Az internet egy kis szegletében egy csapat fiatal éppen azért küzd, hogy idehaza is elismerjék a külföldön és hazánkban versenyző magyar eSport-csapatokat. Mint azt mindannyian tudjátok, kint is ferde szemmel tekintenek azokra, akik sportnak merik nevezni az egyes videójáték-versenyeket, pedig a kompetitív játék népszerű, és legalább annyi létjogosultsága van, mint bármely olimpiai sportágnak. Szerencsére azonban akadnak országok, ahol elfogadják, szeretik, sőt imádják az eSport-játékosokat. Ilyen például Dél-Korea ahol a lányok nem (kizárólag) a focistákért és az énekesekért hullatják könnyeiket, hanem a gamer srácokért, akiknek a megszerzett trófeák és achievementek után a való életben is nő a presztízse.
Nálunk egészen más a helyzet; Magyarországon a gamer-közösség nagy hányadát egyszerűen nem érdekli az eSport, vagy nem is tudja, mi az, a maradék viszont aktívan követi a világszerte zajló bajnokságokat. Mivel ez a rajongói bázis úgymond szétszórt, nincs semmilyen csoport vagy fórum, amely összefogná őket -- épp ezért tavaly nyáron néhány bátor vállalkozó megalapította az „Egymillióan a magyar eSportért” nevezetű mozgalmat. Az ötlet egy úgynevezett „kerekasztal-gyűlés” után fogalmazódott meg a fiatalok fejében, akik rögvest belevetették magukat a szervezés sűrűjébe.
Hamar kiderült, hogy nem csupán azzal akad gond, hogy az eSport-szerelmesek az ország különböző szegleteiben élnek, hanem a megfelelő háttértudás is hiányzik a legtöbbjük részéről. Csupán kevesen ássák bele magukat annyira az online és offline versenyek világába, hogy tüzetesen megismerjék azokat, pedig alig néhány főbb szabály ismeretében érthetővé válik az, amit a képernyőn látunk, és máris élvezhetjük egy-egy meccs vagy torna követését.
Vegyük példának a manapság népszerű MOBA-stílust! Elég csupán annyit tudnia az egyszerű nézőnek, hogy mi a játék célja (ledönteni az ellenfél tornyait, majd bejutni a bázisra, hogy aztán azt is szétrombolhassuk), mi a feladata az egyes kasztoknak, hogyan lehet őket fejleszteni és így tovább, és máris világossá válik számára a játékmenet oroszlánrésze. Innentől kezdve már csak az egyénen múlik, hogy élvezi-e, amit lát vagy sem, ám a szomorú tény az, hogy ha valaki nem mélységekbe menően nézi a közvetítéseket az élmény jelentős hányadától fosztja meg magát. Többek között ezen a szemléleten szeretne változtatni az eSportMilla csapata megannyi más programjuk mellett.
Azoknak, akik inkább az aktív versenyzéssel szeretnének foglakozni, szintén jó hírrel szolgálhatunk, mivel az Egymillióan a magyar eSportért az ilyen esetekre is felkészült. Hivatalos oldalukon a srácok már hirdetik az oktatóprogramjukat, melynek keretein belül szakemberek segítségével pszichológiailag készítenék fel a jövő nagyreményű versenyzőit. Kevesen látják be, hogy ez egy szükséges lépés, ám akik pár évet már lehúztak az iparban tudják, hogy mennyire fontos ez a fiatalok számára. Amennyiben inkább egy esemény lebonyolítása felé tendálna az érdeklődésetek, a srácok versenyek szervezésében is részt vesznek. Az ő nevükhöz fűződik a 2014 nyári Mondo Con számítógépes játékfelhozatala, továbbá ők szervezték és rendezték a tavaly őszi és idén tavaszi PlayIT LoL vs. DoTA mérkőzéseit.
Az eSportMilla törekvése egy stabil közösség kialakítására nem vezetne sehova, ha nem vonnák be a hazai eSport elit színe-javát. Hivatalos Facebook-oldalukat 2-3 óránként friss hírekkel látják el, ahol az éppen futó, aktuális versenyekről posztolnak, mi több, reklámot biztosítanak valamennyi magyar csapatnak, egytől egyig, kivétel nélkül.
