Milyen elvárásaink lehetnek egy fa teraszburkolattal szemben?

Teljesen természetes elvárás az, hogy a teraszburkolat időtálló legyen, hiszen senki sem azért építi meg a teraszát, hogy pár hónap múlva újra kelljen gondolnia, például a burkolását. Fontos a színválaszték, hiszen mindenki a modern színpalettát keresi. Emellett nem árt, ha gondolunk a telepítésre és az ehhez szükséges szerszámokra. A WPC teraszburkolatok lefektetéséhez, csak egy fűrészre lesz szükségünk, így extra kiadásokkal nem kell számolnunk. 

Mit tudunk az eredeti fa burkolatokról?

Az eredeti fából készült teraszok képeit nézegetve sokszor tűnhet úgy, hogy minden teljesen rendben van, de ez csak akkor igaz, ha nincsenek kitéve az időjárási viszontagságoknak. A fa az időjárási körülmények miatt hatalmas átalakuláson megy keresztül. Számtalan fafajtánál előfordul, hogy gyantatáskákat, göcsöket találunk rajtuk, amely ronthatja az összképet.

Emellett számolnunk kell azzal is, hogy repedezés és szálkásodás fog kialakulni az időjárási kitettség miatt. A fa színe az idők múlásával megváltozhat, elszürkülhet, így a régi szép teraszburkolat már csak a múlté lesz. Elszíneződést fogunk akkor is tapasztalni, ha a cserzőanyag és a vasforgács reakcióba lépnek egymással. A WPC teraszburkolat esetében ezzel nem kell számolni. 

Milyen kritériumoknak kell még megfelelnie egy fa burkolatnak?

A kopásállóság, a tartósság, a szálkaképződés, a korróziónak való ellenállás, a repedések száma, a napnak való kitettséggel járó gyantafolyás gyakorisága mind-mind fontos kritériumok. Mivel egy igen sérülékeny anyagról beszélünk, ezért mindenképpen érdeklődjünk a garanciával kapcsolatos feltételekről. 

wpcdeckhu-2024-majus-linkmarketing-3.jpg

Milyen ökológiai hatása van a fa teraszburkolatok gyártásának?

Bangkirai, Bilinga, illetve Iroko trópusi teraszpallókat is vásárolhatunk, amelyek tartóssági tanúsítvánnyal nem rendelkeznek és zömében dél-amerikai fafajtákból kerülnek legyártásra. Európában általában az akác az, amely megfelel a teraszok burkolásához, de ennek méret szempontjából igen korlátozott az elérhetősége.

Duglászfenyőből és vörösfenyőből is készítenek burkolóanyagokat, amelyek kevésbé tartósak, mint az akác. Kedvező árfekvésű a lucfenyő és az erdeifenyő, de a felhasznált favédő anyagok miatt egyáltalán nem ajánlott olyan háztartásba, ahol a környezetvédelem fontos kritérium. Ezzel szemben a WPC, azaz a Wood Plastic Composite a modern műanyagot ötvözi a fa természetességével. Előállításakor csak újrahasznosított fa anyagot használnak fel, és emellett környezetbarát polypropilénnel erősítik. A környezetbarát termék tökéletes megoldást kínál a teraszok burkolására. 

Ne gondolkodjunk túl sokáig azon, hogy milyen burkolatot alkalmazunk az építkezés során, hiszen ezzel a típussal csak nyerhetünk.