Nem elég az EA által életre keltett NBA Live réme (ocsmány egy dög, annyi bizonyos), még a tavaly az NBA 2K14 nextgen konzolos verzióival saját maguk által magasra tett lécet is át kellett vinniük a Visual Concepts fejlesztőinek, hiszen idén a szemkápráztató grafika már nem újdonság, hanem inkább egyfajta elvárás volt a rajongók részéről. A tartalmat illetően pedig volt min dolgozni, mert az NBA 2K14 esetében bizony feláldoztak belőle a vizualitás oltárán, elég csak a hiányzó LeBron James sztorira gondolni. A nagy nyomás azonban úgy tűnik, jót tett a szakembereknek, és egy igencsak jó kis kosárlabdával sikerült előrukkolniuk.
I LOVE THIS GAME!
A legjobb hír a PC-tulajdonosoknak jár: az új játék megkapta az új generációs konzolos verziókat mozgató EcoMotion grafikai motort, ráadásul még többet sikerült belőle kisajtolni, mint az elmúlt esztendőben. Az NBA 2K15 tényleg megdöbbentően jól néz ki: több mint ötezer animáció, tetőtől talpig bedigitalizált játékosok és minden szegletükben kidolgozott, élő arénák várják a kosárlabdázásra vágyókat. De nemcsak a játékosok karaktermodelljein (már nem mindenki néz ki félelmetesen kigyúrtnak) és mozdulatain finomítottak, hanem a fizikai kontaktusokon is csiszoltak a készítők. A játékosok élethűen ütköznek, lökdösik, tolják egymást a pályán, az egész annyira valóságos, hogy első pillantásra nehéz megmondani, hogy bizony egy játékot nézünk, és nem élő tévéközvetítést. Persze egy-egy furcsán pattanó labdával, vagy egymáson anyagtalanul átgyalogoló kosarassal még találkozhatunk, de csak elhanyagolható mennyiségben.
A körítés sem kevésbé zseniális, a játék minden egyes bitjére odafigyeltek a srácok: a valós NBA-sztárok narrációjával felvett gyakorlóvideók, a bajnoki meccsek előtt a stúdióból bejelentkező Ernie Johnson-Shaq páros, a negyedek közötti gyorsinterjúk, a félidőben táncot lejtő pomponlányok, a mérkőzést követő összefoglalók szuperlassított jelenetei, és a Kevin Harlan, Clark Kellogg, Steve Kerr hármas által felmondott 50 órányi kommentár megadják a hangulatot, annyi szent. Így az ember tényleg alig várja, hogy a bíró végre a magasba dobja a labdát a kezdőkörben.
Az irányítás a kiadó „jó” szokásához híven megint változott egy kicsit, így a veteránoknak is lesz dolga, míg tökéletesen elsajátítják annak minden fortélyát. Mondani sem kell, kontroller használata kötelező, hiszen újfent a Pro Stickre keresztelt jobb oldali analóg karral irányítjuk játékosunk szinte minden mozdulatát: cselezünk, kosárra dobunk, trükkös passzokat adunk. Éppen ezért könnyű belebonyolódni, és bosszantó, ha a döntő pillanatban egy rossz ujjmozdulatnak nem ördöngös csel, hanem gyenge dobás lesz a vége, ám ha kitapasztaljuk, tényleg minden egyes pillanatot uralhatunk a pályán. Erre pedig nagy szükség lesz, mivel a mesterséges intelligencia rengeteget fejlődött, és minden apró hibánkat kihasználja, főként a sztárjátékosok, akikkel szemben elég egy kis bizonytalanság, és máris a kosarunkban landol a laszti. Rá kell éreznünk az ütemekre, és arra, hogy ne szálljunk el rögtön az első testcselre vagy dobómozdulatra, ugyanakkor a védők keménységére is fel kell készülnünk: sokkal nehezebb tiszta dobóhelyzetet kialakítani vagy átrohanni a palánk előtt tornyosuló emberfalon, mint eddig bármikor.
