Régen (majdnem) minden jobb volt, sokszor még a filmes speciális effektek is. Annakidején csak stop-motion technika és a „praktikus effektek” – azaz a maszk- és a bábmester - álltak rendelkezésre, mégis születtek olyan alkotások, amelyen évtizedekkel később is megállják a helyüket. Nem úgy, mint az alábbi trükkök!
Renesmee baba – Alkonyat Hajnalhasadás 2012
Már a baba neve is olyan, hogy nem lehet elmenni mellette említés nélkül, főleg miután kiderül, hogy a farkasember Nessie-nek szólítja, amit Bella nehezményez, mert a Loch Ness-i szörny jut eszébe róla. Érthetetlen, miért nem lehetett egy igazi kisbabát használni, de az egyik producer megmagyarázta, hogy valami „földöntúli, éteri” gyermeket akartak kreálni. Nos, a földöntúliság sikerült, a bébi ugyanis olyan horrorisztikus lett, hogy a mai napig rémálmaink vannak tőle.
A zombikutya – A Kaptár – Racoon City visszavár 2021
2021-ben ilyen pocsék CGI-t a filmvászonra varázsolni szinte már művészet. 19 évvel ezelőtt Paul W. S. Anderson igazi dobermanokra aggatott maszkot és az állatok vérfagyasztóak lettek, amikor falkában támadtak Alice-re. Csaknem húsz évvel később pedig kaptunk egy digitális ebet, ami annyira volt ijesztő, mintha egy gyenge videójátékban néztük volna. A jelenet egy homályos parkolóban játszódik, de a sötétség sem tudta elfedni a szánalmas effektet.
Legolas – A Gyűrűk Ura - A Két Torony 2002
Legolas kiugróan népszerű karaktere lett a Gyűrűk Ura filmeknek, de szegénnyel csúnyán elbántak a CGI-ért felelős kollégák. A Két Torony részben két kellemetlen jelenete is van szegény tündének. Az egyik, amikor a pajzsán szörfözik, a másik – és ez még kínosabb – pedig amikor felkapaszkodik Gimli lovára. Úgy tűnik, mintha a ló egyik oldalára lódulna fel, majd félúton meggondolja magát és inkább a másik oldalra lendül fel. Az egész mozgás mű és ellentmond a fizika minden törvényének.
Az összes macska – Cats 2019
A világ leghíresebb musicaljének megfilmesítése az év legnagyobb dobása lehetett volna, de ezt a szörnyűséget még az A-listás szereplőgárda sem tudta megmenteni. Érthető, hogy nem akartak állatias macskákat énekeltetni a filmvásznon, de az eredmény egy vérfagyasztó humanoid cicafalka lett. Hiába volt remek az ének és a koreográfia, a látvány mindenkit elborzasztott. Miért pont a testüket és az orrukat hagyták meg emberinek?! Érthetetlen, hogy ekkora fiaskó hogyan történhetett meg 2019-ben, az elkészült film nem klasszikus lett, hanem mém-alapanyag.
A digitális Dolog – A Dolog 2011
Lehetséges, hogy 2011-ben sikerül sokkal rosszabb speckó effekteket vászonra álmodni, mint 1982-ben? Igen, a Dolog előzményfilmjének sikerült! John Carpenter remekműve – Rob Bottin zseniális effektjeinek köszönhetően – a mai napig etalonnak számít. Amikor felmerült egy előzményfilm ötlete, belengették, hogy - tisztelegve az eredeti film előtt - csak oldschool praktikus effektekkel dolgoznak majd. A tesztvetítések azonban nem sikerültek jól, ezért a producerek úgy döntöttek, nem jó a 80-as évekbeli hangulat és a Dologból CGI extravaganza lett. Sajnos nem fogjuk megtudni, milyen rossz lehetett az első vágás, ha végül ez a borzalom lett a végeredmény.
A megfiatalított Jeff Bridges – Tron: Örökség 2010
Az 1982-es Tron igazi sci-fi klasszikus, ami megelőzte a korát. Jeff Bridges 33 éves volt ekkor és a folytatásban valamiért jó ötletnek tartották, hogy megfiatalított énje is szerepeljen. A gond az volt, hogy a technika még nem tartott ott, hogy ezt hihetően kivitelezzék és az eredmény egy digitális viaszbábu-féleség lett. Az elfuserált végeredmény levont a film értékéből és ma már maga a színész is elismeri, hogy filmes alteregója nem is hasonlított rá.
Skorpiókirály – A múmia visszatér 2011
Ha aranyérmet kell osztani ebből a szégyenlistából, akkor ez a filmes pillanat az, ami külső íven előzi az eddig felsoroltakat. Dwayne „The Rock” Johnson egyik első filmszerepe volt ez és ugyan a Skorpiókirály koncepciója kétségtelenül ambiciózus volt, a kivitelezés kritikán aluli lett. Johnson a forgatáskor még aktív pankrátor volt és nem volt ideje arra, hogy elég anyagot szolgáltasson a mozgásáról az effekt-csapatnak. Ennek köszönhetően még többet kellett a jelenetben CGI-ra bízni és pocsék eredmény teljesen elrontotta a film drámai tetőpontját.
A Törpék – Hófehérke 2025
Sejthető, hogy - negatív értelemben – instant klasszikus születik, ha úgy kerül fel egy film erre a listára, hogy még be sem mutatták. Az élőszereplős Hófehérke évek óta tengődik utómunkálat-purgatóriumban, nem véletlenül. A valódi színészekből álló törpe csapatról csak pár fotó szivárgott ki, de a felháborodás – és a közröhej – akkora volt, hogy a Disney inkább úgy döntött, CGI törpékkel oldja meg a dolgot. A trailer azonban nem ad okot bizakodásra: a törpék nem valóságosak, rondák és kifejezetten ijesztőek.
Malebolgia – Spawn Az Ivadék 1997
Mondhatnánk, hogy 1997 régen volt, de akkor jusson eszünkbe, hogy a Jurassic Park 1993-ban, a Terminator 2 pedig 1991-ben készült, mégis időtálló minden effekt, még mai szemmel nézve is. A Spawn alkotói úgy érezhették, hogy az maszkok és bábok már elavultak, de a végén talán nem volt elég a büdzsé egy rendes digitális munkára. Amikor az Ivadék a pokolban néz szembe Malebolgiával, úgy érezzük, mintha egy réges-régi videójáték megmosolyogtató látványvilága tárulna a szemünk elé. A kedvenc részem, amikor a szörny beszél, de a szája alig mozog, csak tátog.
A zuhanó repülő - Az elnök különgépe 1997
Harrison Ford egyik legjobb filmje ez, de a tengerbe zuhanó repülő látványa a mai napig az egyik leggyakrabban emlegetett elfuserált CGI. Annak ellenére, hogy egészen nagyméretű repülőmakett is készült, a jelenet túlzottan a digitális technikára támaszkodik. A drámai tetőpontot lélegzetvisszafojtva kellene néznünk, ehelyett azonban inkább grimaszolunk, mert az animált gép feltűnően súlytalanul csapódik a vízbe és ez bizony nagyon rosszul sikerült.