
1. Mentesítési teszt (Cleanup)
Az összehasonlító tesztek egyik kiemelt pontja ez a hatékony felismerés, a védelem minél kevesebb vakriasztással, és a teljesítmény, sebesség témakörök mellett. Ez a terület kívánja talán a legtöbb technikai szakértelmet, és annak a folyamatnak a teljes megértését, hogy pontosan mi játszódik le, amikor egy kártevő megfertőz egy rendszert, az mennyire súlyos és tartós változásokat okoz. Ahogy annak pontos és megbízható mérése is, hogy ezek a változások mennyire fontosak, hogyan értékeljük ezeket.

2. Sebesség teszt (Speed)
A sebesség tesztelése a fentiek képest nagyságrendekkel egyszerűbb procedúra, és nem igényel mélyreható kártevő ismereteket sem. Ahogy az időjárásra, kedvenc antivírusára is mindenki szeret panaszkodni, hogy lassú, lelassítja a rendszert (és persze közben nem ad 100%-os védelmet, ilyet soha nem is fog). Épp ezért érdekes azt látni, hogy különböző termékek hogyan teljesítenek ezeken a megmérettetéseken. Szakszerűtlenséggel persze itt is el lehet rontani a dolgokat.

3. Hamis riasztás teszt (False positive)
Ez egy kulcsfontosságú tulajdonság, hiszen lehet egy vírusirtó bármilyen gyors, nyújthat szupergyors online játékélményt, ha eközben nem biztonságos. Ahogy a sebességtesztnek is csak akkor van értelme, ha közben ezt a védelmi képességektől nem elkülönítve vizsgáljuk, ugyanígy a védelem minőségében kiemelkedő szerepe van a vakriasztások számának. Egy termék, ha észleli ugyan az összes létező kártevőt, még közel sem nevezhető tökéletesnek, ha eközben viszont minden tiszta szoftverkomponensekre, illetve weboldalakra is tévesen riaszt.

4. Észlelési teszt (Detection)
Ez a legtöbb összehasonlító teszt fő alkotóeleme, hiszen a védelmi és felismerési képességek vizsgálata mindenkinek egyaránt fontos, de persze ebben is lehetnek zavaros dolgok. Az ilyen vizsgálat egyfelől igényel egy hatalmas kártevői adatbázist, amelyre rá lehet zavarni a versenyzőket. Az ilyen tesztek általában kevésbé tükrözik egy komplex, többrétegű védelem minőségét, de természetesen így is hasznos mutató arra nézvést, hogy az adott termék kliens, szerver vagy éppen gateway terméke milyen rátájú felismerést produkált. Emellett még rengeteg dolgot kell ilyenkor szem előtt tartani, például hogy az úgynevezett minták minden szempontból megfelelőek legyenek. A korábban emlegetett tiszta fájlokhoz hasonlóan, itt gondosan kell azokat ellenőrizni, valóban lefedik-e az aktuálisan jelentkező sokrétű valós fenyegetéséket.

5. Védelmi teszt (Protection)
A teljes körű tesztek Szent Grálja, amelynél reális, valós támadások kivédésében való képességeket igyekeznek ellenőrizni úgy, hogy abban a rendelkezésre álló védelem minden rétege résztvegyen. Első pillanatra talán úgy tűnhet, hogy ez így elég egyszerű, nem is kell hozzá sok szakértelem. Ám ahhoz, hogy egy ilyen vizsgálatokat ismételten és rendszeresen végrehajthassunk úgy, hogy a versenytársak egyenlő esélyekkel, összehasonlíthatóan és mérhetően birkózzanak meg ugyanazokkal a veszélyekkel, kiemelten nehéz feladat.

6. Módszertan (Methodology)
Minden jó összehasonlító teszthez mellékelni kell valamilyen módszertant is, amely részletesen ismerteti, hogyan és mikre alapozva zajlott a vizsgálat. Ezeknek a részleteknek az ismerete segít megérteni, mely elemnek mi volt a szerepe, mik voltak az aktuális beállítások, milyen intézkedésekre került sor, hogyan gyűjtötték az adatokat, és hogyan értelmezték végül azokat. Egy módszertan olvasásakor a részletek hiánya legtöbbször arra utal, nem volt kellően átgondolva, megtervezve a vizsgálat, és ilyenkor akaratlanul is arra kell gondoljunk, hogy a leszűrt eredmények és következtetések is meglehetősen ingatag talajon állhatnak.

Tippek tesztelőknek
Igazság szerint ez egy tényleg egy rendkívül bonyolult tevékenység. A fentieken kívül mindez magában foglalja a tesztelendő termékek kiválasztását, a kapott nyers eredményekből levonható következtetések levonását, és számos hasonló dolgot. Néhányszor használtuk itt az "amatőr tesztelők" megnevezést, arra utalva, hogy a hivatásos tesztelők világa eléggé zárt közösség, ám ezzel senkit nem kívántunk megbántani. Mindenesetre ha valaki azt tervezi, hogy esetileg vagy akár rendszeresebben ilyen összehasonlítási tesztelési feladatba vágna bele, kaphatott most hozzá muníciót. Ha valaki rendszeresen részt vesz ilyen tesztekben, vagy saját tesztet kíván készíteni, akkor okvetlenül érdemes az AMTSO ezzel kapcsolatos dokumentumait, állásfoglalásait tanulmányozni, ezek sokkal mélyebben foglalkoznak ezzel a témával. Ha a teszteléssel kapcsolatban valami nem világos, vagy kérdés merül fel, a legtöbb tesztelő nyitott és válaszolni fog nekünk, ha e-mailben megkeressük őket.
Mire figyeljünk?
A fogyasztók mindig is örömmel fogadják az összehasonlítási teszteket, hiszen ők információkat keresnek ahhoz, hogy melyik terméket érdemes választaniuk. A teszteredmények alapján két lehetőség közük választhatunk. Az első az egyszerűbb megoldás, a kijött értékek alapján automatikusan kihirdetjük a numerikus rangsort, és bízunk abban, hogy szerencsénk volt, és semmi sem zavarta meg a munkánkat. A másik, ha tisztában vagyunk azzal, hogyan és miért választottuk az adott tesztet, és annak minden lépését megértjük.
