Példának okáért, ha a KONT-SPED által konténeres sittszállítás történik, akkor is érdemes számításba venni, hogy milyen típusú és mennyi lomot, törmeléket szeretnénk elszállítani. Lássuk most részletesen, hogy mi és milyen formában kerülhet a tartályokba.
Mi az, ami bekerülhet a konténerbe?
Általában különféle hulladékok, például építési és bontási törmelék, amely magában foglalhat téglát, betont vagy csempét. A lomtalanításkor feleslegessé vált bútorok és háztartási eszközök szintén helyet kaphatnak benne, akárcsak a kerti munkák után összegyűlt zöldhulladék, például levelek, gallyak vagy fűnyesedék. A vegyes kommunális hulladék elhelyezése is megengedett, de mindig érdemes ellenőrizni, hogy az adott szolgáltató milyen feltételekkel veszi át a számunkra szükségtelenné vált anyagokat.
Mit nem tehetünk bele a gyűjtőkbe?
Idetartoznak a veszélyes hulladékok, például festékek, oldószerek, vegyszerek vagy olajos anyagok, ezek speciális kezelést igényelnek. Ilyen helyzetekben erre szakosodott szolgáltatót kell keresni. Az építkezéseken előforduló sajátos anyagok, mint az azbesztes pala vagy a bitumenes zsindely, szintén nem tehetők bele a konténerbe, mert különleges ártalmatlanítási eljárást kell alkalmazni esetükben.
Mire figyeljünk a rendeléskor?
Amikor konténert kérünk, érdemes felmérni az elszállítandó anyagok összetételét. Ha bontásból keletkezett sitt is van, azt célszerű külön tartályba tenni. Ezek építési törmelékek, mint például beton, tégla, bontott csempe, járólap vagy tetőcserép. Az egyéb lomok, pl. fa vagy régi bútorok pedig külön kezelendők. Ennek egyrészt a helykihasználás miatt van jelentősége, másrészt a vegyes konténer tartalmát a szállító cégnek később szét kell válogatnia, ennek a típusnak az ára általában magasabb.
A hely maximális kihasználásának módja
A konténer megpakolásánál érdemes figyelni arra, hogy a helyet a lehető legjobban hasznosítsuk. Építési törmelék elhelyezésekor a nehezebb anyagokat alulra kell tenni, hogy a rakomány egyenletesen oszoljon el.
Lomtalanításkor a nagyobb tárgyakat – például bútorokat – érdemes előzetesen szétszerelni vagy összetörni, így több minden elfér. Vegyes hulladék pakolásánal pedig a könnyebb anyagok – mint a papír vagy a fólia – kerülhetnek az aljára, míg a nehezebb törmelékek a tetejére, hogy a tartalom tömörödjön.
Fontos, hogy ne púpozzuk meg túlságosan a tárolókat, mert az balesetveszélyes, hiszen szállítás közben lepotyoghat.
Egy ilyen szolgáltatás igénybevételével leegyszerűsíthető a hulladékkezelés, hiszen a képzett szakemberek a megfelelő technológiákkal kezelik, újrahasznosíthatóvá alakítják vagy éppen megsemmisítik azt.