A világ leggyorsabb szuper számítógépei mindig is az USA-ban voltak megtalálhatóak. De egy kínai gép 2010-ben elragadta az első helyet. Majd a bravúr 2013-ban megismétlődött és azóta is sorra kínai szupergépek találhatók az 500-as lista első helyén, manapság pedig a kínai ’Sunway TaihuLight’ ül a trónon. Ezen masina számítási ereje eléri a 93 petaflops-os teljesítményt (93 kvadrillió lebegőpontos számítás másodpercenként), kétszer olyan gyors, mint a lista második helyezettje, a szintén kínai Tianhe-2.

Összevetésképpen az Egyesült Államok jelenlegi leggyorsabb gépe, mely ötödik helyen áll a listán, „mindössze” 17,5 petaflops-os kapacitást bír kipréselni. Az USA-ban egyre több az aggodalmas visszhang az ország egyre lejjebb csúszása miatt és amiatt, hogy a nagy rivális Kína robbanásszerű növekedést produkált szuperszámítási területen az elmúlt években. Három évvel ezelőtt az Egyesült Államoknak még 231 gépe szerepelt a listán.

sunway-taihulight-icc.jpg

Kínának most már több szuper számítógépe van a top 500-as listán, mint az Amerikai Egyesült Államoknak: 202 a 143-al szemben. Soha ennyi számítógépe nem szerepelt még a listán a kínaiaknak, az USA viszont a lista 25 évvel ezelőtti indítása óta mélyponton van.

De még így is, hogy Kína vezeti a szuperszámítási ranglistákat, nagyban függenek az amerikai gyártók termékeitől –Intel, Nvidia-, a szintén amerikai Hewlett Packard Enterprise pedig egyenesen vezeti a top 500-as listát, mint a szuperszámítógépekhez használt alkatrészek legnagyobb beszállítója.

Minden esetre a kínaiak igyekeznek felzárkózni ebben a szektorban is, a Sunway TaihuLight szupergépet hazai alkatrészekből építették, a kínai Lenovo pedig ott van a HP mögött rögtön a második helyen, mint alkatrész beszállító.

sunway-taihulight.jpg