Magyarországon nem túl ismert az Earthbound című játék, pedig a japán RPG a Nintendo egyik legnagyobb címének számított a 90-es években. Az SNES-re kiadott Earthbound egy igen eredeti, modern korban játszódó szerepjáték volt, aminek fanyar, szatirikus humorát, hangulatát, történetét, és hírhedten ijesztő főellenfelét máig sokan emlegetik. Amit viszont kevesen tudnak, az az, hogy a játék valójában a Japánban igen népszerű Mother-sorozat második része, és hatalmas erőfeszítésekbe telt az amerikai Nintendo részéről, hogy angolul is megjelenhessen.
Többek között ezekről a nehézségekről írt volna könyvet a fordítást végző Marcus Lindblom, akiről tudni kell, hogy gyakorlatilag teljesen lefordította az első Mothert is, ám az végül mégsem jelent meg Japánon kívül. Lindblom igazi közönségkedvenc játékipari szereplő: nem sok mindent tett le az asztalra, de amit igen, azt játékosok százezrei imádják, így sokan kíváncsiak voltak rá, milyen is volt a korai 90-es évek forrongó játékvilágában tevékenykedni, és durva szembeszélben dolgozni az Earthbound angol nyelvű változatán. Sajnos azonban a sztori örök rejtély marad, ugyanis, bár Lindblom indítani szeretett volna egy Kickstarter-kampányt egy erről szóló könyv megjelentetéséért, a Nintendo közbeszólt, és emlékeztette, hogy a több mint húsz éve aláírt titoktartási kötelezettsége most is él.
"Sokkal tartozom a Nintendónak. Ők adták meg nekem a kezdőlökést a videojáték-világban. Nem csinálnék semmi olyat, ami rossz fényben tüntetné fel őket. Csak egy könyvet akartam írni a munka klassz és érdekes részeiről, amit biztos élveznének az Earthbound-rajongók. De nem akarom savazni a Nintendót." -- nyilatkozta Marcus csalódottan, miután rájött, hogy a japán cég akár bíróság elé is rángatná, csak hogy csukva tartsa a száját.
A Nintendo óvatossága nem igazán érthető, főleg annak képében nem, hogy a cég haldoklik a Wii U miatt, és örülnie kellene, hogy vannak, akik anélkül beszélnek róla, hogy az elmúlt öt év tragikus üzleti és jogi döntéseit dörgölnék Mario bajszos orra alá. Az Earthbound egyébként máig egyike a nagy N elhanyagolt franchise-ainak, holott valószínű, hogy egy újabb játékkal hülyére keresné magát a kiadó. Persze tudni kell, hogy a Mother sikere kizárólag Japánban volt gigantikus, az USA-ban sajnos sem a reklámkampány, sem a megjelenés időpontja nem volt kedveztő, így az Earthbound durván elhasalt a pénztáraknál.
Marcus Lindblom (kép forrása: Kotaku)