A játékoknak legalább ekkora figyelmet szentelnek a szervezők; nem élvez prioritást egyetlen stílus vagy IP sem, ám nyilvánvalóan egy-egy specifikus versenyszéria közben több információt nyújtanak, tehát ha éppen Counter-Strike világbajnokság zajlik, akkor természetesen megsokszorozódik az ebben a témában született hírek száma. Ha ez nem lenne elég, akkor hozzáteszem, hogy rendszeresen közvetítenek meccseket online streamek keretein belül, olyan kommentátorok segítségét igénybe véve, akik tudják, merről fúj a szél.
Az esportmillás srácok a promóciózást önszántukból vállalják, és ezért semmiféle juttatást nem kapnak vagy kérnek, éppen ezért a szervezet teljesen profitmentesen működik és az önkéntesek munkájára hagyatkozik. Közel száz fő segítségével dolgoznak a közös cél eléréséért: az online sportok elismeréséért. Ennél a hozzáállásnál fogva kijelenthetjük, hogy a szervezetük egyedülálló, mivel a hasonló non-profit kezdeményezések, amelyek kizárólag a közönség erejéből táplálkoznak, sorban dőlnek ki egymás után, és itt még nincs megállás.
Amennyiben érdekelne ez a munka, a kapuk nyitva állnak: bárki bekerülhet a csapatba, aki konyít valamit a témához. Nincs más dolgotok, mint felvenni a kapcsolatot az illetékesekkel, és az út megnyílik a Walhallába.
"pedig a kompetitív játék népszerű és legalább annyi létjogosultsága van, mint bármely olimpiai sportágnak"
Erre maximum annyit mondhatnék hogy Go home geek you are drunk!
Gondolom te is egy nyüzöge srác vagy aki a nap 24 órájából 0-át tölt a szabadban, hírből sem ismeri azt hogy mit is nevezünk sportnak. Javasolnám, hogy néha húzd el a függönyt és nézz ki, amit ott látsz azt hívjuk mi a külvilágnak. Biztos neked sem volt szerencséd a lányoknál mivel vékony szemüveges srác voltál aki nem tudott érvényesülni a sportokban, csak a videójátékokban.
Így kockává válva próbáltál érvényt szerezni annak, hogy a maratoni billentyű nyomkodás és egér kattintgatás igen is sport.Ámde ez egy óriási tévedés. A sportok által egészségesebb, fizikálisan és mentálisan sokkal erősebbé válhatsz, próbáld ki, lehet hogy először nehéz lesz, de ne add fel.
Hiszem, hogy ha valaki játszik akkor nem kell őrült kockává válnia, lehet csak egy sima gamer, akinek van szociális élete és fogalma a külvilágról no meg a sportokról.
Köszönöm, hogy méltattátok arra a hozzászólásom, hogy átolvassátok, remélem egy modnak sem fog szemet szúrni, csak a véleményem fejtettem ki.(És ez volt a finom verzió)
Először is nem vagyok srác, sőt, soha nem is voltam. Másodszor, a külsőm leírása szöges ellentéte a valóságnak, egyedül a szemüveg rész stimmel, amit hozzá kel tegyem nem azért hordok, mert túl sokat ülök a gép előtt. Harmadszor, való igaz, a sportban valamilyen oknál fogva nem lelem örömömet, de azt butaság lenne állítani, hogy nem járok ki a szabadba. Imádok sétálni, a szorgalmi időszak alatt olyan helyen lakom, ami kifejezetten természetközeli és az állandó lakhelyem olyan övezetben található, ahova mások túrázni járnak; így sétálok haza a munkából. A szociális életemről pedig annyit, hogy egyetlen hétvégét sem tudok otthon tölteni, mert mindig visz valamerre a szél.
Most akkor térjünk át az eSportokra. Hidd el nekem, amikor azt mondom, hogy anno én is ezzel a hozzáállással kezdtem, mint most te. Pár éve nem gondoltam volna, hogy van igazság abban, amit leírtam a cikkben, de megváltozott a gondolkodásom, amikor belecseppentem a dolgok sűrűjébe. Szerkesztői unszolásra kipróbáltam a DoTA 2-t és azt kell, hogy mondjam, hogy olyan nehéz és összetett játékot még nem láttam. Komolyan mondom, tisztelem azokat, akik sikeresek tudnak lenni benne, mert a saját bőrömön tapasztaltam, hogy ez nem a magamfajta casual játékosnak való. Ettől függetlenül valamiért megszerettem, tegnap is leültem elé és próbálkoztam hátha jobb lettem benne az elmúlt időszakban. Követtem az idei The International-t, megvan a kedvenc csapatom és pár híresebb játékost is követek Twitteren, akik rettentően aranyosak és kedvesek. Rettentően megerőltető a számukra a felkészülés és maga a verseny, hiszen egy ilyen esemény igazi embert kíván. Mentálisan teljesen leszívja az ember fiát/ lányát, többen így keresek meg a betevőre valót és ezek a sikerek értelmet adnak az életüknek. Ha nem hiszel nekem, akkor ajánlom megtekintésre a Steam-ről ingyenesen letölthető Free To Play című dokumentumfilmet amiben mindent elmagyaráznak és mindezt olyan jó teszik, hogy egy kívülálló is képes lesz átlátni ezt az egyébként rétegelt témát. Próbálj meg nyitott elmével és némi elfogadással leülni elé és kérlek, ne utasítsd el zsigerből a felvetést. Köszönöm!
