Egy film sikerén felbuzdulva csinálni egy folytatást eleve megkérdőjelezhető motiváció, ugyanakkor a sci-fi műfaj esetében lehetőséget ad arra, hogy kibontsa a történet és jobban elmélyedhessünk a téma univerzumában. Sok esetben az első rész sikere tette lehetővé, hogy mindez nagyobb büdzséből jöhessen létre.

Star Trek – Khan haragja

A szeretett sorozat igazán élvezetes egész estés filmeket is adott nekünk. Ezek közül - még a három modern reboot-ot figyelembe véve is - magasan a legnépszerűbb a Khan haragja. Az első próbálkozás (Star Trek: The Motion Picture) nem volt rossz, de finoman szólva hagyott lehetőséget a fejlődésre, a nézők ugyanis kevesellték benne az akciót. A folytatás tanult a hibákból: hozott egy emlékezetes rosszfiút, akciódús narratívát és emlékezetes pillanatokat mind humoros, mind tragikus jelenetekkel.

Mad Max

Az ausztrál eposz 1979-es első része mindent kihozott a költségvetésből, amit lehetett, bár George Miller rendezőnek a mai napig rémálmai vannak az utolsó jelenettől: a film tetőpontján elüti a gonoszt egy teherautó, amelynek eleje – mivel a tulaj nem engedte összetörni járgányát – egy festett fémlemez volt. Ez persze nem feltűnő, amíg rá nem mutat valaki, utána viszont észrevehetetlen. A második rész - még mai szemmel nézve is - fantasztikus akciójeleneteket tartogatott, izgalmas karaktereket és végig olyan fergeteges tempót, aminek köszönhetően klasszikussá vált.

Dűne: Második rész

Frank Herbert legendás regényét már többször próbálta vászonra – vagy képernyőre – vinni a filmipar, több-kevesebb sikerrel. Denis Villeneuve esetében viszont végre olyan látnoki rendezőt kapott a történet, amit megérdemelt és az sem ártott, hogy remek szereplőgárda és töméntelen pénz állt rendelkezésére. A Dűne csodálatos világát Villeneuve mesterien álmodta képernyőre és a közönség alig győzte kivárni a folytatást. ami nem okozott csalódást. Több akció, feszesebb történetvezetés és egy új, lenyűgöző negatív karakter emeli feljebb a második részt.

Logan

Az első X-Men sikerének kétségtelenül nagy szerepe volt a szuperhősfilmek robbanásszerű elterjedésében. A legnépszerűbb karakter Wolverine lett – Hugh Jackman kiváló alakításának köszönhetően – így nem csoda, hogy számos spin-off született az ő főszereplésével. Az X-men Origins: Wolverine után következett a kétes hírű The Wolverine, ami nem kapott jó fogadtatást. Szerencsére sikerült méltó módon lezárni a franchise-t, a Logan ugyanis a sebezhető, öregedő Wolverine-t búcsúztatta, így mélyebben megismerhettük a szeretett karaktert, mint előtte bármikor.

Éhezők Viadala – Futótűz

A folytatásban tovább bonyolódott Katniss Everdeen története. Az Éhezők Viadala disztópikus világát már megismertük, így a második részben jobban ki lehetett fejteni a történetet. A folytatásban emelték a tétet, a lány ugyanis kénytelen volt visszatérni az arénába, de ezúttal a korábbi győztesekkel küzdött meg. A feladatok kifinomultabbak voltak és az izgalmas új karakterek érzelemdús pillanatokkal töltöttékmeg a filmet.

Terminator – Az Ítélet Napja

Már az 1984-es film is tökéletes, bár a stop motion technika a robot mozgásánál kicsit levon az élvezeti értékből. James Cameron viszont olyat alkotott 91-ben, amibe a mai napig nem lehet belekötni, bármit nézünk: akciót, drámát, történetvezetést és lezárást, karakterfejlődést vagy a káprázatos különleges effekteteket. Amíg az első rész hangulata inkább underground sci-fi thriller, a folytatás egy nagyszabású, fergeteges akciófilm lett, ami kiállta az idők próbáját.

A Majmok Bolygója – Lázadás

A 2014-ben bemutatott Majmok Bolygója – Forradalom új életet lehelt az egyedülálló, hatvanas években készült franchise-ba. A sorozatból a Háború is kifejezetten jól sikerült, de a Lázadás az, amit a közönség a legjobban szeret, nem véletlenül. A sztori gondolatébresztő, Andy Serkis remek alakításának köszönhetően ugyanis a néző mélyen együtt érez Cézár karakterével. A látványvilág aprólékos és részletes, a grandiózus akciójelenetek pedig ámulatba ejtőek.

A bolygó neve: Halál

Ridley Scott 1979-es remekműve mutatta be a világnak a xenomorfot, ami a mai napig a legijesztőbb sci-fi szörny. A lassú, már-már művészi hangulatú film eleve nagy költségvetésű volt és megugorhatatlan magasságokba emelte a mércét a sci-fi horror, mint műfaj tekintetében. James Cameron azonban nem felt hozzányúlni ehhez a tökéletes alkotáshoz és 86-ban új fokozatba kapcsolta az Alien-univerzumot. A folytatásban a Camerontól megszokott fékevesztett akció és tökéletes látványvilág mellett Ellen Ripley ikonikus karaktere is szépen tovább bontakozhatott.

Hellboy II - Az Aranyhadsereg 2008

Az első Hellboy átütő siker volt 2004-ben, Guillermo del Toro csodás képi világa átitatta a filmet és Ron Perlman is tökéletes választásnak bizonyult a címszerepre. Négy évvel később jött a második rész, ami iskolapéldája a tökéletes képregény-folytatásnak, a szerethető karakterek mellett ugyanis a fantasztikus látvány és kellő mennyiségű fekete humor emeli új magasságokba.

Csillagok Háborúja – A Birodalom visszavág

Réges régen (1977-ben) egy távoli galaxisban megszületett egy űr opera, amely új időszámítást hozott a tudományos fantasztikus filmek világába. Az Új Remény óriási siker volt, hiszen bemutatott egy olyan világot, amely a mai napig friss és élvezhető, illetve szerethető karaktereket, akikért több generáció rajong a mai napig. Ez eredeti trilógia legjobb filmje viszont egyértelműen a Birodalom Visszavág, amelyben Luke Skywalker végre jedi mesterré válik és a történet sötéten zárul, kétségek között hagyva a nézőt.