Augusztus 29-én startol az Amazon híres (vagy inkább hírhedt) Gyűrűk Ura-tévésorozatának, A Hatalom Gyűrűinek a második szezonja, és bár a széria egyelőre még nem kapott videojáték-adaptációt, ezen esemény remek alkalom arra, hogy kicsit szemezgessünk J.R.R. Tolkien bámulatos világának legjobb videojátékos feldolgozásaiból. Ami azt illeti, van miből: mert noha az évek során rengeteg olyan stuff gördült le a futószalagról, amik enyhén szólva sem nyerték el sem a szakma, sem pedig a rajongók tetszését (emlékezzünk csak a legutóbbi csapásra, a Gollum című rettenetre), néha-néha azért csak-csak sikerült méltóvá válni, vagy legalábbis alulról karcolgatni a legendás író örökségét. A Gyűrűk Ura-játékok egyébként is széles teret fednek le, mivel a különböző fejlesztők több műfajba is fejest ugrottak, az akciótól kezdve a stratégiai cuccok zsáneréig bezárólag, legyen szó a Tolkien eredeti írásaiból készült alkotásokról vagy Peter Jackson kultikus filmtrilógiájának adaptációiról.
Akár várod A Hatalom Gyűrűit, akár nem, olvass tovább, hogy megtudd, szerintünk melyik az 5 legjobb Gyűrűk Ura-videojáték, és ki tudja, talán a sorozat mellett (vagy helyett) még ahhoz is kedvet kapsz, hogy beröffentsd valamelyiket – és bár az Amazon szériájával kapcsolatban egyelőre nem tudunk nyilatkozni, ellenben a listánk szereplőit illetően garanciát vállalunk rá, hogy megéri!
5. The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)
A Peter Jackson zseniális filmtrilógiájának utolsó részéből készült videojáték-adaptáció lényegében ugyanazokra az alapokra épült, mint a Stormfront Studios által fejlesztett The Two Towers (A két torony), azonban az EA Redwood Shores csapata a kölcsönvett elemeket egy még magasabb szintre húzta fel. A The Return of the King hosszabb kampánnyal, szebb grafikával, és olyan új tulajdonságokkal operált, mint hogy a fanok egyik kedvenc szereplője, Gandalf is játszható karakter lett – és mindezek összessége elég is volt ahhoz, hogy a cucc csípőből felülmúlja elődjét.
A hack and slash műfajával kacérkodó játék nagyjából a film premierje előtt egy hónappal került a boltok polcaira, és még kimaradt jeleneteket is tartalmazott a moziból, amelyek szintén megdobogtatták a rajongók szívét, a kooperatív játékmenetről nem is beszélve. A The Return of the King természetesen hatalmas sikert aratott, a megjelenése óta több mint 5 millió példányt adtak el belőle, és hiába telt el több mint 20 év, a mai napig a simán játszható klasszikusok kategóriájába tartozik – sőt, még beszerezni sem különösebben nehéz.
4. The Lord of the Rings: Battle for Middle-earth II (2006)
Amíg listánk ötödik helyezettje a hack and slash zsánerében tört nagy babérokra, addig a negyedik befutó az RTS-műfajban tett le maradandó mérföldkövet. A Battle for Middle-earth II Tolkien látványos, sokszínű és nagyszabásó világát vette alapul, és rendelte alá az izgalmas és taktikus akcióknak, amely során, mint mindig, természetesen ismét a jó és a rossz erői feszültek egymásnak, és a szóló-kampány mellett az online csatatéren is megmérettethettük magunkat a barátainkkal. Az EA Los Angeles fejlesztette játék egyszerre lenyűgöző és végtelenül letisztult cucc, amely mélységben és részletgazdaságban sem szenvedett hiányt. Ám hiába a kitörő siker és a rajongók szeretete, a Battle for Middle-earth II online szervereit 2011-ben leállították, és sajnos már digitális formában sem elérhető. Kár érte.
3. The Lord of the Rings Online (2007)
Mint ahogy már korábban említettük párszor, Tolkien lélegzetállító helyszínekkel és sokféle fajjal rendelkező univerzuma remek táptalajt biztosít a videojátékok, és ezen belül természetesen az MMORPG zsáner számára is. Hiába van több tucat cím a piacon, amelyek a törpék és a tündék világát helyezik a középpontba, a The Lord of the Rings Online ettől függetlenül is kiemelkedik az átlag mezőnyből: a 2007-ben elstartolt játék az évek során rengeteg átalakításon és frissítésen esett át, de ez csak tovább emelt az értékein.
Olyan ikonikus helyszíneket járhatunk be benne, mint a Megye, Gondor, Gundabad és Mordor, mi több, a stuff még arra is lehetőséget ad, hogy Szauron oldalán irányítsuk a gonosz seregeit és terrorizáljuk velük a Szabad Népeket – a virágzó közösség az élő-lélegző világgal párosítva rengeteg lehetőséget rejt magában. Külön üdvözlendő, hogy a The Lord of the Rings Online teljesen ingyenesen játszható, valamint a mai napig támogatott cím (a legutóbbi kiegészítő 2021-ben jelent meg hozzá), és mostanság is a legjobb MMORPG-k közt foglal helyet.
2. Middle-earth: Shadow of Mordor (2014)
A Monolith első Középföldén tett kirándulása óriási siker volt a megjelenésekor, és rögtön ki is kiáltották minden idők egyik legzseniálisabb kalandjátékának. A Shadow of Mordor egy teljesen eredeti sztori, amely a filmek eseményei előtt játszódik, és bár a nyitott világa nem nevezhető különösebben változatosnak, az interaktív történetmesélés, az élvezetes harcrendszer és Tolkien világának remek bemutatása sikeresen kompenzálta a játék hiányosságait. Ma is boldog szívvel emlékszünk rá, különösen a Nemesis-rendszer miatt, amelynek segítségével befolyásolhattuk az orkok hatalmi dinamikáját – több más, érdekes feature-rel együtt végeredményben a játék egyedi és remek élményt biztosított.
1. Middle-earth: Shadow of War (2017)
Az ambiciózus Shadow of Mordor hasonlóan ambiciózus folytatásában a Monolith levetkőzte az előd zord esztétikáját, és több üdvözlendő újítással végeredményben a generáció egyik legjobb open world játékává léptette elő a Shadow of Wart. A kiterjesztett gameplay és világ, valamint a főszereplő, Talion komplikált története, illetve az első részben bevezetett Nemesis-rendszer továbbfejlesztése jobbá, letisztultabbá, élvezhetőbbé tette a következő felvonást, nem is véletlen, hogy ez az alkotás foglalta be a dobogó legfelső fokát a listánkon.
A játék során az orkok még azt is megjegyzik, hogy hogyan küzdünk ellenük, alkalmazkodnak a stílusunkhoz, tovább fejlődnek, és így minden korábbinál veszélyesebb ellenfelekké válnak, ám a koncepció az intenzív várostromokban és a heves boss-harcokban csúcsosodik ki igazán. A Shadow of War betonerős zászlóvivője a Gyűrűk Ura franchise-nak, így nem is kérdés, hogy kötelező darab minden rajongó számára.
És valahol idesorolnám a Lego: The Lord of the Rings-et is (és a The Hobbit-ot).
(BTW a 6000+ darabos Lego Rivendell-Völgyzugoly szett az egyik legjobb, amit valaha kiadtak Legoék).
Nekem mégis az első a kedvencem, amivel először játszottam: a Melbourne House féle The Hobbit. A Ködhegység földalatti útvesztős térképe még mindig megvan kispapíron. .