamereknek
Szerencsére más mód is akad a tiltott szerekkel szemben arra, hogy koncentrációinkat, illetve éberségünket fejlesszük külső,legális segítséggel. Az élsportolók szerte a világon használnak a testüket és agyi állapotukat karbantartó és ésszerű keretek között serkentő szereket. Megpróbáltam összeszedni pár természetes alapú, az életvitelre ártalmatlan szert, kiegészítőket, amik segíthetnek a jobb teljesítmény elérésében.
L-karnitin
Az L-karnitint manapság minden fizikai megerőltetéssel járó sportágban szívesen használják. Amellett, hogy minimális zsírégető tulajdonsággal bír, kitolja a fáradtság kialakulásának idejét, csontjaink ritkulását is gátolja és segíti az agyat a stressz okozta sérülések kiheverésében. Por, illetve tömör folyékony ízesített formában is kapható. Egy hosszabb LAN partyra maximum 1,5-2 gramm L-karnitint ajánlok, és utána minimum 6-7 óra nyugodt alvást.
Lecitin
A Lecitin egy rendkívül pozitív hatású, természetes segítség az intenzív agyi funkciót igénylő gamerek számára. Szinte minden diófélében megtalálható. A lecitin serkenti az agyműködést, megelőzi a memóriazavart, gyorsítja az agyi impulzusok célba érését, és a koleszterin szintet is rendben tartja. Megtalálható a földimogyoróban (Nutella free Win), mandulában, dióban. Nagy mennyiségben székrekedést okozhat, úgyhogy óvatosan a kis csodaszerrel.
Glükóz
A jó öreg szőlőcukor. Agyunk elsőszámú tápláléka. Mivel testünk ezen része fokozott anyagcserével működik, cukorral kell ellátnunk, hogy azt energiaként tudja hasznosítani. Megfelelő energia nélkül fáradtnak és enerváltnak érezzük magunkat. Tulajdonképpen botok leszünk playerek helyett. Másfél óránként 1-2 szem szőlőcukor megfelelő energiát biztosít nekünk.
Egy kis szőlőcukor megédesíti a napod és növeli a teljesítményed.
Ásványvíz
Lehetőleg rozé nélkül. Miután testünk magas fizikai, vagy agyi funkciót végez természetes, hogy hamar dehidratáltak leszünk. Játék közben mindig legyen a közeledben legalább fél liter tiszta ásványvíz. Lehetőség szerint válasszuk a szénsavmentes változatot a puffadtság elkerülése érdekében. A nyári melegben különösen fontos a megfelelő folyadékpótlás.
Nincsen rózsa tövis nélkül
Bármennyire is szeretnénk, nem tudunk mit tenni az úgynevezett „cheaterek” ellen. Lehet bármennyi biztonsági frissítés, mindig lesz valaki, aki megtalálja azt a kicsiny rést a pajzson és kihasználja az elé tárulkozó lehetőséget, megkárosítva ezzel a vele játszókat. Ha csalót látsz két teendőd van: egyrészt jelented a supportnak az általad látott vétségeket, bízva abban, hogy az illető fiókját törlik a rendszerből, másrészt játszol tovább és elfogadod, ha valaki ügyesebb nálad és nem piszkálod megalázó módon, csak azért, mert neki szerencsésebb napja van, mint neked.
Az elektronikus sportolás ma már kezd elfogadott tevékenységgé válni hazánkban is. De nem szimplán megnyerhető pénzösszegekkel és díjjakkal, hanem sportolói mentalitással is elérhetjük, hogy az eSportot egyenlő félként kezeljék hagyományos sportágakkal szemben a hozzá nem értők is.
A tipped köszi, de eleget mozgok és jut időm szórakozásra is. Sok mindent nem igazán lehet ellene tenni, mert mindenki más és óhatatlanul is lesznek olyanok, akik versengeni szeretnek és a hiányosságaikat megpróbálják feljavítani. A téma meg a hivatásszerű sportra vonatkozott, nem a szabadidő tevékenységekre.
A tipped köszi, de eleget mozgok és jut időm szórakozásra is. Sok mindent nem igazán lehet ellene tenni, mert mindenki más és óhatatlanul is lesznek olyanok, akik versengeni szeretnek és a hiányosságaikat megpróbálják feljavítani. A téma meg a hivatásszerű sportra vonatkozott, nem a szabadidő tevékenységekre.
Annyit lehetne tenni, hogy a sport idejére nem ehetnének és ihatnának semmit az emberek, úgy csak a romló fizikai állapotukkal kellene megbirkózniuk. Ennek eredménye valószínűleg több sportoló halála lenne, ezért nem is vállalják be. Ebbe sajnos bele kell törődni, hogy lesznek mindig olyanok, akik trükközni fognak a jobb eredményekért, mert a tét és jutalom eleve olyan méretű, amit normál esetben hosszú évek alatt szednének össze, ezért mindig olyasmivel próbálkoznak, amit még nem mutatnak ki a vizsgálatok. Nyugodtan ki lehetne tiltani a 90% át a sportolóknak, de akár mint sportolást is megszüntethetnénk, mert sosem lesznek azonosak a feltételek, tehát az egész küzdés értelmetlen alapvetően.