LEHETŐSÉGEK TÁRHÁZA
A játékmenetben tehát sok kivetni valót nem találhatunk, és ez igaz a tartalmat illetőleg is. Bár a játékmódok legtöbbje ismerős lesz, és viszonylag kevés újdonságot pakoltak beléjük, felsorolni is nehéz, hányféleképpen tehetjük próbára kosárlabdatudásunkat. Mondjuk ezek megtalálásában nem igazán segít az átláthatatlan és nehézkes menürendszer, melynek láttán még a rutinos NBA játékosok is úgy megzavarodnak majd, mint a Lakers védelme. Ám ha ezen túltesszük magunkat, akkor már kattinthatunk is az NBA 2K15 lelkét jelentő My Career opcióra, melyben a saját kosarasunkat alkothatjuk meg a legapróbb részletekig. Ezúttal nem a gép által random módon draftolva kerülünk egy csapathoz, hanem mi választjuk meg, hol próbálunk szerencsét, így elkerülhetjük azt, hogy LeBron mögött reménytelenül kispadozzunk a Cavsnál, vagy hogy Kevin Durant látványos pontjainak kelljen tapsolnunk az oldalvonal mellől. Nem árt azért mérlegelni, hogy zöldfülű újoncunkkal melyik együttesnél kit kell kiszorítanunk a posztunkról, hogy parkettra léphessünk, hiszen szerencsés esetben is csak egy tíznapos szerződés áll rendelkezésünkre a bizonyításra. Ha jól megy minden, akkor maradhatunk a kiválasztott klubnál, ahol nemcsak NBA-rutint szerezhetünk, hanem a mérkőzéseken nyújtott teljesítményünk függvényében pénzt is, amivel képességeinket fejleszthetjük, vásárolhatunk magunknak ruhákat, cipőket és egyéb nyalánkságokat. Visszatérnek természetesen az RPG-elemek is ebbe a játékmódba: bizonyos szituációkban vérmérsékletünknek megfelelően reagálva (értsd: kétféle válaszlehetőség között döntve) szerezhetünk barátokat és ellenségeket a pályán és azon kívül. Jó ötlet, hogy döntéseink nem csupán a csapattársakkal, játékosokkal, edzőkkel való viszonyunkat határozzák meg, hanem a személyiségünket is formálják. A gép személyiségjelvényekkel honorálja választásainkat, és ennek megfelelően válhatunk követendő vezérré, jéghideg profivá, vagy éppen alázatos munkamániássá a pályán.
Ha nem egy játékost szeretnénk istápolni, akkor nekiugorhatunk az új My League módnak, amiben nem kevesebb mint 80 szezonon keresztül pattogtathatjuk a labdát a saját szabályaink szerint kialakított ligában. Szinte bármilyen elképzelhető opciót beállíthatunk, így akár az Euroliga legjobbjait vagy éppen a régi korok sztárjait is összeereszthetjük egymással egyetlen bajnokságban. Ha ennél is többet szeretnénk, akkor a már ismert My GM menüpontban minden menedzseri teendőt magunkra vállalhatunk, így a játékosok gázsijának kordában tartásától kezdve egészen a lelátón árult hot dog méretéig nekünk kell foglalkoznunk mindennel. Természetesen a mérkőzéseket lejátszhatjuk saját kezűleg, de szimulálhatjuk is a végkimenetelt, ha bízunk a kiötlött taktikánk és a kezdőötösünk sikerében. A továbbfejlesztett szöveges kommunikációs panel segítségével a sajtótájékoztatók, a csapateligazítások és a klubtulajdonossal vívott szócsaták is életszerűbbek, bár a MyCareer animált-szinkronizált megoldása után kissé fapadosnak fog tűnni a dolog.
Ettől függetlenül a hosszú távú szórakozás garantált, csakúgy, ahogyan a visszatérő My Team opció esetében, amely tulajdonképpen az EA Sports játékaiban látott Ultimate Team lehetőségéhez hasonlatos kártyagyűjtögetős-menedzselős játékmód. Itt a kezdő kártyacsomagok felnyitása után egy világverő csapatot kell összehoznunk, melybe újdonságot a valós idejű aukciósház hoz, ahol vadászhatunk sztárjátékosokra a piacon, vagy elpasszolhatjuk azokat a kosarasokat, akikkel nem számolunk. Az ehhez szükséges összegeket, vagyis MyTeam pontokat természetesen mérkőzéseket játszva teremthetjük elő, erre pedig négy játéklehetőség áll rendelkezésünkre. Küzdhetünk online ellenfelekkel, játszhatunk a barátlistánkon lévőkkel, dominálhatjuk a valós NBA-csapatokat, vagy teljesíthetünk kihívásokat. Utóbbi talán a legizgalmasabb, hiszen változatos megmérettetések elé állít minket a program mindenféle nehézségi fokozaton, például aranykártyás játékosok nélkül kell elpáholnunk a bajnok Spurs gárdáját.
CSAK STREETBALL, ÉS MÁS SEMMI
Az online szekció sajnos most sem erőssége a programnak, egyrészt nem kínál túl sok opciót (gyors meccsek, illetve 2-20 csapatos bajnokságok más online játékosokkal vagy a barátlistánkon lévőkkel), másrészt a gyakori szerverhibák és az idegesítő lagolás egész egyszerűen megölik az élményt. Az online mentségére csupán az egykori Crew játékmód reinkarnációját, a My Parkot lehet felhozni, ahol az általunk kreált játékossal vehetünk részt utcai meccseken más játékosokkal összeverődve. Egy az egyben, de akár ötfős csapatokat alkotva is zúzhatjuk a flasztert közösen, ami azért nem csak az utcai kosárlabdát kedvelők szívét fogja hevesebb dobogásra késztetni.
Az NBA 2K15 az online szegmenst leszámítva minden aspektusában hozza a formáját – örvendetes, hogy a 2K-nak sikerült a tavalyi vizuális csoda után bedobnia a kínálkozó ziccert, a felróható hibák pedig nem rontanak annyit a végeredményen, hogy ne az egyik legjobb sportjátékot tudhassuk a gépünkön, ha beszerezzük a széria legújabb epizódját.