A cenzúra, mondhatni, szükséges rossz, hisz vannak olyan tartalmak, amik tényleg jobb, ha nem kerülnek nyilvánosságra. Nem egyszer előfordul viszont, hogy az olló kicsit megszalad, és a nemkívánatos vagy öncélú anyagokon túl később hiányolt dolgok is áldozatául esnek a túlbuzgó cenzoroknak. A napokban pont a Wolfenstein: The New Order című játék magyarországi plakátjai jártak így, a furcsa eset apropóján pedig úgy döntöttünk, hogy összeszedjük a játékipar legbrutálisabb ollózásait.
5.: South Park: The Stick of Truth
Egy viszonylag friss cenzúrabotrányról van szó, hisz a South Park: The Stick of Truth csak nemrég jelent meg. A játék PC-s változatával minden a legnagyobb rendben van, senki sem nyúlt hozzá, így a vásárlók a maga teljességében élvezhetik az abortuszos minijátékot. Akik viszont konzolon szeretnének játszani a programmal, meg kell barátkozzanak a ténnyel, miszerint az Xbox 360-as és PS3-as South Park: The Stick of Truth több jelenetet nélkülöz Európában. Többek között a már említett abortuszt, ami ugyan elég durva vicc, de számtalan más, még ennél is keményebb poén benne maradt a programban, gyakorlatilag érthetetlenné téve a cenzorok döntését. Ugyanígy megmagyarázhatatlan, hogy a Randy Marshot érő análszondázást miért nem láthatjuk, amikor teszem azt egy hatalmas, abortált náci zombi embrióval szembekerülünk. Még szerencse, hogy a South Park alkotói, Trey Parker és Matt Stone nem estek kétségbe, hanem a cenzúrából is viccet csináltak -- az alant látható kép például az análszondás jelenetnél fogadja a játékosokat.
4.: Wolfenstein-sorozat
Emlegetett szamár, hisz a hónapban megjelenő Wolfenstein: The New Orderről már a bevezetőben is szó esett. Mivel azonban a Wolfenstein-sorozat egyidős az FPS-zsánerrel, és rögtön egy olyan vitatott témába tenyerelt bele, mint a második világháború, érthető, hogy a cenzorok sokáig nem tudták hová tenni, sőt, a 90-es évek elején azzal voltak tele a hírek, hogy a texasi id Software egy botrányos, erőszakos és betiltásra érett játékot dobott piacra. Hiába, a Wolfenstein 3D-t még 1992-ben sem nézték jó szemmel az erkölcscsőszök: a játékban egy amerikai kém szerepében kellett nácik egész hadát szitává lőnünk, annak idején döbbenetes grafikai megvalósítás és pofátlan humor kíséretében. Utóbbira jó példa, hogy amikor magával Hitlerrel nézünk farkasszemet, a Führer először robotpáncélban veszi fel a kesztyűt, majd mikor meghal, utolsó erejével még búcsút int feleségének, Eva Braunnak.
A játék PC-n végül is nem kapott cenzúrát -- egész egyszerűen betiltották Németországban (ez a restrikció még most is él), ollóra tehát nem volt szükség. Ellenben a népszerű játék konzolos átiratai esetében már lecsapott a cenzorok kíméletlen kalapácsa. A Nintendo nagyon szerette volna SNES-en látni a PC-s sikerjátékot, az id pedig gond nélkül átírta azt a technikailag viszonylag elavultnak számító konzolra. Csakhogy a japánoknak nem jöttek be a nácik, így Carmackékat meg sem kérdezve minden rájuk utaló referenciát kivágtak a Wolfenstein 3D-ből. Nem vicc: a SNES-változatban a horogkeresztek helyén sima keresztek (vagy inkább fekete pluszjelek) vannak, a német katonák pedig… nos, katonák, akik lőnek rád. Vér nincs, mert az minek. Az id Software-t annyira felhúzta a dolog, hogy a legenda szerint ők adták oda végül a Wolfenstein 3D forráskódját a Wisdom Tree nevű cégnek, elősegítve a Nintendo által el nem ismert egyetlen SNES-játék, a Super Noah’s Ark 3D elkészültét.
Ám a sztori még nem ér végett itt, á, dehogy. A kilenc évvel később kiadott Return to Castle Wolfenstein is csak úgy jelenhetett meg Németországban (figyelem, a második legnagyobb európai videojáték-piacról beszélünk), hogy… hogy… komolyan, leírni is nehezemre esik a röhögéstől: a játékos nem a nácik ellen harcol, hanem a Farkasok nevű szekta ellen (!), akiket Heinrick Höller vezet. Aki mellesleg szakasztott úgy néz ki, mit Himmler, mert a karaktermodellt már nem cserélték le a tehetséges cenzorok. Horogkeresztek sincsenek, meg úgy kb. semmilyen utalás a nácikra, igaz, annyi azért kijut a jóból, hogy a zászlókra legalább ráhímezték a Wolfenstein-sorozat W-jét. És ha ez még nem lenne eléggé kínos, a Wolfenstein: The New Ordert is csak cenzúrázva adhatják ki a németeknél. Ugye, hogy innen nézve már nem is olyan ciki az a poszteres fiaskó?
3.: Carmageddon-sorozat
Szegény Carmageddont a sebváltó is húzza, a sorozat nagy visszatérése például csak késik és késik. Míg a Carmageddon: Reincarnation című, jelenleg Steam korai hozzéférésben kapható folytatás megérkezik, érdemes visszagondolni a klasszikus Carmageddonra, ami 1997-ben rengeteg embert felbosszantott. Autóversenyes játék, amiben járókelőket gázolhatunk halálra? Manapság már senkit sem érdekel az ilyesmi, de a 20. század játékvilága még messze nem volt olyan érzéketlen, mint korunké.
