A nagy sikerű Disgaea-széria címe ismerősen csenghet bárkinek, aki érdeklődik az animék, animék által inspirált játékok, illetve a taktikai stratégiák műfaja iránt. A jóból az utóbbi időben már a PC-s tábornak sem kellett kimaradnia, ugyanis a nagy sikerű 2003-as első és a 2006-os második rész is minőségi portot kapott, méghozzá nagyon pozitív fogadtatással. Ezeket egy hirtelen ugrással az eredetileg 2015-ben PS4-re megjelent ötödik epizód követte, mely még a keményvonalas rajongók szerint is a széria fénypontja. Az átirat ráadásul nem akármilyen formában érkezett, tartalmazza az összes megjelent DLC-t, még tovább növelve a már önmagában is több száz potenciális játékórát kínáló szavatossági időt.

Túlvilágok harca

A történetben egy csapat szedett-vedett démont irányíthatunk a széria színhelyéül szolgáló Túlvilágokban, akik különböző személyes okokból azért küzdenek, hogy legyőzzék Void Darkot, a Túlvilágok feletti uralomért folyó háború legesélyesebb és legkegyetlenebb démonurát. Tucatnyi zsoldos társaságában velük vívjuk meg körökre osztott csatáinkat, melyek végén teljesítményünknek megfelelően karaktereink szinteket léphetnek, új felszereléseket nyithatnak meg. A harcok között otthonunk a zseb-Túlvilág, ahol elmenthetjük a játékot, új harcosokat bérelhetünk fel, fejleszthetjük a meglévőket, illetve a történetet előrelendítő főküldetéseken túl tekintélyes mennyiségű mellékfeladatot vállalhatunk különböző jutalmakért.

A Disgaea 5 túlzások nélkül a legszimpatikusabb japán taktikai stratégia, amellyel eddig találkoztam. A csaták rövidek, a történet kellemesen elvont anime elmebaj, a játékelemeket pedig mesteri tempóban, fokozatosan adagolja. Míg eleinte a harc egy mezei társasjátékra emlékeztet, néhány óra után már bónuszokat nyújtó mezőkkel, osztagba szervezéssel, egymás nyakába tornyozott karakterekkel és egyéb őrült finomságokkal kell számolnunk az egyre komplexebb harcmezőn. Mégis, egy pillanatra sem éreztem azt, hogy elvesznék a rengeteg információ súlya alatt, vagy valóságos stratégiai lángelmének kellene lennem az egyre növekvő kihívások leküzdéséhez.

Hiányos teljesség

Csak tanúsítani tudom, hogy a Disgaea 5 egy remekmű, ahogy azt előttem az elmúlt három év során sokan mások is megtették. Egy-két már-már elhanyagolhatóan apró dizájnbéli problémát tudnék csak felhozni ellene – melyek azonban eltörpülnek a PC port problémái mellett.

A PC-s port ugyanis nem csak több hónapot késett, de a megjelenést követően derült ki, hogy igen hiányos lett. Előzetes bejelentés nélkül kivágásra került a játék összes online eleme, ráadásul mire a turpisság kiderült, és a fejlesztők felelősséget vállaltak, sokan már a steames visszaváltási lehetőségről is lecsúsztak. Csak hab a tortán, hogy az átirat a jelek szerint a Nintendo Switch-változat kissé alacsonyabb felbontású grafikus elemeit használja, illetve képes olyan érdekességekre is, minthogy csatlakoztatott kontroller esetén változatlanul a billentyűzet kiosztására hivatkozik a tutorialokban és menükben. A címben szereplő Complete jelzővel ellentétben ez a változat sajnos a Disgaea 5 legsoványabb verziója – érdeklődőknek mindenképp ajánlott, de ha van rá lehetőségük, nem ezen a platformon.

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!