És eljutottunk a Fumax 2022-es megjelenési dömpingjének két utolsó kötetéhez, aminél eszembe nem jutna azt mondani, hogy “végre”, hiszen minden egyes kötetet öröm volt látni, átnézni, olvasni, így most némi böjt jön a következő megjelenési hullám előtt, ami remélhetőleg hasonlóan izgalmas címeket tartogat. Addig azonban nézzük, mire képes a  páros Batman rövid történeteivel, illetve mit kezd a Különleges úriemberek szövetsége egy, a Marsról jött támadással.

Batman: Őrült szerelem és más történetek

  • Író: Paul Dini és Bruce Timm
  • Rajz: Bruce Timm és mások
  • Oldalszám: 208
  • Ár: a kiadó webshopjából 5995 forint

Mit tehet az ember lánya, ha szó szerint őrülten szerelmes egy sármos úriemberbe, akinek egyetlen pillantásától is elolvad, és az illető hibája csak annyi, hogy humorát senki sem érti igazán? Nos, Harley már jó ideje pontosan ebbe a helyzetbe került, azonban most, hogy Joker folyamatosan csak Batman megölését tervezi, ezért még a szexi hálóingbe bújt leányzóra sem hederít, úgy véli, immáron a saját kezébe kell vennie a sorsát. Bruce Timm és Paul Dini, az Emmy-díjas Batman-rajzfilmsorozat mögött álló két zseni első közös képregényes munkája ezzel a kezdéssel aratott hatalmas kritikai sikert, és el is nyerték a legjobb önálló történetnek járó Eisner- és Harvey-díjat. Majd egy évvel később jött az újabb Eisner és a The Batman Adventures Holiday Special, ami Harley eredettörténete mellett további kis rövideket tartalmaz, amik Batman mindennapjait, ellenfeleit és barátait mutatják be. Poison Ivy, Ra’s al Ghul éppen úgy színre lép, mint Batgirl, a frappáns kis sztorik pedig bár változó módon, de mind különleges pillanatokat mutatnak be kedvenc köpenyes hősünk sajátos világából.

Hozzáteszem, hogy a nyitó Őrült szerelem magasan viszi a prímet. Mind rajzai tekintetében, mind a karakterek stílusával magasra teszi a lécet, amit utána nehéz megugrani. A kissé szeleburdi, végtelenül szerelmes és lényegében pszichopata leány, aki még a néhol karikatúra jelleg mellett is túltolt szexualitással rendelkezik, és akire Joker még így sem figyel oda… nos, egyszerre mosolyogtatja és hökkenti meg az olvasót. A későbbiekben is vannak hasonló sztorik, mint a Rémálomutazás és a Démonok, de a kötet végéig a legelső történet marad a csúcs, amiért egyszerre kár, és ami egyszerre érthető. És ugyan hasonló katarzist később már nem kapunk, maga a kötet így is nagyon érdekes, jópofa és színes kis kiugrás a megszokott világba, mégsem a megszokott módon. A Fumax kiadványa a szokásos minőség, a végén extrákkal. A Batman: Őrült szerelem és más történetek mindenképpen érdemes a figyelemre, már csak különleges stílusa miatt is, és érthető az a siker, ami övezi. Batman-rajongóknak (és Harley-rajongóknak) kötelező.

Különleges úriemberek szövetsége – Második kötet

  • Író: Alan Moore
  • Rajz: Kevin O'Neill
  • Oldalszám: 216
  • Ár: a kiadó webshopjából 7195 forint

Ami a képregényes világban alig egy hónap, az a valóságban éveket is jelenthet. Legalábbis nekünk, hazai képregényrajongóknak éveket kellett várni arra a folytatásra, ami végre eljutott hozzánk is. És bár a kópé dr. Fu Manchu-t sikerült legyőzni, Anglia legbizarrabb szupercsapatára újabb hihetetlen kaland vár, mikor a Marsról jött támadók nem szégyellik magukat, és a Földre érve elpusztítanak mindenkit, aki eléjük kerül, majd megindulnak az Egyesült Királyság szíve, London felé, közben veszélybe sodorva az egész világot. Nincs hát mit tenni, csak a szex marad hátra és az árulás, avagy Allan Quatermain, Mina Harker, Nemo kapitány, Hawley Griffin és Mr. Edward Hyde úgy csinál, mintha rendet tenne, de igazából csak páran vannak, akik ténylegesen a probléma (nekünk, emberek számára is pozitív végkimenetelű) megoldásán dolgoznak. Feszültség, izgalom, intrika, szerelem és halál, avagy a különleges úriemberek visszatértek.

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!

Mondhatnám, hogy ennyi várakozás után esélyesen az elvárások is nagyobbak a kelleténél, de nem biztos, hogy ebben keresendő a probléma forrása. Mert bár a Különleges úriemberek szövetsége – Második kötet jó, de messze nem annyira, mint az első, és itt kicsit tényleg kulimásszá áll össze a sztori alatt kibontakozó katyvasz, ami Edgar Rice Burroughs munkásságától a Világok harcáig mindent összegyúr, amennyire csak lehetséges. És még ezzel sem lenne nagy gond, elvégre személy szerint imádom a tripodok témáját, még a zenei mű is a fülemben szól, ahogy olvasom a cselekményt, ráadásul a képregényes hősök nagyobb része eleve közel áll a szívemhez horror-univerzumos kötődéseik miatt, de valahogy nem elég kerek, nem elég izgalmas és nem elég egyedi a végeredmény, ami magában hordozza Alan Moore eredetijének DNS-ét, de már egy megfáradt klónja csak, nem pedig életerős testvére. Ettől függetlenül is jó kötetről van szó, egyedi rajzokkal, egy-egy érdekes és meglepő pillanattal, jó poénnal, az egyetlen baj vele, hogy nem olyan kiemelkedő, mint előzménye. A méretes kiadványban a baromi jó hirdetések, a karakter- és a fantasztikus borítórajzok mellett megkapjuk még a Modern Világutazók Almanachját is, ami szintén kicsit sok és mégis kevés, nem annyira élvezet olvasni. Mindenképpen helye van az előzmény mellett, de ugyanolyan zseniális mesterműre senki ne számítson, és akkor nem fog csalódni. 

Ezzel a 2022-es felhozatal végére értünk, most pedig kíváncsian várjuk, hogy a Fumax miket jelent be az idei esztendőre, milyen különlegességekkel készül a kiadó, illetve mely sorozatoknak érhetünk leghamarabb a végére. Olvassatok továbbra is velünk!