A Carmageddont az Egyesült Királyságban és Németországban is csak durva cenzúra után engedték boltokba. Így esett, hogy vagy zöldvérű zombikat gázolhattunk halomra a szétvágott változatban, vagy fekete olajat eresztő robotokat -- hogy ettől mennyiben lett kevésbé agresszív a Carmageddon, mindenki maga döntse el, az viszont durva, hogy a harmadik, TDR 2000 alcímű epizódban már biztosra mentek a fejlesztők, és eleve csak zombikat tettek bele járókelők helyett.
2.: Fallout 3
A fenti példák nem túl okos cenzorok művei, ellenben a Fallout 3 japán változatának ollózása sajnos teljesen érthető lépésnek minősül. Mint azt sokan tudjátok, a Fallout 3 egy posztapokaliptikus szerepjáték, mely egy szörnyű atomháború utáni Amerikában játszódik. Bár a nukleáris világégés a Föld legtöbb országa számára csak nyomasztó rémálom, van egy nemzet, amelyik kénytelen volt átélni, milyen az, amikor atomfegyvert vetnek be ellene: igen, a japánok azok.
Hirosimát és Nagaszakit amerikai atomtámadás érte a második világháborúban, így a japánok, bár nagyon kevés dolgot szívnak mellre, a nukleáris fegyverek kérdésében nem ismernek tréfát. Épp ezért volt számukra sokkoló, hogy a Fallout 3-ban a játékos akár úgy is keverheti a kártyáit, hogy végül atombombával robbantson fel egy várost, a pusztulás után pedig gúnyt űzzön a sugárbetegségben szenvedő áldozatokból -- azt már csak halkan tesszük hozzá, hogy az ominózus bomba nagyon hasonlít arra a robbanószerkezetre, amivel Hirosimát is sújtották a jenkik.
Japánban a Fallout 3 megjelent ugyan, de a városrobbantós jelenetet kivették a cenzorok -- ez mondjuk csak akkor tűnik fel valakinek, ha olyan irányba tereli a sztorit, különben Megaton túléli a kalandot. Továbbá a japán változatban átnevezték a Fat Mannek keresztelt indítóegységet, ami a Nagaszakit elpusztító bomba után kapta nevét a játékban.
1.: Injustice: Gods Among US PC
A lista élére egy olyan durva cenzúra jutott, ami egész konkrétan lehetetlenné tette egy játék megjelenését Magyarországon. A szuperhősös verekedős játék Injustice: Gods Among Us PC-s kiadása magába foglalja az összes DLC-t, beleértve a Red Sont, ami egy alternatív képregényvilágra utal, melyben Superman nem amerikai, hanem szovjet hős. Mellkasán pedig sarló és kalapács virít, mint minden valamire való elvtársnak. A Red Son DLC-ben ezt az ominózus kosztümöt viselheti Superman, mivel azonban kis hazánkban még mindig problémás az önkényuralmi jelképek használata, a Warner Bros. annyira beijedt a program kiadásától, hogy a Red Sont is tartalmazó PC-s kiadást nem hozta be hozzánk, sőt, még Steamen is elérhetetlenné tette, biztos ami biztos.
Természetesen nem az Injustice: Gods Among Us az egyetlen olyan játék, ami ilyen olyan okból kifolyólag tiltólistára került egy országban, mi több, nagyon sok efféle program létezik, csak épp ez a lista nem a kitiltott alkotásokról szól. Mégis, ha megkorbácsolnak sem jut eszembe egy másik játék sem, amit pont a kiadója „tiltott volna be”, pusztán azért, mert beijedt egy nép túlbuzgó törvényhozóitól. Az Injustice: Gods Among Us PC-s változatának magyar bojkottja tökéletes példája a beszariságnak: kösz Warner, reméljük, ti is örültök, amiért nem tudunk játszani a vörös pizsamás Supermannel!
Amúgy vicces belegondolni, hogy szuperman szovjet hős. Lehetett volna olyan feladat a játékban hogy segíts a sztahanovista munkásnak elérni a 300%-os termelést.
Egyébként sosem csipáztam annyira a Superman sztorikat, de a Red Son valami irgalmatlan jó! Egy hazai képregényes oldalon még el is olvasható magyarul!
Abból a bővítésből Deathstroke alternatív skinje tetszik a legjobban: bőrkabát szőrme béléssel, bőrkesztyű, hidegháborús gázmaszk a CCCP felirattal. A második helyezett nálam Batman (vele csak Red Son skinnel).
A vicc az egészben, hogy nemcsak Superman viseli azt a szimbólumot, hanem Solomon Grundy és Wonder Woman is. Utóbbi esetében minden skinen virít a vörös csillag.
Ennek a régiózárnak és cenzúrának is meglett az eredménye: sokkal több kalóz.
Egyébként sosem csipáztam annyira a Superman sztorikat, de a Red Son valami irgalmatlan jó! Egy hazai képregényes oldalon még el is olvasható magyarul!
Hát igen, egy több 10 milliós eladásokkal bíró terméknél megszűnnek az erkölcsi aggályok, na ugyen miért?
Innentől kezdve minden cenzúrázást én borzasztó álszent dolognak érzek.
Egy olyan rajzfilm (és jelen esetben játék) ami nyíltan feszegeti a békés polgártársak tűréshatárait ne szívja mellre, ha valakinél kicsapja a biztosítékot! Hiszen valahol pont ez a célja, nem?
Én most is azt mondom, hogy jogos volt, hogy kicenzúrázták.