A nyakunkon van a 2015-ös E3, hiszen alig több mint két hét múlva kezdetét veszi a show, hogy aztán egy egész hétre el legyünk látva bejelentésekkel, videókkal, képekkel és részletekkel. Kétségtelenül ez a játékipar legnagyobb és legfontosabb találkozója, amire minden, magára valamit is adó gamer rátapasztja a szemét -- természetesen mi is izgatottan várjuk a nagy showt, de amíg várunk a kezdésre, jó ötletnek tűnt összeszedni pár érdekességet a hosszú múltra visszatekintő rendezvényről, amikről talán még nem hallottál. Lássuk is hát ezeket!
Tudtad-e, hogy…
…az E3 a Consumer Electronics Showból (CES) nőtte ki magát? A játékkiadók és fejlesztők megelégelték, hogy a perifériára szorultak, ezért előálltak egy saját rendezvénnyel.
…az első E3-at 1995-ben rendezték? Ezen mutatkozott be a Sony első asztali konzolja, illetve itt láthatta a világ a Nintendo Ultra 64 nevű konzolját, amit később Nintendo 64-re kereszteltek át. A show 50.000 embert vonzott.
…négy évet leszámítva mindig a Los Angeles-i kongresszusi központban volt az E3? A kivétel 1997 és 1998, mikor Atlantában (Georgia Dome) tartották, illetve 2007 és 2008, mikor Santa Monicára (Barker Hangar) esett a választás.
…a Los Angeles-i kongresszusi központ 67.000 négyzetméteres? Az 1969-ben épített óriás kényelmesen helyet tud adni a rendezvénynek, az 5600 férőhelyes parkolónak köszönhetően pedig az autóval érkezőknek sem okoz gondot a megközelítés.
…a szervezők sokáig a májust preferálták? Egyetlen évet (1997) leszámítva 2006-ig mindig májusban volt az E3. Ma már hagyományosan június közepét célozzák, de volt már júliusban is.
…1996-ben egy tokiói társrendezvényt terveztek? Úgy volt, hogy a Sony, a Sega és Nintendo is támogatja az E3 keleti megjelenését, de végül a három nagy név közül csak a Nintendo nem lépett vissza, a „Tokyo E3” pedig kudarc lett.
…2005-ig kellett várni, hogy a TV-ben is látható legyen az E3 sajtókonferenciái? Ma már megszokott, de tíz év kellett ahhoz, hogy a G4 csatorna jóvoltából a tévé előtt is követhető legyen a show. A tévés közvetítések szerepét ma már az internetes élőközvetítések vették át.
…az ESA 2006-ban megpróbálta száműzni a csinos hoszteszlányokat? Az Agetec kiadó és fejlesztőcég által az előző évben indított Anti-Booth Babe mozgalom hatására szigorú szabályok korlátozták a hoszteszlányok, ismertebb nevén booth babe-ek használatát, különösen a ruházatukat illetően. A lányok 2009-től visszatérhettek.
…200-300 kiállító látogat el az E3-re? Ez habár soknak tűnik, kevesebb, mint a kezdetekkor, amikor akár 500 kiállító is lehetett.
…az idei E3 az első alkalom, hogy a Sega nem lesz kint? A cég májusban jelentette be, hogy a struktúraváltás és a költözés miatt most kihagyják a találkozót.
…az E3-re nem lehet csak úgy besétálni? Az E3 egy szakmai rendezvény, így meghívóra és regisztrációra van szükség. Mezei rajongókkal így nem, csak újságírókkal lehet találkozni, bár ez idén változik, nyitottabb lesz az E3, de még így sem tömegrendezvény, mint egy PAX, vagy BlizzCon.
…17 évnél fiatalabb személy nem vehet részt az eseményen? Ezt szigorúan ellenőrzik.
…70 000 volt a legnagyobb látogatottság? Ezt 1998-ban, illetve 2005-ben sikerült elérni. És, hogy mennyi volt a legalacsonyabb? Ötezer fő, 2008-ban.
…az ESA majdnem tönkretette az E3-at? A szövetség 2006-ban bejelentette, hogy a kiállítók nyomására drasztikusan lecsökkentik az E3 méretét. Az eredmény egy kihalt találkozó lett, amire 2007-ben tízezren, 2008-ban pedig ötezren mentek el. A show 2009-ben visszatért az eredeti formájához, a stúdiók és az érdeklődők nagy örömére.
…a 2007-2008-as „sötét időben” még a nevet sem tartották meg? Az átalakítás áldozata lett az addig használt Electronic Entertainment Expo elnevezés, hogy helyette az E3 Media and Business Summit nevet használják.
…2009 óta átlagosan 46 ezer ember megy ki az E3-ra? A 2009-es „reboot” óta lassan kezd visszatérni a tömeg, de messze vagyunk a régi, az átlag 60 ezer körüli látogatottságtól. Tavaly 48.900 ember volt kint.