A hét legfontosabb eseménye nem más volt, mint az, hogy megjelent a Batman: Arkham Knight. A játék kétszer késett, és mostanra már egészen nagy lett a várakozás, aztán eljött a kedd, és sokan óriásit koppanták -- mármint azok, akik PC-n szeretnek játszani, a program ugyanis pocsék átirat lett. Többen is arról panaszkodtak, hogy szaggat a játék, a textúrák rosszul töltenek be és nagyokat esik az fps, ami mellesleg gyárilag 30-ra van korlátozva.
Persze nem mindenki futott bele ezekbe a problémákba, de a többség érintve van, aminek egyenes következménye a mérges üzenetek és a negatív értékelések tömkelege. Órákkal a megjelenés után a Steamen a játék átlag értékelése „Többnyire negatív” lett, és szerte az interneten oldalakon keresztül lehetett olvasni a csalódott és ideges üzeneteket -- jelzem, jogosan. Az Arkham…-sorozat eddig minőségi szórakoztatást tudott nyújtani, és ez még a felemás Originsre is igaz, így kevesen számítottak arra, hogy ennyire rosszul sül el az átirat. Nagy pofon volt.
Eközben a Warner és a Rocksteady igyekezett minél gyorsabban tüzet oltani. Villámgyorsan ki is raktak egy közleményt, amiben elnézést kértek a történekért és azt ígérték, hogy dolgoznak a megoldáson, mégpedig egy külsős, meg nem nevezett csapat segítségével. Kedd óta azonban semmilyen előrelépés nem történt, sőt a helyzet még rosszabbodott is. A stáblista alapján az derült ki, hogy összesen 12 ember dolgozott a PC-s verzión, és sejthető, hogy ezzel a csapattal, a bizonyos Iron Galaxy Studios-zal dolgoznak együtt a javításon (nem mellesleg beszállt az Nvidia is), a kapott tanácsok pedig, miszerint vegyük lejjebb a részletességet, ha játszani akarunk, csak nevetséges volt, mint sem problémamegoldó.
A szituáció szerdán érte el az eddigi tetőpontját, mikor a Warner Bros. úgy döntött, hogy kivonja a forgalomból a PC-s verziót, ameddig a javítások el nem készülnek.
Itt tartunk most. A konzolos játékosok vígan játszhatnak, míg PC-n a többség maximum csak a fogát szívhatja, mert bizony az Arkham Knight nem működik. A csalódottság és a düh érthető, én is nagyon szerettem volna már az első nap játszani a Sötét Lovag legújabb kalandjával, de ez nem így alakult, és már nem is ez az első ilyen alkalom.
Egyre többen úgy vélik, hogy nem érdemes semmit előrendeli vagy az első nap megvásárolni, hiszen nem fog működni, napokat vagy heteket várni kell a javításokra.
Ebből a szempontból tavaly különösen rossz volt az év vége, hiszen csőstül jöttek a silány játékok, és nem csak PC-n, hanem konzolra is. Emlékezetes blama volt az Assassin’s Creed: Unity és a Halo: The Master Chief Collection, de a DriveClubbot is ide sorolhatjuk. A bénázások oka sok minden lehet, egy játék, különösen egy AAA-cím elkészítése ugyanis rengeteg munkával jár, és egy olyan összetett folyamat, amiben minden egyes elemet kézben kell tartani, és akkor a mindig óriási kiadó nyomásról, a határidőkről és a költségvetésről még nem is beszéltünk.
Mindig is voltak és mindig is lesznek hibák a játékokban (erről korábban írtunk), ez egyszerűen elkerülhetetlen, ám egyre jobban kezd kirajzolódni egy olyan trend, miszerint a cégek nem éreznek kényszert arra, hogy a megjelenés napjára hibátlan terméket adjanak ki. Ez a minimálisan életképes termékek üzletpolitikájának jellemzőit viseli magán, vagyis azt, hogy minél gyorsabban kerüljön piacra a termék, és az nem számít, hogy nem képes teljes mértékben ellátni a funkcióit, hiszen ezek később, javítások útján pótolhatóak. Ismerős ugye?
