Bár a Hatred (kibeszélő ERRE) megjelenése adta az apropót, én egy kicsit mégis bajban voltam ezzel a cikkel, mert nem igazán találtam olyan kritériumot, ami szerint elégedetten szedhettem volna össze a játékokat. Legyenek csak a gyilkolást célul kitűző programok? Na de azok közül egyik-másik labdába sem rúghat, mondjuk a világ megmentését célul kitűző játékok mellett. Mert szép, hogy baltával hasogathatunk a GTA 5-ben, de ott az emberek egyben maradnak, míg a Witcher 3-ban Geralt gyorsabban vág függőlegesen ketté embereket, mint ahogy én kenyeret szeletelek.
Vagy szemezgessek a történelemből? Oké, csakhogy a mai grafikai megvalósítás sokkal erőszakosabb programokat produkál. A Doom 2 kockavére ma már megmosolyogtató szemben a God of War: Ascension fejszétvágós momentumával. És így tovább, ilyen gondolatok fogantak meg bennem. Úgyhogy úgy döntöttem, vegyes lesz a lista: innen is egy kicsit, onnan is egy kicsit. Figyelem, a nyugalom megzavarására alkalmas képi és hangeffektek következnek, 18 éven felülieknek.
Phantasmagoria (1995)
A Sierra-Online 1995-ös horror játékában van minden, ami miatt a videojátékok betiltásáért küzdő önjelölt harcosok sipákolhatnak. Fej kettéhasítása, fej kettétépése, sőt, még nemi erőszak is, hogy csak pár momentumot említsek. Ezek már önmagukban elegek lennének ahhoz, hogy helyet kapjanak eme listán, ám van valami, amivel a Phantasmagoria a mai napig kitűnik a sorból: élőszereplős.
A Sierra-Online úgy gondolta, hogy a filmszerű megközelítéssel a játékosok jobban bele tudják élni magukat ebbe a point-and-click kalandba, ezért valódi színészekkel játszatták el a játék jeleneteit. A főszereplő bőrébe Victoria Morsell bújt bele, és jó sokszor láthatjuk őt brutális halált halni, ami a profi maszkmestereknek és trükkfelvételeknek hála semmivel sem marad el a ’90-es évek gore filmjeitől. A Phantasmagoria imigyen nem is videojáték, hanem inkább egy interaktív horrorfilm.
Postal 2 (2003)
Tökéletlen lenne ez a lista két játék nélkül, és azok közül az egyik a Postal 2. A második részt választottam, mert a fejlesztők, a Running With Scissors gyógyszere még messzebbre gurult eme program elkészítése közben. Felsorolni is nehéz lenne, mennyi állatságot szuszakoltak bele eme játékba, és ezek közül nem is mind brutális, némelyik egyszerűen csak idiótaság vagy undorító.
A Postal 2-ben lényegében rajtunk áll a brutalitás mércéje, bár szerintem senki sem ült le e játék elé úgy, hogy békésen fog játszani – már csak azért sem, mert a játék rákényszerít minket a harcra. De csak rajtad múlik, hogy ásóval csapod le valaki fejét, vagy egész tömegeket irtasz ki a napalmos rakétavetővel. Hogy láncfűrésszel felszeleteled az életedre törő hentest, vagy felhúzod a macskát a shotgun csövére, és így kezded el aprítani a rend rendíthetetlen őreit. Azt hiszem, tovább nem kell ragoznom.
Manhunt (2003)
A másik játék, amit egy ilyen listáról bűn lenne kihagyni, az a Manhunt első része. Azért az első, mert egyszerűen az a jobb játék, a második etap sajnos ezer sebből vérzik. A Manhuntot ugyanannak a Rockstarnak köszönhetjük, ami elkövette a GTA-sorozatot is – erőszakosságban az sem semmi, de fasorban sincs a lista szereplőivel.
