Emlékszem, hogy majdnem leesett az állam, mikor a Super Nintendo Entertainment Sytembe helyezett Super Turrican 2 elindult, a klasszikus, faházas Videoton tévénk pedig úgy dörrent meg, mintha bakelitről hallgattam volna a Pokolgép egyik korai lemezét. A robbanások és lövések leszakították a fejem, miközben a hadakat gyilkoló főhős csatája kicsit a Probotectort juttatta az eszembe. Nem ez volt az első találkozásom a tehetségét később még a Rogue Leaderrel és társaival is bizonyító Factor 5 alkotásával, de talán ez bizonyult a legemlékezetesebbnek. Elvégre a Turrican a Metroidból és az Európában sajnos ismeretlen Psycho-Nics Oscarból építkező játékmenetével már 1990 óta hódított, C64-en, Amigán, Atarin és más platformokon is, akciójátékként pedig remekül működött, aminek a PS4-re (ezzel együtt a kompatibilitásnak hála PS5-re) és Switchre megjelent Turrican Flashback állít most kicsit hiányos, de mégis izgalmas nosztalgiával teli emléket.

Klasszikusok, (majdnem) minden egyben

A csomagban helyet kapott az eredeti Turrican (a Manowar Kings of Metal albumborítóját “idéző” grafikájával), a ‘91-es folytatás, a The Final Fight, valamint a kultikus páros mellett megtaláljuk még a ‘94-es, Sega Mega Drive-ra írt Payment Dayt, valamint a ‘92-es, NES-es, majd SNES-re megjelent Super Turricant. Természetesen mindegyik nagyszerűen fut, állítható képaránnyal, különféle beállításokkal, illetve a játék alatt menthetünk, majd betölthetjük korábbi állásainkat. 

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!

Ilyenformán már eleve könnyítés az új verzió, de ehhez még jött egy kis apróság, ami annak is sikerélményeket okozhat, aki nem érzi az ujjában a bugit, ha retró lövöldékről van szó, viszont szeretné kiélvezni az ilyen idegen lényeket és biomechanikus szörnyetegeket gyilkoló platformereket/shootereket. Merthogy a játék egyetlen gombnyomással (és nyomva tartással) bármikor visszatekerhető, akár halál után is, ennek köszönhetően pedig bármikor finomíthatjuk mozgásunkat, elkerülhetjük a halálos csapásokat és a többi. Rengeteg esetben kifejezetten életmentő ez a lehetőség, amit sokan fognak méltányolni, még ha kicsit csalás szaga is van a dolognak. Maga a játék pedig mind a négy esetben rendkívül élvezetes még így is, avagy az élményt nem rombolja, nem is kötelező élni vele.

Majdnem teljes

Ahogyan az előző alcímből is kiolvasható, sajnos a gyűjtemény nem teljes. A bevezetőben is említett, elképesztően hangulatos, (a maga módján) látványos és izgalmas Super Turrican 2 ugyanis nem része a kollekciónak, ami hatalmas fájdalom. Persze a csomagba került négy epizód így is remek, brutálisan kicentizett kihívásokkal, rendkívül változatos formában. Illetve rengeteg idegent pusztíthatunk bennük a különféle helyszíneken, két lábon vagy éppen űrhajóban, esetleg a falakon felkapaszkodva a kilőhető horoggal, a ragyogó zenék pedig még mindig igazán fülbemászók, de a SNES-es klasszikus nélkül mégis hiányérzete támad az embernek. Nem ártott volna némi visszatekintés, néhány érdekes doksi, ha már az eredeti stúdió bábáskodott a gyűjtemény felett, illetve némi extra amúgy sem lett volna rossz, hogy ellensúlyozza a viszonylag magas árat és a hiányzót. Nosztalgiázóknak és a lemaradást pótolni kívánóknak viszont remek csomagról van szó, amit, ha máskor nem, hát egy leárazás során illő beszerezni.