Gabe Newell és csapata egyre több olyan okosságot épít be a Steambe, amely elsősorban a kisebb, független csapatokat segítik. Ilyen a Greenlight, ahol ezek a fejlesztők megmutathatják projektjeiket és támogatókat gyűjthetnek azokhoz, hogy aztán játékuk bekerüljön a Valve digitális rendszerébe. És ilyen az új kezdeményezés, a Steam Early Access is.
Ahogy azt a név („korai hozzáférés”) elárulja, a program lehetőséget biztosít arra, hogy egy készülőfélben lévő játékot megvásároljunk, és kipróbáljuk azt, miközben a szemünk láttára nyeri el végleges formáját. Mindez persze azt is jelenti, hogy részesei lehetünk az alkotói folyamatnak, alfa- és bétatesztelőként segíthetjük a készítők munkáját, miközben kommunikálhatunk a többi játékossal is, és a projekt közösségi oldalán megoszthatjuk egymással tapasztalatainkat, tippjeinket, képernyőmentéseinket.
Ahogy említettem, az Early Access elsősorban (bár nem kizárólagosan) a kisebb csapatoknak szól, hiszen egy pár fős fejlesztőbrigádnak nincs pénze QA-csapatot felállítani, ráadásul az előre befizetett pénz (hasonlóan egy Kickstarter-projekthez vagy akár egy előrendeléshez) segíti őket, hogy minél előbb tető alá hozzák a szóban forgó produktumot. Egyébként ez a megoldás sem új keletű, hiszen például a Minecraft hasonlóan került a nagyközönség elé, és a Mojang azóta ezt a metódust kiterjesztette a velük partnerségre lépő csapatok felé is, de a Desurán is régóta üzemel egy hasonló rendszer Alphafunding néven, illetve a Humble Bundle-vel elhíresült Wolfire Games is így fejleszti saját, Overgrowth című játékát.
Íme tehát az első fecskék:
-
1... 2... 3... KICK IT! (Drop That Beat Like an Ugly Baby)
-
Arma 3
-
Drunken Robot Pornography
-
Gear Up
-
Gnomoria
-
Kenshi
-
Kerbal Space Program
-
Kinetic Void
-
Patterns
-
Prison Architect
-
StarForge
-
Under the Ocean
Hűséges olvasóink számára bizonyára ismerős pár cím, hiszen a listán szereplő jó pár játékról írtunk már a magazinban, úgy az előzetesek között, mint az indie-hírek rovatban (a legnagyobb név kétségtelenül a csatolt adatlapon és galériában szereplő ARMA III), így akit érdekel valamelyik alkotás, itt a nagy lehetőség, hogy részt vegyen a fejlesztésben, és az elsők között kóstoljon bele a kiszemelt műbe. A Steam Early Access ezen a linken keresztül érhető el.
maga a kezdeményezés dicséretes így a greenlight után kapnak még egy piros pontot Newell bácsiék,a F2P greenlit játékokat gyorsan integrálhatnák ebbe a rendszerbe így a F2P fejlesztők is kaphatnának egy igencsak méretes alpha/bétateszter csapatot :D