A játékban, akárcsak a Hatredben, egyetlen cél van: ölj, ha lehet, minél kegyetlenebbül. A sztori szerint egy bekattant filmkészítő valódi halállal akarja felcicomázni a moziját, és ezért alkalmazza a halálraítélt Cash-t, hogy gyilkoljon már le egy pár embert a Rendező saját, bekamerázott városában, Cancer City-ben. Nos, mi ennek szellemében, egy ideig főnökünk óhajait-sóhajait követve, majd később a magunk uraként irthatjuk a helyi, szintén nem túl jóravaló lakosokat. Persze azért a Manhunt kicsit többről szólt, mint az eszetlen és brutális kivégzések sora, hiszen volt benne nem csekély mennyiségű lopakodós rész, és a feladatok sem mindig csak az öldöklésről szóltak.
Dead Space 2 (2011)
A játéksorozat, aminek egyik kulcseleme, hogy fegyverünkkel mindenkit fel lehet darabolni, és ezt elég vérgőzösen tehetjük meg. És meg is kell tennünk, hiszen a nekromorfokat csak így gyűrhetjük le lőszertakarékosan. Ráadásul nem is mindig csak nekrók ellen kell harcolnunk. Ugyan nagyobb számban csak a Dead Space 3-ban jelentek meg ellenséges katonák, pár embert a második részben is meg kell rövidítenünk egy-két testrésszel.
Hogy miért a Dead Space 2-t választottam be, miközben az egész sorozat erről szól? Nos, egyrészt azért, mert szerintem ebben vannak a legbrutálisabb pillanatok. A szemünk előtt alakul át valaki nekromorffá, majd végigszaladunk egy kórházon, ahol körülöttünk mindenkit szétcincálnak, és a jelenetsort végül az zárja, hogy egy doki elnyisszantja a saját torkát. És ez a játék első öt perce. De igazából végül ez a jelent érte el, hogy az egész trilógiából a Dead Space 2 szerepeljen a listán:
Mortal Kombat X (2015)
Szinte minden ehhez hasonló listán szerepel a Mortal Kombat, mint a brutális játékok nagyapja, de mai szemmel nézve, pláne a Mortal Kombat X mellé állítva ez a brutalitás fényét vesztette. Éppen ezért van itt az idei epizód, ami szellemiségében megőrizte a nagy öreg minden vérgőzös pillanatát, de a kor grafikai megvalósításának hála sokkal erőszakosabb lett.
A Mortal Kombat X-ben már a szimpla pofonoknál is tíz hektoliternyi magasnyomású vér spriccel ki az áldozatokból, ám a kivégzések terén minden elődjén túltesz. Hogy erről meggyőződjetek, elég csak megnézni az alanti videót, amiben összeszedték az összes Fatality-t.
Nos, mi ezeket a játékokat találtuk a legbrutálisabbnak, de kíváncsiak vagyunk a ti véleményetekre is. Szerintetek melyik a játékvilág legbrutálisabb programja?
(A cikk a szerző, és nem a szerkesztőség egyöntetű véleményét tükrözi.)
De a Blood 2 se volt gyenge vagy a Darkness 2.
Viszont a legbrutálisabb számomra akkor is a Nightmare Creatures 2 volt ami ha jól tudom csak konzolra jelent meg de brutalitásban ott van a Top-ban.
De a Blood 2 se volt gyenge vagy a Darkness 2.
Viszont a legbrutálisabb számomra akkor is a Nightmare Creatures 2 volt ami ha jól tudom csak konzolra jelent meg de brutalitásban ott van a Top-ban.
10. Wolfenstein - The New Order és The Old Blood
9. Painkiller sorozat
8. Postal 2 és kiegészítői
7. Brutal Doom (bazi nagy mosolygó smiley)
6. Soldier of Fortune 2 - Double Helix
5. Clive Barker's Jericho
4. Sleeping Dogs
3. BloodRayne 1-2
2. Mortal Kombat 9
1. Shadow Warrior remake
Futottak még kategória:
- Sniper Elite Nazi Zombie Army Trilogy (főleg a X-ray killcam illetve az irányított főszereplő halálakori darabjaira esése miatt)
- Rise of the Triad (2013)
10. Wolfenstein - The New Order és The Old Blood
9. Painkiller sorozat
8. Postal 2 és kiegészítői
7. Brutal Doom (bazi nagy mosolygó smiley)
6. Soldier of Fortune 2 - Double Helix
5. Clive Barker's Jericho
4. Sleeping Dogs
3. BloodRayne 1-2
2. Mortal Kombat 9
1. Shadow Warrior remake