Erre született meg válaszként a No Preorder mozgalom, ami arra bíztatja a játékosokat, hogy ne rendeljenek elő semmit, csak a kész termékben bízzanak. Ez lényegében a régóta ismert, „Szavazz a pénztárcáddal!” jelmondat kiterjesztése, ami kifejezetten az célozza, hogy észhez térítse a kiadókat és kicsikarja azt, hogy valóban kész játékokat adjanak ki. De itt jön a kérdés:
Vajon a Batman: Arkham Knight-balé az utolsó csepp a pohárban, ami után a cégek ráébrednek a hibáikra? Valószínűleg nem.
A hype valahogy mindig erősebb a józanésznél, példáért pedig nem is kell messzire mennünk. Éppen a múlt héten, az E3 során jelentette be a Sony, hogy jön a Shenmue 3 -- már persze csak akkor, ha összegyűjtjük rá a pénzt. A Ys Net kétmillió dollárt kért, ami kevesebb, mint egy nap alatt meglett, és egyúttal ez lett a Kickstarter leggyorsabb gyűjtése is, hiszen alig két óra kellett az egymillióhoz. Ez azért szemléletes példa, mert az egyik oldalon a gamertársadalom azt hangoztatja, hogy látatlanba ne adj semmiért se pénzt, a másik oldalon meg úgy lapátolják a dollárokat egy jól ismert név hallatán, mintha nem lenne holnap. Közben kiderült az is, hogy a Sony támogatja a projektet (ezt mondjuk már a bemutatón lehetett sejteni), így extra pofátlanság volt az egész. Értitek, mintha az Activision gyűjtene pénzt a következő Call of Duty fejlesztésére.
Ha egy kicsit félretesszük az Arkham Knight mostani botrányos megjelenését, ez azt az üzenetet küldi, hogy lehet ugyanígy folytatni, ahogy eddig, ha kellően nagy a név, akkor úgyis hasra esnek az emberek és már nyitják is a pénztárcát. Lehet, hogy te vagy én nem, de láthatóan van, aki igen.
Ugyanakkor maga a hype önmagában még nem baj.
Nem szégyen izgatottnak lenni egy nagy megjelenés láttán, ez teljesen természetes reakció, még ha egyre inkább cinikusabb is a légkör a bejelentések kapcsán. Semmi baj nincs azzal, hogy bizakodva várod a programot, ha elbűvöl annak világa és számolod a napokat a megjelenésig, a probléma az, ha vak bizalommal, ész nélkül vásárolsz, illetve azzal és főleg azzal, ha egy kiadó ezzel visszaél. A No Preorder mozgalom jó kezdés, a Steam-féle pénzvisszafizetés pedig remek folytatás (a hatását már láthattuk is), most már csak az kell, hogy világos legyen:
a kiadók nem a barátaink.
Meg kell érteni, hogy ezek üzletek, profitorientált üzletek, vagyis arra megy ki a játék (nem szándékos volt a poén), hogy minél több pénzt szerezzenek, és ha a vásárlói magatartással megengedjük, hogy silány termékekkel árasszák el a piacot, akkor folytatni is fogják.
A cikk a szerző, és nem a szerkesztőség egyöntetű véleményét tükrözi.
