Az AOC különféle monitorjai korábban is jártak már nálunk, de többnyire csupán az AGON-kategóriából – az ennél egy fokkal spécibb AGON PRO már egy egészen másik szint, de mondhatnám azt is, hogy next-level. Az AGON PRO AG456UCZD hatalmas méretekkel rendelkezik és első blikkre inkább tűnik egy tévének, mintsem gamer-monitornak. Mivel az AOC rendes volt és több időt adott nekünk a tesztelésre, elég jól ki tudtam ismerni a monitor minden tulajdonságát, így átfogóbb képet adhatok arról, hogy megéri-e beszerezni ezt az óriást.
Kezdjük az alapokkal: 44,5 hüvelykes, vagyis 113 cm-es képátlót kapunk, OLED panellal és 3440x1440 pixeles felbontással, 21:9-es képarány mellett. Hajlított (800 mm mértékben) monitorról van szó, ami tényleg bitang nagy, viszont mindenképp jár a piros pont az AOC-nak, hogy még így is megkapta a 240 Hz-es képfrissítést. A kijelző válaszideje 0,03 ms és amilyen lehetetlen feladatnak tűnt elsőre, annyira egyszerű volt a monitor összeszerelése – ebből a szempontból hozza a szokásos AOC-minőséget. Az egész súlya (állvánnyal együtt) 13,35 kg, szóval érdemes mindenképp stabil helyre pakolni, ahonnét nem nagyon mozdítja el az ember. Nekem az irodai asztal felét simán elfoglalta, de meg kell mondjam, nagyon pazarul festett a többi – lényegesen kisebb – kijelző mellett és többen a csodájára jártak. Nem csoda, a dizájn egészen futurisztikus lett!
Található rajta 2 HDMI 2.0 port, egy 1.4-es DisplayPort, egy USB-C csatlakozó, valamint négyportos USB 3.2 hub és természetesen audio-kimenet is. A FreeSync Premium és G-SYNC kompatibilitás mellé alap a HDR10, illetve két 8W-os beépített hangszórót is kapunk. Mindezek mellett jár egy távirányító a monitor mellé, amivel egyrészt könnyedén tudjuk váltogatni a beállításokat, másrészt ez is csak erősíti az érzést, hogy tényleg olyan az egész, mintha egy tévével állnánk (ülnénk) szemben. Az 1000 nit maximális fényerő remekül hangzik papíron, de amikor az ember 8-10 órákat tölt el a hatalmas kijelző előtt, akkor azért érdemes lejjebb tekerni ezt az értéket, hogy ne süljön ki a szemünk a nap végére. Ehhez jönnek jól az előre beállított profilok a G-Menu alatt. Lehet válogatni FPS, verseny vagy akár RTS játékokhoz passzoló képbeállítások között, persze aki nagyon akar, az jobban belemehet a finomhangolás részbe és a kontraszttól kezdve a hátsó RGB-világítás színéig bármit testreszabhat. Az állítható magasságú és dönthető állvány kifejezetten jól lett összerakva, egy gyenge mozdulattal simán beállíthatjuk a megfelelő szöget és magasságot.
Egy ekkora szörnyetegnél ugye felmerül a kérdés, hogy milyen rajta játszani vagy épp dolgozni. Nos, játékokhoz nagyon profi: a színek gyönyörűek az olyan játékokban, mint a Cyberpunk 2077 vagy a The Witcher 3 – utóbbit még Spanyolországban csodálhattam meg ezen a monitoron, mikor az AOC először kiállította egy rendezvényen. Munka tekintetében szinte kötelező rajta több részre osztani a munkaterületet. Ha általában egynél több monitort használsz, akkor itt elég megfelezned, esetleg harmadolnod az asztalt és osztott képernyő-módban máris átláthatóbbá válik az egész. Volt olyan nap, amikor négyfelé osztva használtam a Windows 11-et és úgy hozzászoktam, hogy odahaza már rendes hiányérzetem volt a kis otthoni laptopom 15, 6 hüvelykes kijelzőjét bámulva.
Tényleg nem túlzás, hogy az AGON PRO AG456UCZD egy bestia, egy igazi szörnyeteg, viszont nagyon könnyű beleszeretni. Élénk és telt színekkel operál, viszont az átlag hétköznapi használathoz is nagyszerűen idomul – viszont ehhez én tényleg javaslom minimum a kétrészre osztott képernyőt. Játékokhoz és munkához tökéletes, viszont azzal érdemes tisztában lenni, hogy egy ekkora monstrum eleve félmillió forintnál kezdődik, amiből az ember már gamer-laptopot tud venni. Hogy megéri-e, az nem kérdés, de erősen pénztárcafüggő, hogy ki engedheti meg magának.
A monitort az AOC biztosította. Köszönjük!