Aki gamerként a nyolcvanas és leginkább kilencvenes években nem járt a játéktermekbe, nem ismerte a Street Fightert, az nem is volt akkoriban igazán nagy játékos, hiszen akkor még, internet és számos, ma már alapnak számító kényelmi funkció és elérhetőség hiányában ez volt a legjobb hely, ahol összeverődhettek az ismerősök, akik kívánták a karok és színes gombok kattogását, a különböző kabinetek okozta zajok, zenék és hangok kakofóniáját. A Capcom érezhetően érez némi vonzalmat a korszak iránt, melyben maga is jeleskedett a játéktermi címek közegében, így nemcsak akkori beat ‘em upjait és shmupjait tömöríti egy-egy kollekcióba, de 1v1 bunyós anyagait is, amelyek így ezúttal a Capcom Fighting Collection képében kínálnak komoly, akár itthon eddig hivatalosan ismeretlen összecsapásokat. 

Egymás ellen

Lényegében csak verekedős játékokról van szó, bár azért akad egy kakukktojás, elvégre a Street Fighterből táplálkozó Super Puzzle Fighter 2 Turbo nem a hagyományos módon kínálja az egymásnak feszülő játékosok által lejátszott meccseket. Itt lényegében a M3 korai változata elevenedik meg, amikor színes kis kavicsokat rendezünk el, majd bontjuk le azokat a minél erősebb kombó reményében, amivel nemcsak nehezítést, de pár jól célzott bal és jobb horgot is bevihetünk ellenfelünknek. A Super Gem Fighter Mnimix már jobban emlékeztet a nagy testvérre, hiszen chibi figurákkal, de a Street Fighter bunyói elevenednek meg, némi csavarral, hogy a Hyper Street Fighter 2 már a megszokott stílust hozza. Van még robotos Cyberbots is, sőt a Red Earth is bekerült a repertoárba, aminek fantasy összecsapásait először élvezhetjük konzolon, és amely azon igen kevés Capcom verekedős anyagok egyike, melyekben ki lehet végezni az ellenfeleket.

Hasonlóan kuriózumnak számít, hogy a remek Darkstalkers-sorozat öt epizódja is bekerültek a csomagba, hiszen azok így egyedül PS2-re, csak és kizárólag Japánban voltak elérhetők. És bár az 1994 és 1997 között futott széria több epizódja is “újrakiadás”, megpiszkált karakterkínálattal, végre egy az egyben élvezhetjük a vámpíros, misztikummal és varázslattal, igen különleges lényekkel és szereplőkkel zajló összecsapásokat.

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!

Mindent bele

Nem is akárhogyan, elvégre a Capcom nemcsak bedobálta ezeket a játékokat egy üstbe, de egy kicsit finomított és frissített is rajtuk. Mármint maga a játékmenet és látvány ugyanaz, viszont számos kényelmi funkciót és újdonságot is kaptak a rajongók. A képet és kijelzőket testre szabhatjuk, hátteret és filtert cserélhetünk, sőt mindenféle extra célt is elérhetünk, ha nem elég csak úgy játszani, eljutni a bossig, majd ott hagyni a földön fetrengve, ahol az életéért könyörög. Nem mellesleg meghallgathatjuk a zenéket, szkeccseket és artokat nézegethetünk, így picit jobban beleásva magunkat ebbe a dicső történelembe, illetve bármikor elmenthetjük aktuális állásunkat. A legfontosabb pedig, hogy immáron van online játék, akár Ranked módban is, szóval nyugodtan szembeszállhatunk a világ legjobb játékosaival, ha a 10 arcade klasszikus nehézsége nem elég a teljes depresszióhoz, és szeretnénk érezni, ahogy egy-egy profi meggyalázza a kis testünket.

Lényegében tehát mindent megkapunk, vagy legalábbis mindent. Mert persze, a Capcom kínálata ennél jóval nagyobb és változatosabb, de itt tényleg a klasszikus arcade gépek kerültek sorra, miközben a Street Fighter-széria a 30. évfordulóra már megkapta a maga nosztalgikus csomagját. Sőt, hamarosan, egészen pontosan július 22-én érkezik a Capcom Arcade 2nd Stadium: Three Wonders is, ami további játéktermi klasszikusokat kínál egyben. És hogy akkor mi a probléma? Nos, a Capcom Fighting Collection ára. Mert értem én, hogy szellemi tulajdon, sőt azt védem is, meg azt is tudom, hogy ezek tényleg klasszikusok, de na, a Darkstalkersből igazából két epizód van, a két kisebb Street Fighter-variáns szintén nem igazi része a szériának, aki pedig csak ismerkedne a videójátékos történelemmel, egyben pótolná a klasszikusokat, azoknak riasztó lehet ez a 40 eurós, 16 000 forintos összeg. Akinek azonban mindez tényleg nosztalgia, akinek a retró egy pozitív fogalom, igazi kincsekre is lelhet, szóval nekik megéri még így is. A kérdés az, hogy neked mennyire éri meg… ne félj, még Ryu sem fog behúzni egyet, ha esetleg kivársz egy leárazást.