sziklamester (is): igen, én is ezt csinálom, és még sokan, és egyre többen. de. ez nem feltétlenül kedvező folyamat, a végén isszuk a levét. igazából azon is lehetne vitatkozni, hogy a batman fiaskó (és hasonlók) ok vagy okozata ennek a kiadók által generált, de vásárlók által fenntartott és erősített folyamatnak. a konzolok elterjedésével a pc-piac másodrendűvé vált, a mobilokkal lassan harmadrendűvé. már rég nem pc-s játékot portolnak konzolra, sőt mobilra sem, hanem fordítva. nem kap annyi erőforrást, mint a többi platformok, lassan igazi mostohagyerek, és ez nem új dolog, már látszott pl a deus ex:iw vagy az oblivion ui-ján, vagy hogy amikor épp a konzolok voltak elmaradva képességben, pcre is lehülyített konzolgrafikát kaptunk. és ha minenki úgy gondolkodik, mint te, rockanrolla meg én, és senki ne veszi meg a 0 napos játékot (vagy legalábbis sokkal kevesebben), a kiadók jelentős bevételtől esnek el. márpedig hidd el, az igazgatótanácsoknak kellenek a számok, a ceo-.nak a bónusz amiből ellenne itthon egy megyeszékhely egy évig, a fő részvényeseknek a 3. yacht. a választ most is tapasztalhatjuk: +pénzlehúzás dlckből, és emelt alapár. kicsit egyszerűsítve: aki 0 naposan megveszi a játékot, szolgáltatja a bevételt, a számokat, ami alapján eldöntik, h pl a következő játék megjelenik-e egyáltalán pc-re, és milyen minőségben. nagyon leegyszerűsítve, a 0 napos vásárló szponzorálja azt, hogy én 7.50-es goty kiadásokat vegyek 2 év múlva. ha belőlük nem dől a lé, én sem veszek occóér' aaa játékot, mert el sem készül a következő pc-re, és ez öngerjesző ördögi kör. szóval vegye csak meg mindenki aki bedől a hype-nak és van pénze a tes6-ot és fallout4-et 100-120pénzért dlcstül, mert ők biztosítják, hogy elkészüljön a tes7 és fo5 és én megvehessem 7.50-ért.
DnP: mintha a rockstarral is lettek volna problémák (őszintén nem követem), de hogy a bethesda féle wolfensteinnel nem szaladtál bele problémába, az erősen pénzfeldobás (ld rage és bethesda rpg-k). szerencséd volt, legközelebb nem biztos, hogy lesz.
Viszont azt is figyelembe kell venni, most mint fejlesztő, hogy egy játék elkészüléséig sok fázison megy át egy ötlet és a végtermék is, nehézkes belőni egy játék valódi ár/érték arányát, mert sok dolog közbe jöhet egy egy fejlesztési fázisnál és lehet, hogy pár milcsivel többe fog fájni, ha például elcsúsztatok egy játékot. A háttérben mindig több dolog áll ezeknél, viszont azt meg lehet látni, hogy melyik játék ment csak pénzre és melyik tökéletességre, ezt nem feltétlenül az ár dönti el.
Ennél a játéknál amit most az utolsó hozzászóló is írt a pc port lett vacak, maga a játék a konzolon ragyogóan fut.
A másik amit írtál és kiegészítem az a pc és konzol közti különbségek, míg a pc lehet többféle, sok gyártó sok alkatrész sok sok build, nehézkessé teszi a fejlesztést, mert sok dolgot kell végig skálázni, ezért van az, hogy inkább most a android/ios/konzolok on való fejlesztés került előtérbe, de még mindig jelentős a pc-ről átportolások aránya. Ez azért van, mert mindegyik konzol pc-s gyökerekkel rendelkezik, kiválasztanak egy buildet és abból rakják össze és voilá ps4-xbox1.
Több időbe kerül pcn kifejleszteni valamit, de ilyen szempontból mindegy miről portolnak mire, mert ugyanannyi ideig tart összességében. Annyi a konzolra fejlesztés előnye, hogy gyorsabban van egy már használható programod, amit akár kiadhatsz csak konzolra, vagy megpróbálhatod át/vissza portolni pc-re. Ebben inkább azok véleménye számít, akik értenek a programozáshoz és aktívan fejlesztettek már játékokat én még csak kezdő vagyok a témában.