Most csak ránéztem pl pár számra, aztán látom hogy a törökök bevásároltak pár kenyai futót maguknak. Ez látványosan gusztustalan lépés, de nem doppingolás, csak kihasználják az afrikai futók adottságát, hogy ők fizikálisan jobban bírják, mint mondjuk a fehér vagy ázsiai futók.
Ezen felül meg ha nem jönnének az eredmények, akkor is ott van az, hogy "természetes" fokozó szereket használhatnak, ami nem minősül doppingnak, de hatás alapján az is teljesítmény növeléssel jár. Tulajdonképpen bármit csinálsz, mindig az az eredmény, hogy valamivel a teljesítmény növekszik, mert enni inni kell és pihenni is, ezek is számítanak, de ezzel már befolyásolják az eredményt.
Tulajdonképpen a legjobb megoldás az egész beszüntetése és egymás elleni küzdelem és magamutogatás helyett olyan tevékenységekbe fogni, ami együttműködésről szól.
Annyit lehetne tenni, hogy a sport idejére nem ehetnének és ihatnának semmit az emberek, úgy csak a romló fizikai állapotukkal kellene megbirkózniuk. Ennek eredménye valószínűleg több sportoló halála lenne, ezért nem is vállalják be. Ebbe sajnos bele kell törődni, hogy lesznek mindig olyanok, akik trükközni fognak a jobb eredményekért, mert a tét és jutalom eleve olyan méretű, amit normál esetben hosszú évek alatt szednének össze, ezért mindig olyasmivel próbálkoznak, amit még nem mutatnak ki a vizsgálatok. Nyugodtan ki lehetne tiltani a 90% át a sportolóknak, de akár mint sportolást is megszüntethetnénk, mert sosem lesznek azonosak a feltételek, tehát az egész küzdés értelmetlen alapvetően.
Most csak ránéztem pl pár számra, aztán látom hogy a törökök bevásároltak pár kenyai futót maguknak. Ez látványosan gusztustalan lépés, de nem doppingolás, csak kihasználják az afrikai futók adottságát, hogy ők fizikálisan jobban bírják, mint mondjuk a fehér vagy ázsiai futók.
Ezen felül meg ha nem jönnének az eredmények, akkor is ott van az, hogy "természetes" fokozó szereket használhatnak, ami nem minősül doppingnak, de hatás alapján az is teljesítmény növeléssel jár. Tulajdonképpen bármit csinálsz, mindig az az eredmény, hogy valamivel a teljesítmény növekszik, mert enni inni kell és pihenni is, ezek is számítanak, de ezzel már befolyásolják az eredményt.
Tulajdonképpen a legjobb megoldás az egész beszüntetése és egymás elleni küzdelem és magamutogatás helyett olyan tevékenységekbe fogni, ami együttműködésről szól.
Az szerintem nem probléma ha az ember felismeri hogy szélmalomharcot vív :) lehet ezt defeatistának mondani.
A katonaságban pedig az 1. VH óta divat a "teljesítményjavítás"... Mikor hogyan...Ez a téma is megér egy misét...Szerintem addig örüljünk amíg a 'murican katona nem Venom-mal túllőve osztja a szabadságot.
Dopping lesz, volt és van is. Szabályozni lehet, sikere kétséges.
Számomra a kérdés még mindig ez:
- Van -e értelme az eSportot (is) ebben az értelemben regulázni.
1. Az aderall-ba kétlem, hogy belehalna bárki is. Ha mégis akkor sportolóként döntött mellette az illető (mint a tornász a 28 évesen szétment izületei mellett), senki sem fogott fegyvert a fejéhez.
2. A végeredmény megint egy WADA-hoz hasonló Amerikai szervezet lesz, ami konkrétan korrupt, és a kettős mérce kimondott képviselője.
Elég megnézni Rio-t. Az amerikai székhelyű dopping bizottság problémázott egy kört, hogy a brazil labor helyett az USA-ba szállíthassák a mintákat amerikai cégek, és ott az ő "független" (amerikai) emberei dolgozhassanak vele... Nem véletlen, hogy varázslatos módon sorban zárják ki a (közellenség, aljas agresszor) oroszokat, amíg az Amerikai sportcsapat képviselője olyan kijelentéseket tehet, hogy " ha megvádolnak akár egy sportolót is, az egész csapat otthagyja az olimpiát"...
1. adderall:
-1részt nem biztos, h az hal bele, aki fogyasztja. a cikkíró is említi a mellékhatást: nagyfokú ingerlékenység. de felemlíthetem (most nem nézek utána idő híján, de gondolom nektek is rémlik a 2 info) az (asszem ausztrál? brit?) szövetséges katonai járművet, amit amcsi pilóta lőtt szitává. emlékeim szerint a jármű tetején bég vmi marha nagy zászló is volt. ezzel akpcsolatosan jöttek az infók, hogy a légierőnél fel se szállhat az, aki nem töm magába amfetaminszármazékot. a reakcióidő javul, de hát apró hibák előfordulhatnak...