A mai napig nem tudja és nem akarja rengeteg ember elfogadni és megérteni ezt az egész gamer dolgot a környezetemben és konkrétan hülyének néznek. Bár ezt a szemembe nem mondják, de már visszahallottam. Szükség van az ilyen törekvésekre. Magyarország sajnos ebből a szempontból is el van maradva, de nagyon durván.
"Arról hogy hölggyel beszélek arról nem tudtam"
A többi hozzászólásod alapján, sok egyéb másról sem. Csak rátarti módon okoskodsz.
League of legends: reflexek kellenek (kb olyan gyorsak mint egy f1-es pilótánál), csapatjáték,
gyors gondolkodás, koordinációs képességek és az állóképesség mind a sakknál
FPS-ek: Reflexek tömkelege
Amúgy én se vagyok kocka, naponta olyan 3 vagy több órát sportolok, kinn, aszabadban!!
"Amúgy én se vagyok kocka, naponta olyan 3 vagy több órát sportolok, kinn, aszabadban!! "
Örvendetes, ehez csak gratulálni tudok, hogy egy ilyen közösségben ezt fel mered vállalni
Darts: Kell hozzá a szem kéz koordináció, és állóképesség is, akárki nem lesz profi dartsozó.
Köszi, most tök jól összefoglaltad, mi kell ahhoz, hogy valaki kimagasló eredményt érjen el eSportolóként...
Ezek mellett, nem tudom mire gondoltál, mert az íjászaton kívül tudtommal egyik sem olimpiai sportág...
Rosszul tudod, bő egy hét múlva kezdődik a sakkolimpia...
Az első hozzászólásod többi butaságával és a pökhendi stílussal pedig inkább nem foglalkozom. Egy dolog a vélemény, más dolog az, hogy valaki hogyan fejti azt ki... (Abba pedig belegondolni sem akarok, milyen lehetett a "nem finom" verzió...)
Ui: Ha rákattintottál volna a szerző nevére, eljuthattál volna az adatlapjára, és megtudhattad volna róla a fontosabb infókat. Ez sem olyan nagy ördöngösség...
"Köszi, most tök jól összefoglaltad, mi kell ahhoz, hogy valaki kimagasló eredményt érjen el eSportolóként..."
Szerintem már a szóval is gond van, hiszen virtuálisan, nem lehet sportolni, az hogy leültetsz egy terembe 50 játékost 50 gép elé aztán halálra nyomkodják magukat nem sport.
Ettől nem lesznek fittebbek, egészségesebbek.
"Rosszul tudod, bő egy hét múlva kezdődik a sakkolimpia..."
Erről tényleg nem tudtam, köszönöm a felvilágosítást
A nem finom verzió amolyan, ahogy esik úgy puffan...
"Ui"
Na látod ez teljesen elkerülte a figyelmemet, nagy felindultságomban nem vettem észre, leírtam amit gondolok, az eSportról...geek érdekvédő szervről.
De legalább annyiban elismerésre méltóak a kockák, hogy összetartóak
Sakk: Na a sakk az amihez tényleg kell kitartás, nem vicc az állóképesség fontos része egy 3 órás játszmának, a szellemi részét ne is említsük.
Darts: Kell hozzá a szem kéz koordináció, és állóképesség is, akárki nem lesz profi dartsozó.
Snooker: -Erre nem tudok különösebb dolgot mondani...
Go: Izgalmas játék szeretem játszani, persze szerintem ez se sport.
Golf: Kint a természetben, a gyönyörű golfpályán...
Íjászat: Ősi hadviselés egyik formája, melyhez elengedhetetlen a megfelelő erőnléti állapot.
