Elérkeztünk az év végéhez, nagyjából minden fontos megjelenésen túlvagyunk, így nyugodtan értékelhetjük a 2019-es esztendőt. Elsőre az online magazin íróit kérdeztük meg, hogy mik voltak a kedvenceik, a lista pedig ennek megfelelően készült el. Természetesen senki nem volt közöttünk, aki mindennel játszott volna a teljes 365 (vagyis kicsit kevesebb) nap során, ezért ezek az összegzők mind személyesek, személyes élményeken alapulnak, azonban kiváló képet festhetnek szerkesztőségünkről és az itt tevékenykedő szerzők ízléséről. A további hétköznapokon egyéb évértékelők következnek, valamint következő hétfőn lerántjuk a leplet az olvasói szavazás eredményeiről is. Jó szórakozást, válogatást, pótlást kívánunk a teljes stáb nevében!
AliceWake kedvencei
Az idei év különösen erős volt a horror műfajában, ami azzal kezdődött, hogy az egyik legnagyobb klasszikust (RE2) sikerült nem elrontani. Az oroszok meg megint megcsinálták a Pathologicot, ami nomen est omen, patológiai eset. Ennyire megterhelő, fullasztó, bizarr és keservesen nehéz játékot még nem láttam. Szinte elviselhetetlenül súlyos, mégis lebilincselő és durván maradandó élmény. Relaxálni pedig ott a World War Z. A hihetetlenül hangulatos Song of Horror, a Blair Witch vagy a The Beast Inside pedig az idén szerencsére népszerű old school stílusban alkotott maradandót. A legrosszabb a Left Alive volt, ami full félreértette a régi stílust. Attól még a Metal Gear közelében sem lesz, hogy a borító hasonlít.
- Resident Evil 2
- Call of Duty Modern Warfare
- Pathologic 2 (Hogy ez hogy a bánatba lehet a top háromban? De mégis.)
- The Beast Inside
- World War Z
bodak kedvencei
Az idei év számomra leginkább a régi, bejáratott címeket hozta el újra, mint például a Mortal Kombat 11, vagy a Resident Evil 2, de még a Planet Zoo-t is ide sorolnám. Na meg itt van a leadás napján érkezett, remélhetőleg esélyes Mechwarrior 5: Mercenaries is, de mikor e sorokat írom, még csak a telepítése zajlik. Viszont olyan játék, ami új megközelítésben szedett elő már bejáratott toposzokat (mint tavalyi szívem csücske, a Frostpunk) csak egy volt: a Children of Morta. A trágya címeket igyekszem kerülni, de a tesztelő munkája nem csak játék és mese... idénre a Men of War: Assault Squad 2 – Cold War jutott.
- Resident Evil 2
- Children of Morta
- Mortal Kombat 11
- Planet Zoo
- Trine 4
Britpopper kedvencei
2019-ben az EA végre megemberelte magát, és elhagyni látszik a sokak által gyűlölt mikrotranzakciót, miközben mind a Fallen Order, mind a NFS Heat meglepően korrekt játék lett. Megosztóbb címet Kodzsima Death Strandingjénél idén nehezebb lenne találni, a Remedy pedig az Alan Wake óta a legjobb játékot hozta el a Control képében, ami számomra az év meglepetése lett egyben, de az A Plague Tale: Innocence patkányoktól hemzsegő világát is rettenetesen élveztem. Horrorban a Days Gone szerintem nagyon mellé ment, ellenben a Resi 2 Remake mindenért kárpótolt, ahogy a Silver Chains és a The Beast Inside is megérte a rá áldozott borzongást.
- Control
- A Plagua Tale: Innocence
- Star Wars Jedi: Fallen Order
- Blasphemous
- Resident Evil 2
Bullseye kedvencei
Részben a jókora backlogom és kevés szabadidőm, részben pedig a 60 eurós árak miatt szinte csak véletlenségből játszom friss AAA címekkel, még indie-ből is csak néhány igazán érdekessel. A mégis erre vetődött nagyobb nevekből a legjobb számomra a The Outer Worlds volt az év vége felé, az elején pedig az Ace Combat 7. Szörnyűségekre nem igazán emlékszem, mert a legtöbbet már a kritikák alapján elkerültem, indie címeknél pedig az első rossz húzásnál repül az uninstall... Ami mégis rémlik, az a Rage 2 kötelező autóversenye és a Wargroove egyenlőtlen küldetései miatti bosszankodás.