A másik a presztizs érték, pl ha egy aaa kategóriás címkét kap a játék, akkor az elvben minőséget kell jelentsen és azon sokan dolgoznak és próbálják minimalizálni a hibákat. Az tény, hogy sosem lesz tökéletes egy játék sem, mindig lesznek kisebb nagyobb hibák, leginkább itt a probléma kezelése a mérvadó, hogy az adott fejlesztő-kiadó páros mennyit hajlandó foglalkozni a játékkal kiadás után.
Erre most külön példának tudnám hozni a project cars-t, amit itt már írtak a pcgurus srácok cikket is, hogy már fejlesztik a második részt és kickstarteres támogatást kérnek. Szerintem fölösleges csinálni egy második részt, ameddig a játék friss és lehet tartalmakkal tömni, ez szimplán lehúzás és pofátlanság. Kell egy elévülési idő, ameddig a játékot játsszák és veszik, ha már apadnak a számok, akkor lehet a folytatást is készíteni, ezt jóhiszeműen elhihetik az emberek annak, hogy jó fej gárda és gondol a jövőre, de csak lehúzásról van szó.
sziklamester (is): igen, én is ezt csinálom, és még sokan, és egyre többen. de. ez nem feltétlenül kedvező folyamat, a végén isszuk a levét. igazából azon is lehetne vitatkozni, hogy a batman fiaskó (és hasonlók) ok vagy okozata ennek a kiadók által generált, de vásárlók által fenntartott és erősített folyamatnak. a konzolok elterjedésével a pc-piac másodrendűvé vált, a mobilokkal lassan harmadrendűvé. már rég nem pc-s játékot portolnak konzolra, sőt mobilra sem, hanem fordítva. nem kap annyi erőforrást, mint a többi platformok, lassan igazi mostohagyerek, és ez nem új dolog, már látszott pl a deus ex:iw vagy az oblivion ui-ján, vagy hogy amikor épp a konzolok voltak elmaradva képességben, pcre is lehülyített konzolgrafikát kaptunk. és ha minenki úgy gondolkodik, mint te, rockanrolla meg én, és senki ne veszi meg a 0 napos játékot (vagy legalábbis sokkal kevesebben), a kiadók jelentős bevételtől esnek el. márpedig hidd el, az igazgatótanácsoknak kellenek a számok, a ceo-.nak a bónusz amiből ellenne itthon egy megyeszékhely egy évig, a fő részvényeseknek a 3. yacht. a választ most is tapasztalhatjuk: +pénzlehúzás dlckből, és emelt alapár. kicsit egyszerűsítve: aki 0 naposan megveszi a játékot, szolgáltatja a bevételt, a számokat, ami alapján eldöntik, h pl a következő játék megjelenik-e egyáltalán pc-re, és milyen minőségben. nagyon leegyszerűsítve, a 0 napos vásárló szponzorálja azt, hogy én 7.50-es goty kiadásokat vegyek 2 év múlva. ha belőlük nem dől a lé, én sem veszek occóér' aaa játékot, mert el sem készül a következő pc-re, és ez öngerjesző ördögi kör. szóval vegye csak meg mindenki aki bedől a hype-nak és van pénze a tes6-ot és fallout4-et 100-120pénzért dlcstül, mert ők biztosítják, hogy elkészüljön a tes7 és fo5 és én megvehessem 7.50-ért.
DnP: mintha a rockstarral is lettek volna problémák (őszintén nem követem), de hogy a bethesda féle wolfensteinnel nem szaladtál bele problémába, az erősen pénzfeldobás (ld rage és bethesda rpg-k). szerencséd volt, legközelebb nem biztos, hogy lesz.
Steam-en indult egy nagyon pozitív kezdeményezés, a játékok visszaadásával kapcsolatban amit nagyon jó ötletnek tartok. Meg kell még szokni a felhasználóknak és meg kell tanulni élni a lehetőséggel. A baj akkor van, ha a botrány és mérges felhasználók folyamatos dühöngése ellenére nem csökkennek az ilyen kiadók bevételei. Ha nem lesz kellően drasztikus visszajelzés semmi sem fog változni.
