Ha létezik olyan Early Access-cím, amely valóban megfelelt a kezdeményezés szabályainak, az a DiRT Rally. Előre kidolgozott havi terveket láthattunk arról, hogy mikor mi fog következni, minden apró visszajelzést feldolgoztak és megválaszoltak az arra kijelölt emberek. Ha éppen valami hiba csúszott egy frissítésbe, azonnal figyelmeztettek mindenkit, hogy ne töltsék le, mert veszélybe kerülhet például az egész addigi teljes karrierjük, két órán belül pedig korrigálták is a fiaskót. Ilyen és ehhez hasonló apróságok teszik nálam ezt a játékot az Early Access tökéletes mintapéldájává. A sokmillió mérföldnyi tesztverseny eredménye megkérdőjelezhetetlen.
VERSENY − ÉS AMI MÖGÖTTE VAN
A cél egy olyan klasszikus stílusú raliélmény megalkotása volt, mint annak idején a Colin McRae-sorozat, magyarul inkább visszatolódás egy szimulátorosabb vonal felé, de nem teljesen lecsúszva a könnyedség talajáról sem. A DiRT Showdown például már nem aratott osztatlan sikert, mégis az új játékon dolgozó csapat keménymagját az említett epizód gárdája adja. Teljes bizonyossággal kijelenthető, hogy mindkét fölvetett igényt képes kielégíteni a program. Elbúcsúzhatunk az úgynevezett Flashback-opciótól, a Gymkhanától és egyéb ügyességi versenyektől, nem tekerhetjük vissza az eseményeket a fára csavarodásunk elé, és nem haladhatunk tovább, mintha mi sem történt volna. Minden elkövetett hibának súlyos időbeli következménye van, legyen az egy útra való visszaállítás, túlzott levágás vagy egy bekapott defekt megjavítása.
A szakasz újrakezdése természetesen megmaradt, de karriermódban erre is korlátozott számú lehetőség van, azok is mind pénzbe kerülnek. A pénz pedig meghatározó eleme a játéknak, mert csapatunk személyzetének kialakításához, a számunkra kedvező irányú perk-kombinációk megvásárlásához, és egyáltalán az egészet nagyban befolyásoló csapatfőnök felbérléséhez óriási mennyiségű tőkére van szükség. A nyitóegyenleg ötvenezer kredit, ebből futja egy kezdő szintű autóra a legelső kategóriából, amely a ’60-as évek verdáiból biztosít egy szűkebb kínálatot, majd ezek után végre megalapozhatunk egy párfős csapatot. És aztán minden csak rajtunk áll! A mérnökök teszik a dolgukat, szintjüknek megfelelően jobban értenek az autó egy-egy porcikájához. Ezt sem vehetjük félvállról, mert amikor megvásároljuk a kocsit, figyeljük meg a tulajdonságait, például hogy melyek a hajtott kerekek, mert bizonyos szerelői képességeket így lehet testre szabni. Hiába vettünk egy elsőkerekes kocsit, ha rossz perk van hozzá. A következő dolog, amire ügyelni kell, hogy mindenki bizonyos számú szakasz erejéig szerződik le hozzánk, majd meg kell újítani a kontraktust, vagy ha már úgy állunk, egy drágább kollégát bérelhetünk fel a helyére. Az összes eddig leírt tervezgetés, képzelgés semmit nem ér a jól teljesítő pilóta nélkül, akit természetesen mi személyesítünk meg. Minél jobbak vagyunk, annál több kredit üti a markunkat, alkatrészeink fejlődnek és automatikusan rákerülnek az aktuális vasunkra. Ha csak néhány szakaszt szeretnénk teljesíteni és nem karriermódot játszani, akkor természetesen minden autó és szakasz választható a megfelelő menüből.
JÁRT UTAKON JÁRVA
A DiRT Rally hat ország szakaszaival kényeztet bennünket. Elsőre ez kevésnek tűnik, de mindez hetven teljesíthető etapot takar, méghozzá egytől egyig valóságos helyszíneket. A ködös-nyirkos Wales enyhén depresszív hangulatát üdítően törik meg a naposabb részek, például Németország vagy Görögország egyes területei. A fagyosabb vidék szerelmesei jól fogják magukat érezni Monte Carlo szűk és jeges hegyi útjain, de a totális eufóriát a havas Svédországban érhetik majd el. A felsorolásból Finnország maradt ki, ahol igen jó tempóban lehet szaggatni a murvát, kicsit megszórva vele az út szélén szurkoló fanatikusokat. Aki kíváncsi rá, hogy Földünkön hol is helyezkednek el a pontos útvonalak, szívből ajánlom a DiRT Rally Real Life Locations című Steam-útmutatót, amelyet egy lelkes honfitársunk, Mandula készített el társával, térképmetszetekkel és GPS-koordinátákkal ellátva. Azt már említeni is kár, hogy néhanapján a fejlesztők is közöltek fényképeket egy-egy ikonikus vízátfolyásról vagy kanyarról, amit azonnal fel lehetett ismerni, mivel a játékban is igyekeztek hűen megformálni minden terepet. Hosszú évek kitartó kutatómunkája van a játékban, de ezalatt semmilyen információ nem látott napvilágot a DiRT Rallyról. Helyette csak úgy berobbant a köztudatba a program.