- The Outer Worlds
- Ace Combat 7
- Cat Quest 2
- PC Building Simulator
- Baba is You
Charlie_Firpo kedvencei
Idén ugyan nem született olyan kincs, mint a NieR: Automata, de azért így is remek évünk volt. Mindent felforgatott egy szárnyas, több ízben is kijutott az apokalipszisből, újra felvillantak Kamurocho fényei, és lazításként kisétálhattuk magunkat egy életre. Csalódás? Mindeközben a Ubisoft vakon belevágott pár állítólag finom dolgot egy fazékba, összerottyantotta őket a tűzhelyen, majd kóstolás nélkül tálalta a la Breakpoint, de káprázatos világa, hangulata és tipikus From-stílusa ellenére számomra sajnos a Sekiro is csalódás volt, jobbára az erőltetett harcrendszere miatt – de csak azért is végigvittem.
- Untitled Goose Game
- Resident Evil 2
- Judgment
- Metro Exodus
- Death Stranding
Dzséjt kedvencei
Mivel egy éve vettem PS4-est, így 2019 nagy részében a régi exkluzívokat pótoltam, szóval csak azokra az új játékokra maradt időm, amik igazán érdekeltek. Talán nem meglepő, hogy az idei mezőnyből az abszolút kedvencem a Star Wars Jedi: Fallen Order lett, ami lazán beváltotta az elképzeléseimet. Nagy hatást gyakorolt rám az A Plague Tale és a The Outer Worlds is. Az év csalódása a Wolfenstein: Youngblood volt, mert ilyen lusta dizájnnal megáldott, lelketlen, koncepciózavaros programot régen láttam. Továbbá nagyon sajnálom, hogy a Metro Exodusra még mindig nem jutott időm.
- Star Wars Jedi: Fallen Order
- The Outer Worlds
- A Plague Tale: Innocence
- Resident Evil 2
- Borderlands 3
mcmacko kedvencei
Mint minden évben, most is próbáltam az AAA mellett az indie szépségeket keresni, ráadásul a Switch is nagyobb hangsúllyal költözött az életembe, mint az előző években. 2019-ben egy kicsit ismét előkerült a CS:GO, de még az eredeti GameBoy is. Sajnos más téren a retró idén egyre kevésbé tudott lekötni, és amennyi játékot teszteltem a két felületre, bizony nehéz volt mindennel tartani a lépést. Egy biztos, 2019-ben is remek dolog volt játékosnak lenni. Idei toplistám? Az is van, bár szerintem ez még december 31-ig lehet, hogy változni fog. Ha most kérdeztek, akkor:
- Return of the Obra Dinn (konzol)
- Metro Exodus
- Yooka Laylee and the Impossible Lair
- Operencia
- Untitled Goose Game
+1 Tetris 99
Midnite kedvencei
2019 tele volt kellemes meglepetésekkel. A totál elvont trailerek miatt kétséggel kezelt Death Stranding az évtized egyik legjobb élményének bizonyult. Még most, a fő történetszál végigjátszása után 20 órával sem tudok búcsút mondani neki. Az idei kínálat másik találata az Outer Wilds – ahhoz képest, hogy konzolos megjelenése előtt sosem hallottam róla, fantasztikusan részletgazdag és egyedi világát mindenkinek ismernie kéne. A legnagyobb csalódást se felejtsük el, a Decay of Logos ugyanis majdnem kiütötte a 2004-es Shade: Wrath of Angels című természeti csapást a világ legrosszabb játékai listám éléről.
- Death Stranding
- Outer Wilds
- Control
- The Outer Worlds
- Untitled Goose Game
Pozandr kedvencei
Számomra az idei év játék szempontjából inkább jó volt, mint rossz: megjelentek régóta várt folytatások (Kingdom Hearts 3), emellett remek független címeket (pl. My Time at Portia) próbálhattam ki. Az év során láttunk bátor döntéseket (A Plague Tale: Innocence), jól sikerült visszatérést (Ace Combat: Skies Unknown) és gyenge filmből készített nagyon erős adaptációt (World War Z) – bravó! Persze ez az év sem szólt mindig csak a szórakozásról: a WWE 2K20 bukása nemcsak rengeteg dühös vásárlót, de példátlan módon a Sony részéről pénzvisszatérítést is eredményezett: ez jelentette a legnagyobb csalódást. Ezen kívül a legtöbb címet élveztem – kívánom, hogy 2020-ban legalább ilyen erős évünk legyen!
- Kingdom Hearts 3
- What the Golf?
- My Time at Portia
- Atelier Ryza: Ever Darkness & The Secret Hideout
- Macrotis: A Mother’s Journey
Tenebra kedvencei
2019 sokak szerint kifejezetten gyenge év volt, mert idén hiányzik egy God of War-kaliberű mestermű. Ám szerintem a Sekiro, a Metro Exodus vagy a Disco Elysium simán felért Kratos kalandjához. Igazán rossz játékokhoz nem volt „szerencsém”, viszont azt meg kell említeni, hogy a Red Dead Redemption 2 PC-s portját durva technikai hibái miatt nyugodt szívvel lehetne az év csalódásának nevezni, habár magát a játékot rendkívüli módon élvezem továbbra is. Rengeteg patch után is produkál hajmeresztő dolgokat – immár azon a konfigon is, amelyiken teszteltem, és 50–60 óra alatt még nem voltak vele gondok. Szóval a Rockstarnak küldenék egy virtuális virgácsot, amiért ennyire nem tisztelte meg nemcsak a PC-játékosokat, de saját remekművét sem.