Ezek mellett, nem tudom mire gondoltál, mert az íjászaton kívül tudtommal egyik sem olimpiai sportág...
League of legends: reflexek kellenek (kb olyan gyorsak mint egy f1-es pilótánál), csapatjáték,
gyors gondolkodás, koordinációs képességek és az állóképesség mind a sakknál
FPS-ek: Reflexek tömkelege
Amúgy én se vagyok kocka, naponta olyan 3 vagy több órát sportolok, kinn, aszabadban!!
Darts: Kell hozzá a szem kéz koordináció, és állóképesség is, akárki nem lesz profi dartsozó.
Köszi, most tök jól összefoglaltad, mi kell ahhoz, hogy valaki kimagasló eredményt érjen el eSportolóként...
Ezek mellett, nem tudom mire gondoltál, mert az íjászaton kívül tudtommal egyik sem olimpiai sportág...
Rosszul tudod, bő egy hét múlva kezdődik a sakkolimpia...
Az első hozzászólásod többi butaságával és a pökhendi stílussal pedig inkább nem foglalkozom. Egy dolog a vélemény, más dolog az, hogy valaki hogyan fejti azt ki... (Abba pedig belegondolni sem akarok, milyen lehetett a "nem finom" verzió...)
Ui: Ha rákattintottál volna a szerző nevére, eljuthattál volna az adatlapjára, és megtudhattad volna róla a fontosabb infókat. Ez sem olyan nagy ördöngösség...
Arról hogy hölggyel beszélek arról nem tudtam.
ezekről is mondhatnál egy ilyen mélyenszántó fröcsög....akarommondani véleményt :
darts, sakk, snooker, go, esetleg golf, íjászat?
Sakk: Na a sakk az amihez tényleg kell kitartás, nem vicc az állóképesség fontos része egy 3 órás játszmának, a szellemi részét ne is említsük.
Darts: Kell hozzá a szem kéz koordináció, és állóképesség is, akárki nem lesz profi dartsozó.
Snooker: -Erre nem tudok különösebb dolgot mondani...
Go: Izgalmas játék szeretem játszani, persze szerintem ez se sport.
Golf: Kint a természetben, a gyönyörű golfpályán...
Íjászat: Ősi hadviselés egyik formája, melyhez elengedhetetlen a megfelelő erőnléti állapot.
Ezek mellett, nem tudom mire gondoltál, mert az íjászaton kívül tudtommal egyik sem olimpiai sportág...
"pedig a kompetitív játék népszerű és legalább annyi létjogosultsága van, mint bármely olimpiai sportágnak"
Erre maximum annyit mondhatnék hogy Go home geek you are drunk!
Gondolom te is egy nyüzöge srác vagy aki a nap 24 órájából 0-át tölt a szabadban, hírből sem ismeri azt hogy mit is nevezünk sportnak. Javasolnám, hogy néha húzd el a függönyt és nézz ki, amit ott látsz azt hívjuk mi a külvilágnak. Biztos neked sem volt szerencséd a lányoknál mivel vékony szemüveges srác voltál aki nem tudott érvényesülni a sportokban, csak a videójátékokban.
Így kockává válva próbáltál érvényt szerezni annak, hogy a maratoni billentyű nyomkodás és egér kattintgatás igen is sport.Ámde ez egy óriási tévedés. A sportok által egészségesebb, fizikálisan és mentálisan sokkal erősebbé válhatsz, próbáld ki, lehet hogy először nehéz lesz, de ne add fel.
Hiszem, hogy ha valaki játszik akkor nem kell őrült kockává válnia, lehet csak egy sima gamer, akinek van szociális élete és fogalma a külvilágról no meg a sportokról.
Köszönöm, hogy méltattátok arra a hozzászólásom, hogy átolvassátok, remélem egy modnak sem fog szemet szúrni, csak a véleményem fejtettem ki.(És ez volt a finom verzió)
ezekről is mondhatnál egy ilyen mélyenszántó fröcsög....akarommondani véleményt :
darts, sakk, snooker, go, esetleg golf, íjászat?
Továbbá igény van rá. Nem vagyok egy olyan srác aki még életében nem látott lányt és otthon puffad 20 évesen 250kg-mal, de mégis szívesebben nézek e-sportot mint pl. focit, kosarat vagy hasonlót.
Sőt, továbbmegyek, akkora igény van rá, hogy tavaly a Staples Center megtelt LoL rajongókkal/szurkolókkal, most a Dota verseny (TI4) töltött meg egy elég nagy helyet. Persze lehet hozni a nolifer kockákat, igen ilyenek is vannak, de ettől még ne általánosíts, ha megkérhetlek.