HEGYEN-VÖLGYÖN ÁT SZÖKELLVE JŐ
Ha igazi nehézségre fáj a fogunk, a DiRT Rallyban ezt is megtalálhatjuk a Hill Climb nevű játékmód képében. Ez az úgynevezett hegymászás, ahol navigátori segítség nélkül kell feljutnunk a csúcsra, nyilvánvalóan a lehető legrövidebb idő alatt. Az itt vezethető három járgány a hősidőkbe kalauzol bennünket: a Peugeot 205, 405 és az Audi Quattro kifejezetten ilyen viszonyokra alakított modelljei. A leküzdésre váró feladat pedig a legendás Pike’s Peak, amely a klasszikus időkben murvás, majd 2011-től teljesen leaszfaltozott lett, mind a 20 kilométeren. A rekordidőt maga Sébastien Loeb, a kilencszeres ralivilágbajnok tartja, lehet próbálkozni a 8:13:878 megdöntésével. Azt előre le kell szögezni, hogy nem könnyű, főleg csúszós útfelületen fennmaradni. Éppen ezért kisebb etapokra is lebontható a verseny, a pálya apró szakaszainak memorizálásával jóval több esélyünk lesz a későbbi próbálkozások során. Ha ennyi magányosság elég volna, akkor átnyergelhetünk a ralikrossz világába, mert az egyik legjobban várt frissítés a hivatalos FIA Ralikrossz Világbajnokság megjelenése volt. Hat autómárka, köztük a Volkswagen, Ford Fiesta és a Mini RX saját változatai, valamint a teljes versenyzői felhozatal bekerült a játékba. A világbajnokságnak viszont 12 helyszíne van, de ebből jelenleg csak három áll a rendelkezésünkre.
Angliában, Norvégiában és Svédországban csatározhatunk, az előfutamoktól egészen az elődöntőkig, majd a döntőig. Minden pályának van szintén három útvonala, két rövidebb és egy teljes pályás kör, na és ne feledjük az úgynevezett joker-kör szabályt sem. Ez egy minden pályán megtalálható alternatív szakasz, akár lehet ez egy sikán, vagy egy szimpla kanyar. Minden versenyző saját maga dönti el, hogy hányadik körben kívánja teljesíteni ezt a részt, de egy alkalommal mindenképpen kötelező. Adott esetben rádión a fülünkre szólnak, hogy már a rajt után teljesítsük az extra kitérőt, mert a startpozíciónk kifejezetten kedvező ebből a szempontból. Ettől fogva már tényleg csak a maradék körök teljesítésére kell kihegyezni magunkat, de ha elfelejtenénk, erre is lesz figyelmeztető hangüzenet. Hivatalos információt nem találtam arra vonatkozólag, hogy a bajnokság maradék kilenc helyszínét megkapjuk-e, illetve ha igen, akkor miként. Mivel a játék kilépett a korai státuszból, már a fizetős letölthető tartalmak eshetősége is felvetődik.
VAN EGO, AZ FIX
Nem azt mondom, hogy a Napra lehet nézni, de grafikailag sem panaszkodhatunk. A játék lelke az EGO 3.0-s motor, a Codemasters saját fejlesztése. Ismerős lehet például a Grid 2- és a Grid Autosport-játékokból, illetve a Formula 1-es címek 2013-as és 2014-es részét is ez hajtja. A legújabb 4.0-s verziót eleddig csak a F1 2015 kapta meg, amelynek tartalmi része jelentősen meg is csappant az előző évekhez képest. A DiRT Rally viszont így jó, ahogy van. Nem érte volna meg a stabilitási gondokat és a rajongók igényeinek háttérbe szorítását az efféle kísérletezés, annak ellenére sem, hogy a korai hozzáférés ezt lehetővé tette volna. Az optimalizálás egészen kitűnő volt már a kezdetekben is, de el kell ismerni, hogy ez is csak jobb lett. Nincsenek zavaró képtörések, vibráló tereptárgyak és hasonló nyalánkságok, ha meg esetleg mégis, akkor azt úgysem fogjuk észrevenni. Az ultra beállítások kiélvezéséhez egy erős közepes konfiguráció is tökéletes lesz. Motorhangok terén is megemelem a kalapom, a navigátor beszéde is jól érthető, de zeneileg kicsit egysíkú lett a repertoár.