- Sekiro: Shadows Die Twice
- Disco Elysium
- Metro Exodus
- Total War: Three Kingdoms
- Resident Evil 2
Tika kedvencei
A toplistánál, ha csak „szívből” válogattam volna, akkor a Fantasy General 2-nek is ott lenne a helye, hisz egy jó két évtizedes űrt töltött ki hirtelen a bal pitvarban. Mindenesetre az új Star Wars ugyancsak jó helyen kopogtatott odabent, plusz a vizuális gyönyörközpontot is szépen stimulálta, a Metro Exodus jelölése pedig az univerzumának szól, amiért régóta rajongok. A legrosszabb játék helyett viszont idén inkább két komoly csalódást neveznénk meg: az egyik a Jon Shafer's At the Gates, amit pár óra után abbahagytam (nem jellemző rám), és a Rage 2, mert rosszabb lett még az elsőnél is…
- Star Wars Jedi: Fallen Order
- Total War: Three Kingdoms
- Metro Exodus
- A Plague Tale: Innocence
- Resident Evil 2
Trau kedvencei
Erősen húzós évem volt minden szempontból, miért pont a játékok maradtak volna ki? De amikor a Mutazione világában elmerülve tölthetek el hosszú órákat, akkor egy kicsit kisimul a lelkem. Kell is a nyugi, mert a Re-Legion című remekmű (bár lehet, az eltelt hónapok aranyozzák be emlékét) azért okozott néhány agyfel…, khm, szóval felindultabb pillanatot, storyline ide vagy oda. Oké, a lassan 11 éves unokaöcsém miatt megismerkedtem az Apex Legends világával is: FPS lövöldében régen szórakoztam ilyen jól, bevallom. Ja, és persze a World of Warcraft Classic. Már most klasszikus.
- Mutazione
- Re-Legion
- Total War: Three Kingdoms
- WoW Classic
- Sid Meier’s Civilization 6: Gathering Storm
wilson kedvencei
Bár sok szempontból úgy tűnhetett, ez a szokásosnál egy jóval lassabb tempóban folyó év volt, valójában még így is eszméletlen mennyiségű játék jelent meg minden elképzelhető műfajban, minden platformon. Maradandó élményből sem volt hiány: a minden szempontból úttörő és kétélű Death Stranding mellett azért voltak csalódások is. Nem tudom, melyik volt számomra a legrosszabb élmény idén, de a Little Town Hero mindenképp közéjük tartozik, de a legnagyobb csalódás egyértelműen az Anthem lett, mert bár nem vártam tőle semmit, még azt is alulmúlta. Az biztos, hogy 2020 eseménydúsabb lesz: de hogy jobb-e...?
- Death Stranding
- The Legend of Zelda: Link's Awakening
- Control
- Fire Emblem: Three Houses
- Metro Exodus
Zoo_Lee kedvencei
2019 kiváló és katasztrofálisan kiábrándító játékokban is egyaránt bővelkedett. Az év fénypontjai számomra A Plague Tale: Innocence és az Ion Fury voltak, előbbi AAA kategóriás mesterművekkel vetekedő csoda, utóbbi a legütősebb retró FPS, amiről valaha álmodtam. Csalódások terén eleinte a Left Alive-ot akartam felemlegetni, amely egy kiváló elemekből és lehetőségekből felépített kritikán aluli, élvezhetetlen borzadály, ám az év végén beesett Rune 2, mely „végleges” státusza ellenére összecsapott, félkész állapotával és a fejlesztőcsapat botrányos húzásaival minden tekintetben alulmúlta.
- Resident Evil 2
- A Plague Tale: Innocence
- Devil May Cry 5
- Song of Horror
- Ion Fury
Összegzés
Láthatóan elég erős év volt a 2019, hiszen az átfedések mellett is bőven vannak különböző toplisták, amelyek alapján az azért egyértelmű, hogy többek között a Resident Evil 2, a Star Wars Jedi: Fallen Order, a Death Stranding, az A Plague Tale: Innocence, a Metro Exodus, a Total War: Three Kingdoms és az Untitled Goose Game egyaránt kiemelkedő darabja lett az esztendőnek. És akkor a kisebb meglepetésekről még nem is nagyon beszéltünk. Mivel pedig a Resident Evil 2 felújított verziója három első helyezést is bezsebelt a további helyek mellett, nyugodtan mondhatjuk, hogy 2019-ben íróink kedvence a Capcom zombigyilkolós akciójátéka lett. De a listáktól ezzel még nem búcsúzunk végleg, hamarosan visszatérünk.