-másrészt tojok rá, mi lesz azzal, aki szedi. vagy elég hüle és tömi magába anélkül, hogy utánanézne, mik is a lehetséges következmények, vagy tudja jól, és vállalja. aki érdekel, az a többi játékos akik a csalók miatt háttérbe kerülnek, és a nézők, akik nem egy rakat csalóra kiváncsiak. megjegyzem, ezért sem nézek olimpiát vagy 20 éve...
2. valszleg igazad van. a doppingokat körülövező rumorokat én is hallottam, és könnyen el is tudom hinni. a sportpolitikával meg az a bajom, hogy s szóösszetétel második része létezik.
még egy morgás a végére. és nem ellened szól, hozzászólásaid alapján határozottan szimpatikus fórumrovó kolléga vagy.
de.
a hócipőm tele azzal a hozzáállással (ó, és távolról sem csak ebben a témában), hogy vmi rossz, tudjuk, h rossz, de hát úgysem tudunk ellene tenni, vagy ha tudunk, úgysem ér semmit, úgyhogy hagyjuk ahogy van. ez a defetista hozzáállás 1. marhára könnyű 2. csak még lakhatásra alkalmatlanabbá teszi a föld bolygót.
De ez nem változtat a tény furcsaságán, hogy rajtuk kívül nem buktattak meg egy "nagy nevet" sem idén...
Dopping lesz, volt és van is. Szabályozni lehet, sikere kétséges.
Számomra a kérdés még mindig ez:
- Van -e értelme az eSportot (is) ebben az értelemben regulázni.
1. Az aderall-ba kétlem, hogy belehalna bárki is. Ha mégis akkor sportolóként döntött mellette az illető (mint a tornász a 28 évesen szétment izületei mellett), senki sem fogott fegyvert a fejéhez.
2. A végeredmény megint egy WADA-hoz hasonló Amerikai szervezet lesz, ami konkrétan korrupt, és a kettős mérce kimondott képviselője.
Elég megnézni Rio-t. Az amerikai székhelyű dopping bizottság problémázott egy kört, hogy a brazil labor helyett az USA-ba szállíthassák a mintákat amerikai cégek, és ott az ő "független" (amerikai) emberei dolgozhassanak vele... Nem véletlen, hogy varázslatos módon sorban zárják ki a (közellenség, aljas agresszor) oroszokat, amíg az Amerikai sportcsapat képviselője olyan kijelentéseket tehet, hogy " ha megvádolnak akár egy sportolót is, az egész csapat otthagyja az olimpiát"...
Dopping lesz, volt és van is. Szabályozni lehet, sikere kétséges.
Számomra a kérdés még mindig ez:
- Van -e értelme az eSportot (is) ebben az értelemben regulázni.
1. Az aderall-ba kétlem, hogy belehalna bárki is. Ha mégis akkor sportolóként döntött mellette az illető (mint a tornász a 28 évesen szétment izületei mellett), senki sem fogott fegyvert a fejéhez.
2. A végeredmény megint egy WADA-hoz hasonló Amerikai szervezet lesz, ami konkrétan korrupt, és a kettős mérce kimondott képviselője.
Elég megnézni Rio-t. Az amerikai székhelyű dopping bizottság problémázott egy kört, hogy a brazil labor helyett az USA-ba szállíthassák a mintákat amerikai cégek, és ott az ő "független" (amerikai) emberei dolgozhassanak vele... Nem véletlen, hogy varázslatos módon sorban zárják ki a (közellenség, aljas agresszor) oroszokat, amíg az Amerikai sportcsapat képviselője olyan kijelentéseket tehet, hogy " ha megvádolnak akár egy sportolót is, az egész csapat otthagyja az olimpiát"...
onnantól, h a legérdektelenebb csgo elődöntőt most kölnben legalább 800000 ember nézi (ami persze eltörpül egy focivb, olimpia, f1 stb, de pl a lol mellett is), elképzelhető, hány embert izgat-mozgat az esport. ahol pedig van széleskörű érdeklődés, ott van pénz is, mára a pénzfejésben az esportok teljesen sikerrel majmolják fizikális testvéreiket. a kölkök veszik a csapatok mezét, matricapénz, durva szponzorpénzek, a csgoban (ami újra, kisfiú pl lolhoz képest) 1-1,4m usd összdíjazású versenyek vannak már idén, sportfogadás, szerencsejáték, stb. ahol pedig ennyi pénz forog, nem csoda, h a játékosok mindent megtseznek az előbbrejutásban, akárcsak a fizikai sportokban. a szabályozás egyelőre csöppet nesze-semmi-fogd-meg-jólnak tűnik, alibiintézkedésnek. majd möglássuk...
(szerzőnek: nem akartam gonosz lenni, direkt megnéztem, lehet-e privátot küldeni a pcgurun, hát nem. akárhogy is, érdemes lett volna átolvas(tat)ni 1x: multigameing, aderall, kanabionid, ide kattintva megtekinthetnek. akadt amit nem emlegettem fel, mások se jobbak.)