- 30 év múlva játékadaptációk vonzzák majd be a tömegeket a mozikba
- Legalábbis a Paradox egyik vezető tisztségviselője, Shams Jorjani szerint
- Aki ezt az elméletét a képregényfilmek jelenlegi sikereivel támasztotta alá
Napjainkban a játékok alapján készített filmek finoman szólva sem élik fénykorukat, azonban könnyen lehet, hogy ez 20-30 éven belül drasztikusan meg fog változni. Legalábbis ez a Paradox egyik vezető tisztségviselőjének, Shams Jorjaninak, az álláspontja, aki szerint a játékadaptációk pont olyanok lesznek a jövőben, mint a ’70-es, ’80-as években népszerű füzeteken alapuló képregényfilmek napjainkban.
Jorjani arra is kitért, hogy napjainkban a gyerekek szinte már vallásos áhítattal képesek egy-egy népszerű játék, például a Minecraft vagy a Fortnite, felé fordulni, így elkerülhetetlen, hogy ezek a címek bekerüljenek a szórakoztatóipar minden ágazatába. Saját becslése szerint például a következő 30 évben tuti lesz legalább egy Fortnite film, ami kasszát robbant majd. Hogy mindebből mi valósul majd meg, az jó kérdés, azonban tény, hogy egyes kiadók már jelenleg is kacsingatnak a filmipar felé. Gondoljunk csak például az Ubisoftra és az általuk beígért fiataloknak szóló, animációs Far Cry 3: Blood Dragon sorozatra!
A minecraft és a Fortnite önmagukban nem igazán alkalmasak a filmre való átíródásra, ilyenkor kerítenek mögé egy valamilyen panelekből felépített sztorit, felcímkézik, beleírják a neveket, meg a production design-t nyilván a játékból eredeztetik és profit. Ettől még ezek szarok lesznek, vagy nem, de akkor meg nem sok közük lesz a játékhoz.
Tévút a képregényfilmek karrier ívét ráhúzni a videojátékokra. A legtöbb játék manapság, de 10-15 évvel ezelőtt is, számtalan filmes eszközzel élt, hogy elmesélje a történetét, sokuk konkrétan, vállaltan, interaktív film. Ezek után nem sokat tesz hozzá a dologhoz, ha 8 órányi történetet belesürítesz 1,5-2-be és ugyanazokat a hatáselemeket puffogtatod el, mint a játék.
Nagyon kevés videojáték filmadaptációja tud invenciózus lenni ezen okból kifolyólag.
A képregény ezzel szemben a saját szűk formai törvényein belül kell, hogy működjön, komolyan behatárolt közlési képességekkel. Az ilyen művekkel nagyon sok mindent el lehet érni, ha egy teljesen más közlési formába konvertálod őket, mint amilyen a film is. Baromi sokat hozzá tud tenni magyarul.
Kár ezzel vesződni, meg jósolgatni. Lehet, hogy így lesz, de abból szerintem nem lesz sok köszönet.