A tower defense-játékok jellemzően mobilon hódítanak, azonban akad pár széria, aminek hála PC-n vagy épp konzolon is elmerülhetünk ebben a zsánerben. Tipikusan ilyen az Orcs Must Die!-sorozat is, aminek a harmadik része egyévnyi Stadia-exkluzivitás után végre ellátogatott más, a Google megoldásánál egy árnyalatnyival népszerűbb platformokra is. Készítsétek hát a csapdákat, mert van itt pár ezer ork, aminek meg kéne halnia…
A mágia jó, de a csapdák még jobbak
Az Orcs Must Die! sztorija egy high fantasy (?) világban játszódik, ahol az emberiség legnagyobb gondját az ork hordák jelentik. Agresszív zöldbőrű felebarátaink ugyanis betörnek mindenhová, szétvernek mindent és megölnek mindenkit, ezt a viselkedést pedig, talán mondanunk sem kell, egyre nehezebben viselik az átlagos polgárok.
A békés életre vágyók legnagyobb szerencséjére azonban létezik a csatamágusok rendje, akik egész életüket arra tették fel, hogy az előretörő orkokat megállítsák, ezen céljuk elérésében pedig kifejezetten hatékonynak is mondhatóak. Az Orcs Must Die! 3 kampányában ennek a rendnek egy tanoncát alakíthatjuk, a feladatunk pedig természetesen az, hogy fegyvereinkkel, mágiánkkal és rengeteg csapdánkkal megállítsuk az orkok előretörését, mielőtt azok elérhetnék a világ békésebb részeire vezető portálokat.
Kezdődjön a darálás!
Alapjait tekintve az Orcs Must Die! 3 egy elég hagyományos tower defense-játék. Ennek megfelelően a legtöbb pálya lényegében egy hosszú, kanyargós folyosó, aminek az egyik végén az ellenfelek hordája, a másik végén pedig a megvédendő portál található. A mi feladatunk a legtöbb esetben az, hogy megakadályozzuk a hullámokban érkező orkokat a portál elérésében, ehhez pedig hősünk fegyverén túl különféle csapdákat is felhasználhatunk. Az egyes felszerelések a pályák között fejleszthetőek, emellé pedig új cuccok is vásárolhatóak, így rövid úton John Kramert megszégyenítő csapdagyűjteményt tudunk kialakítani.
Ez az egyszerű recept pedig tökéletesen működik is. Mivel a különböző passzív védelmi módok mellett karakterünkkel is odapörkölhetünk az orkoknak, eleinte úgy tűnhet, hogy a játék túl könnyű, erről azonban szerencsére szó sincs. A csapdák és a hősünk ugyanis külön-külön nem elég erősek a horda feltartóztatásához, így, ha nem akarunk elvérezni, alaposan át kell gondolnunk védelmünk kialakítását. Ráadásul ahogy haladunk előre a kampányban, úgy lesznek egyre összetettebbek a pályák, és úgy támadnak egyre több ösvényen az orkok, szóval azért az Orcs Must Die! 3-ban bőven akad kihívás.
Ha pedig végigvittük vagy meguntuk a kampányt, akkor vár ránk a végtelen hordamód, ahol addig küzdhetünk, ameddig jólesik (vagy amíg meg nem semmisül a portálunk), illetve a War Scenarios, melyben tényleg egy valódi háborút vívhatunk meg a kastélyunkra támadó orkokkal. Ebben az esetben ráadásul csapdáink mellett hatalmas „tömegpusztító” fegyverek is a rendelkezésünkre állnak, melyekre szükség is lesz, ebben a játékmódban ugyanis egyszerre több száz célpont szakad a nyakunkba.
Épp ezért összességben elmondható, hogy az Orcs Must Die! 3 mindent kihoz a tower defense zsánerből, amit csak lehet. A csapdák felhozatala kellően változatos, és az elhelyezésük terén is elég kreatívak tudunk lenni, a különböző játékmódok pedig garantálják, hogy ne unjunk rá egyhamar az orkok gyilkolására. A program egyetlen hiányossága így az, hogy olyan túl sok újítást nem tud mutatni, ahogy azt sem lehet elhallgatni, hogy egy idő után portálunk védelme is elég monoton feladat. De ezek egyáltalán nem kritikus hiányosságok, inkább csak bosszantó apróságok, melyekkel azért nem árt tisztában lenni a vásárlás előtt.
Az orkoknak veszniük kell
Mindent összevetve az Orcs Must Die! 3 egy abszolút kellemes és szórakoztató alkotás, már persze, ha szeretjük a tower defense zsánerét. A játék nem váltja meg a világot, és egy idő után eléggé monotonná válhat a változatos csapdák ellenére is, az összkép azonban még így is roppant pozitív. Egy igazi agykikapcsolós kaland ez, ami tökéletes választás lehet egy nehéz nap végére, amikor már nem akarunk mást, csak szépen, nyugisan lemészárolni pár száz orkot. Ráadásul a 25 eurós árcímke is nagyon baráti, ha figyelembe vesszük, hogy mennyi tartalmat kapunk a pénzünkért.