- A játékosok szerencsejátékká akarták nyilváníttatni a loot boxokat
- Az ESRB szerint erre semmi szükség
- A szervezet a gyűjtögetős kártyajátékokra alkalmazott elvet használja a loot boxoknál
A fizetős loot boxok sok embert hidegen hagynak, de akadnak olyanok is, akik annyira felháborítónak találják, amikor ilyet találnak a Middle-earth: Shadow of Warban vagy a Star Wars Battlefront 2-ben, hogy azonnal az ESRB-hez rohannak panaszkodni. Ezen emberkék azt szerették volna elérni, hogy az amerikai korhatár besorolást végző szervezett a fizetős lott boxokat minősítse szerencsejátéknak.
Az ESRB a kérvényt elutasított, mondván, a fizetős loot boxok nem teszik szerencsejátékká az adott játékprogramokat, nem is buzdítanak ilyenféle tevékenységre. És hogy mi köze ehhez az ESRB-nek? Nos, csak annyi, hogy a szervezet nem csak az erőszakos és felnőtt tartalmakat vizsgálja, hanem azt is, hogy egy programban nincs-e szerencsejátékra buzdító elem. Ha van, abban az esetben a játék más, úgynevezett „Real Gambling”, azaz „valódi szerencsejáték” kategóriába esik, és ebben az esetben „csak felnőtteknek” (A-O) besorolást kap.
Az ESRB nyilatkozatából kiderül, hogy a loot boxokat ugyanazon elv szerint vizsgálják, mint a gyűjtögethető kártyajátékokat. Bár a szerencse itt is közrejátszik, és megesik, hogy a loot boxban olyasmi van, amire a játékosra nincs szüksége vagy már eleve megvan neki. Viszont minden esetben garantált, hogy játékbeli tartalmat kap a játékos, aki fizetett a dobozért.
ok, először is döntsük el, szerencsejáték, vagy sem. az esrb a gyűjtögetős kártyákhoz hasonlította a doboznyitogatást, ami hibás. kártyák esetén a gyűjtésért nyitogat a páciens, és ha nincs is szerencséje, valami érték valóban marad a kezében, pl elcserélheti mással olyanra, amire vágyik. így a kártyákat szerencsésebb a sztímes kártyákhoz hasonlítani, a doboznyitogatáshoz semmiképp.
csben maga a játék dob dobozokat és a piacon venni is lehet. nyitogatáshoz kulcsot kell venni, a játékban korábban 1,79, most már 2,1eu/stück. a doboz kinyitása után lehet, hogy egy 200eurós dolgot kapunk, nagy valószínűséggel azonban egy olyat, amit 1euCENTÉRT tudunk eladni.
tehát pénzt fizetünk a mókáért, és az eredmény is egyszerűen pénzben kifejezhető.
az érv, hogy azért nem szerencsjáték, mert valami marad a peches embernél is hibás - persze nem is lehet épkézláb érvet előhozni a védelmére - kaparós sorsjegynél, lottószelvénynél is marad valami a kezemben: pl elnyomhatok vele egy pókot, (amint az imént tettem egy papírzsepivel), használhatom fidibusznak vagy szó szerint kitörölhetem vele a s****met.
tehát, pénzt költök rá, az eredmény pénzben kifejezhető és rá átváltható és persze szerencseistennőtől függ. ez nem szerencsejáték?
ez még nem zavarna különösebben. az egy kicsit igen - bár érthető, hogy a valve támogatja (segít fenntartani a piacból származó hatalmas zs-ket + a kulcsok ingyen pénz), az intézetek és hivatalok pedig tétlenül nézik.
mégpedig amiatt, hogy gyerekek és fiatalok is gyakorlatilag korlátlanul hozzáférhetnek. a sztím reghez nem kell csak egy emilcím, a kulcsvásárláshoz a rávalót be lehet szerezni zsebpénzből vagy dobott dolgok eladásából is - de az általános megoldás gondolom anyu hitelkártyája inkább.
és ha belegondolok, ebben a játékban (gondolom nem kivétel) milyen azon játékosok aránya, akiknek még nem szállt le a heréjük, nos, nem fest bíztató képet...
a doboznyitogatás ráadásul szerintem gateway drug, a hltv-n minden komoly meccsnél vagy tucatnyi webes fogadóiroda oddsait lehet látni, a fogadóirodák egy része ad ingyenes lehetőséget vagy tokent (első adag más szenvedélynél is ingyen van), és van ahol skinekkel is lehet fogadni. most ért véget eleague premier, 1M usd összdíjazás. helyszín: atlanta, az usa második legnagyobb szerencsejáték-városa, és idén vált már nem ez volt az első komoly verseny ott. las vegas se maradt el nagyon, 450K összdíjazás februárban. mindezt csak azért, hogy a csgo, mint verseny(e-)sport vonzza annak minden ocsmányságát, amiből csak egy a szerencsejáték. és mi a jobb módja a jövő szenvedélybeteg (de)generáció kinevelésének, mint már most rákapatni őket?
aki pedig kételkedik, hogy ez szenvedélybetegséggé válhat, annak javaslom, hogy jútúbon keresgéljen videókat sztrímerek ládanyitogatós reakcióiról.
összességében felnőtt ember csináljon amit akar, bánom is én. de az felháborít, hogy a valve haszonvágyból elősegíti a gyakorlatot (még senkit nem vágtak ki csből sem azért pölö, mert 12 évesen játszik M, 17+ esrb besorású játékkal), szabályoző szervezetek mint az esrb, tudják, honnan jön a vaj a kenyérre, állami hivatalok meg vagy fogalmatlanok, vagy kakilnak az egészre.
egy kérdés a végére: hol az irs, amikor a hazának szüksége lenne rá?