Ismerős valakinek a reptérre nem vihető vizes palack esete? Sebaj, majd vehetsz a reptéren 5x annyiért fél litert.
A játékokra kitérve a hypeot megfizetik rendesen, sok sok reklámmal, megfizetnek cikkírókat, tesztereket, játékosokat x összeggel, hogy mondjanak jót a játékról és már elindul egy lavina. Mindig a szép részét akarják láttatni a dolognak, meg arra mennek rá, ami téged érdekelhet egy játékból és azt vágják be reklámnak. Én sose veszek játékot teljes áron, kivétel, ha azt a céget ismerem már évek óta és tudom, hogy jó minőséget raknak le és nem pofátlan pénzlehúzók. Az eddigi játékaim, amik nem kerültek be semmilyen hype körbe, vagy nem voltak főlistások azok mind pozitív meglepetések és általában véve jó játékok lettek.
Én nyertem szerintem közületek, mert én általában 4-5 évet várok egy egy játékra, mivel van már annyi játékom, amivel kitolhatok egy egy várakozási időt, meg talál most már az ember sok kis vackot és jó dolgokat is, csak nézelődni kell. Egy rossz keresetű ember ne is vegyen 10-20 ezrekért játékot, az már nagyon hazavágna anyagilag.
Akkor lesz igazából tudatosabb a vásárlás, ha kicsit elmélyednek az emberek a játék fejlesztésben, abban látják, hogy mi mennyi idő és mire egy dolog elkészül. A mezei játékosok meg mindig is csak tolni fogják a pénzt egy egy termékbe, mert ők gyors szórakozásban bíznak és nem néznek semminek se utána.
Ezen dolgok alól kicsit kivételek a közösségi finanszírozású játékok, mert azok csak akkor készülnek el, ha raknak bele pénzt és támogatják a fejlesztőt, hogy vigye végbe a munkáját.
A másik dolog, meg a demó jellegű anyagok hiánya, amit vissza kellene hozni, hogy lássa az adott felhasználó, hogy mire számíthat majdan a kész terméknél.
és ezért nem (na jó, sem) értem a kiadókat, hogy engedhetik meg, hogy ilyen botrányba keveredjenek. régebben ugyanis az ember ilyenkor jól megjegyezte a kiadó, fejlesztőcsapat nevét, elkönyvelte, hogy na ezektől ezután semmit, csak ha bizonyított már, viszont ez kezd átalakulni. kialakulni látszik egy tendencia (kapsz a nem kevés pénzedért kakit, aztán lespriccoljuk opera kölnivel, hogy annyira ne járjon a szád), és teljesen általánossá fog válni, hogy az emberek kivárnak. megvárják legalább az első értékeléseket (játékosoktól is, bocsi, de jobban bízunk 10000 user véleményben, mint 5 újságíróiban), az első foltokat, aztán döntenek. de ha már vár az ember fél évet, akkor már lehet, hogy vár a dlcre, aztán a következőre és hopp, el is telt másfél év, és egyrészt töredék áron kapja meg (a kiadónak ez komoly veszteség a 0 napos eladási árhoz képest) vagy nem is veszi meg, mert új cím után kell nyálat csorgatni, és hol van már a tavaly arkham?
szóval amellett hogy etikátlan (értsd: patkány) hozzáállás, szerintem már középtávon is marhanagy öngól a kiadóknak: megváltoznak a vásárlási szokások és az embereknek elmegy a kedvük a 0 napos beszerzéstől.
(a fenti nyilván csak spekuláció. a magam részéről olyan lemaradásban vagyok, hogy fel sem merül, hogy teljes, újonnani árú játékot vegyek, azt hiszem 2 volt ilyen életemben, a hl2 dobozos gyűjtői, amit inkább a cs:s és a régiek miatt vettem mintsem hl2 miatt, és gyűjtői dx:hr, amivel a mai napig nem játszottam. szabadság alatt el akartam kezdeni a fallout new vegast, de annyi minden adódott, h megint elmaradt - és az sem mai gyerek.)