Értem én, de ez a mondat és ez a mondat:
Mint azt mindannyian tudjátok, kint is ferde szemmel tekintenek azokra, akik sportnak merik nevezni az egyes videójáték-versenyeket, pedig a kompetitív játék népszerű és legalább annyi létjogosultsága van, mint bármely olimpiai sportágnak
nem ugyanazt jelentik. Míg te azt mondod: oké hogy nem rendes sport, de...
addig jeles szerzőnk mondanivalója nekem az, hogy: felháborító, hogy egyesek szerint az e-sport nem rendes sport, a szűk látókörű fit és egészséges emberek...hogy élhet az ember úgy hogy naponta nem játszik 8-10 órát...
Nekem ez a különbség, persze túlzok, de úgy érzem a lényeget fogtam meg, a cikk író részéről meg, hogy Koreával példálózik az röhej...geeknation
"pedig a kompetitív játék népszerű és legalább annyi létjogosultsága van, mint bármely olimpiai sportágnak"
Erre maximum annyit mondhatnék hogy Go home geek you are drunk!
Gondolom te is egy nyüzöge srác vagy aki a nap 24 órájából 0-át tölt a szabadban, hírből sem ismeri azt hogy mit is nevezünk sportnak. Javasolnám, hogy néha húzd el a függönyt és nézz ki, amit ott látsz azt hívjuk mi a külvilágnak. Biztos neked sem volt szerencséd a lányoknál mivel vékony szemüveges srác voltál aki nem tudott érvényesülni a sportokban, csak a videójátékokban.
Így kockává válva próbáltál érvényt szerezni annak, hogy a maratoni billentyű nyomkodás és egér kattintgatás igen is sport.Ámde ez egy óriási tévedés. A sportok által egészségesebb, fizikálisan és mentálisan sokkal erősebbé válhatsz, próbáld ki, lehet hogy először nehéz lesz, de ne add fel.
Hiszem, hogy ha valaki játszik akkor nem kell őrült kockává válnia, lehet csak egy sima gamer, akinek van szociális élete és fogalma a külvilágról no meg a sportokról.
Köszönöm, hogy méltattátok arra a hozzászólásom, hogy átolvassátok, remélem egy modnak sem fog szemet szúrni, csak a véleményem fejtettem ki.(És ez volt a finom verzió)
Továbbá igény van rá. Nem vagyok egy olyan srác aki még életében nem látott lányt és otthon puffad 20 évesen 250kg-mal, de mégis szívesebben nézek e-sportot mint pl. focit, kosarat vagy hasonlót.
Sőt, továbbmegyek, akkora igény van rá, hogy tavaly a Staples Center megtelt LoL rajongókkal/szurkolókkal, most a Dota verseny (TI4) töltött meg egy elég nagy helyet. Persze lehet hozni a nolifer kockákat, igen ilyenek is vannak, de ettől még ne általánosíts, ha megkérhetlek.
"pedig a kompetitív játék népszerű és legalább annyi létjogosultsága van, mint bármely olimpiai sportágnak"
Erre maximum annyit mondhatnék hogy Go home geek you are drunk!
Gondolom te is egy nyüzöge srác vagy aki a nap 24 órájából 0-át tölt a szabadban, hírből sem ismeri azt hogy mit is nevezünk sportnak. Javasolnám, hogy néha húzd el a függönyt és nézz ki, amit ott látsz azt hívjuk mi a külvilágnak. Biztos neked sem volt szerencséd a lányoknál mivel vékony szemüveges srác voltál aki nem tudott érvényesülni a sportokban, csak a videójátékokban.
Így kockává válva próbáltál érvényt szerezni annak, hogy a maratoni billentyű nyomkodás és egér kattintgatás igen is sport.Ámde ez egy óriási tévedés. A sportok által egészségesebb, fizikálisan és mentálisan sokkal erősebbé válhatsz, próbáld ki, lehet hogy először nehéz lesz, de ne add fel.
Hiszem, hogy ha valaki játszik akkor nem kell őrült kockává válnia, lehet csak egy sima gamer, akinek van szociális élete és fogalma a külvilágról no meg a sportokról.
Köszönöm, hogy méltattátok arra a hozzászólásom, hogy átolvassátok, remélem egy modnak sem fog szemet szúrni, csak a véleményem fejtettem ki.(És ez volt a finom verzió)