Evezzünk most más vizekre, és a multiplayer lehetőségeket vegyük kicsit górcső alá! A Kódmesterek által üzemeltetett RaceNet ad otthont a rali kedvelőinek is. A felhasználók saját ligákat hozhatnak létre, beállíthatják minden egyes apró paraméterét egy-egy bajnokságnak vagy eseménynek. A kritériumokat meghatározott időintervallumon belül teljesítők között bajnoki pontok kerülnek kiosztásra, de ha csalást gyanít a ligatulajdonos, akkor büntetéseket is kiróhat az adott személyekre. Klasszikus kompetitív küzdelemre is van lehetőség, ezt a már korábban említett ralikrossz versenyek jelentik. Aki ismeri a Codemasters versenyjátékait, annak nem lesz ismeretlen a játékosok csatlakozása utáni szoba, itt a mikrofonjukat nagyon okosan bekapcsolva felejtő delikvenseket azonnal némíthatjuk is. Nem kell kétségbe esni akkor, ha még nincsen megvásárolt ralikrossz autónk, mert 1500 kreditért cserébe kölcsönözhetünk egyet minden futamra. Nagyon nehéz annyira rosszul szerepelni, hogy negatívan jöjjünk ki a bizniszből, szinte mindig pozitívan zárhatjuk az egyenleget. Ez egy lassabb, de hatékonyabb módszere pénzünk gyarapításának és autóvásárlási vagy csapatfejlesztési vágyaink beteljesítésének.
ÉREZD AZ UTAT!
Irányítás terén nem kell feltétlenül végletekben gondolkodni, de a ranglisták élén tanyázókat jó eséllyel csak kormány használatával fogjuk tudni letaszítani a trónjukról. Igazi kezesbárányként viselkedik még egy Subaru Impreza is, ha nem helyezünk fél téglát a gázpedálra, hanem megtanuljuk kezelni a féket és a kéziféket is. Szintén Loeb mestert tudom szóba hozni, aki egy WTCC (Túraautó Világbajnokság) futamon kézifékkel vett be egy éles kanyart – előjöttek a régi beidegződések. Amíg ez ebben a műfajban szentségtörés, a raliban kötelező elem, a hajtűkanyarokban csak így van esélyünk a minimális időveszteségre. Az autók kezelését többször is átdolgozták a fejlesztés alatt, hallgatva a közösség észrevételeire, kéréseire. Tapasztalataim szerint a manőverek hatékony kivitelezésében a billentyűzet, kontroller, kormány sorrend a helytálló, tessék növekvő sorrendben kezelni ezeket. Nem csak utóbbival fogjuk érzékelni azt, ha egy adott felület jobban csúszik, vagy nem megfelelő futómű-beállításokkal vágtunk neki az adott etapnak. A szimulátor és arcade műfaj közötti aranyközépút kiválóan meg lett találva, valahogy úgy, mint a Project Carsnál. Lássuk be, egy Assetto Corsának jóérzésű ember nem fog billentyűzettel vagy kontrollerrel nekivágni, de a DiRT Rallynak egészen nyugodtan lehet egy esélyt adni, mert ugyebár senkire nem szakadt rá a Nemzeti Bank. Apropó beállítások! A Steam Műhelytámogatás lehetőséget ad arra, hogy autótípusonként megoszthassuk mindenkivel a nekünk bevált kombinációkat és a játék irányítására szolgáló kormányunk finomhangolását. Sajnos az autófestések megosztására úgy gondolom, hogy hiába várunk, mert ezek közül sok kimaradt különböző licenc problémák miatt. Talán egyszer majd beadják a derekukat a népakaratnak, hogy ne kelljen mappákat túrni egy-egy számunkra kedves skin alkalmazása miatt. A 39 autós felhozatalból is van egy eddig betöltetlen lyuk, ez pedig a Toyota Celica GT4. Ha már ennyi autólegenda elfért, mint a Ford Escort Cosworth, Ford RS200, Lancia Delta vagy Mitshubishi Lancer EVO és még sokan mások, akkor ezt kár volt kifelejteni. Sok mindenbe nem lehet belekötni, ezért kellett ilyen „apróságokat” felsorolnom, mert a DiRT Rally bizony egy nagyon ütős játék lett, és aki korán beszerezte, nagyon jó vásárt csinált!