World 1-1. Az első klasszikus Mario pálya, amely nemcsak azért híres, mert milliókkal kedveltette meg az ugrabugra műfajt és a bajszos vízvezeték-szerelőt, hanem azért is, mert a teljes zsáner esszenciáját tette mindenki számára befogadhatóvá, könnyedén értelmezhetővé. Harminc évvel később, megszámlálhatatlanul sok Mario-játék után a készítők úgy gondolták, hogy darabokra szedik a három évtizednyi furfangból felépített pixelóriást, az aprócska alkotóelemeket pedig a játékos kezébe adják.
TÖBB MINT SZERKESZTŐ?
Ezekhez az elemekhez természetesen komplett szerkesztőfelületet is kaptunk, amely grid-alapú, azaz rácson történő tervezési lehetőségeket nyújt, és egyben remekül épít a Wii U érintőképernyős kijelzőjében rejlő potenciálra. Magyarul: stylusszal a kezünkben pikk-pakk lepakolhatunk néhány talajelemet a koordináta-rendszer megfelelő rácshelyeire, majd jöhetnek az ellenfelek, bónuszok és az egyéb pályadarabok. Ha kedvünk úgy tartja, akár azonnal ki is próbálhatjuk a nagy művet. Ami a Super Mario Makerben igazán nagy poént jelent, hogy sok power-up cumót és egyéb okosságot (gondolunk itt például a repülő szárnyakra) összemixelhetünk adott ellenfelekkel, tereptárgyakkal. Így olyan marhaságok születhetnek a boszorkánykonyhában, amelyek eleve soha nem jelenhettek volna meg egy hivatalos Nintendo játékban, ellenben óriási mókafaktorral bírnak. Szerintünk ez a pont jelenti a játék valódi savát-borsát. Az a tény, hogy a felhasználói tartalmaknak köszönhetően (hiszen az alkotásainkat akár fel is tölthetjük a netre) olyan pályákat, ötleteket és őrült megoldásokat láthatunk Mario-köntösbe burkolva, melyeket Miyamotóék soha nem mertek volna bevállalni, már önmagában érdekessé teszi a Mario Makerben rejlő lehetőségeket. Persze a netre felpakolt pályák között vannak elég gyenge próbálkozások is - azért a megfelelő szűrésnek, valamint a közönség pontozásának köszönhetően hamar rábukkanhatunk a legérdekesebb kincsekre. Extra figyelmesség, hogy négy Mario univerzum között válthatunk azonnal, így nemcsak a látványban, de Mario irányításában és a rendelkezésre álló eszközkészletben is változások következnek be.
TÖBB MINT MARIO?
Mindez a sok jó azonban csak azok számára lesz igazán élvezetes, akik nem unják még a kis vízvezeték-szerelőt és a díszes kompániát. A Mario Maker ugyanis alapvetően újból azokat a hullámokat lovagolja meg, amelyeket harminc évvel ezelőtt generáltak a Nintendo mágusai. Miközben a szerkesztőben ügyeskedünk, vagy épp a tíz/száz élettel leküzdendő pályacsomagokat daráljuk le egymás után, óhatatlanul is felmerül bennünk, hogy ugyanezek a muzsikák, látványmorzsák pörögnek évtizedek óta a Mario címekben, így az újrahasznosítás érzete óhatatlanul is rátelepszik a játékosra.
Sajnos a prezentáció is javarészt csak ismétli a korábbiakat, így nagy meglepetésekre senki sem számíthat. Vagy mégis? A betanító szövegek és a szerkesztő tele van olyan apró geggel, vizuális poénnal, ami tipikusan japán, tipikusan abszurd, viszont a legkevésbé sem mariós. Mi nagyon örültünk ezeknek az apró poénoknak, amelyek önmagukban képesek némi frissességet vinni a megszokott atmoszférába.
TÖBB MINT JÁTÉK?
A Super Mario Maker kettős érzetet keltett bennünk. A csomag egyrészt túlmutat a korábbi Mario játékok keretein, mivel rengeteg olyan trükkös, gyakran szadista, máskor kellemesen ellazító lehetőséget mutat a felhasználói tartalmakon keresztül, amit Mario játékokban soha nem láthattunk korábban. Viszont az utóbbi évek áradatával (véleményünk szerint) már eleve túltolták a formulát, így a személyes Mario-szaturációnktól is függ, hogy mennyire vagyunk kíváncsiak egy újabb retró hangulatú gombafesztiválra.
Legalább két éve nálam van a WIIu, de nem szánt rá a lélek, hogy ezzel játszak naponta.Vannak ugye azok a Mario modok amiket a fanok szoktak igazán izzasztósra csinálni.Na most mi is ezt csinálhatjuk.Jót tett a játék gépnek, mert most már kiderült, hogy pont ilyen fajta ""építkezős"" játékokra van kitalálva a controller.Egyszerű és jól megérthető az irányítás, briliánsan van megcsinálva a tutorial és utána jöhet a móka.Itt tényleg meg lehet csinálni a saját pályádat.Jó azért ne várjuk el , hogy legyen benne lehetőség arra, hogy rakjhassunk bele AK-26-ot,
elsősegély csomagot és nekromorfokat. Kis érdekesség, ha kattintunk akkor Mario zenére megy.És jön az Online rész.Abból ál, hogy van ugye ez a 100× chalenge mód, amiben van 100 életünk és úgy kell teljesíteni a pályákat. A következő meg a sima pályaválasztós rész ahol nehézségekként válaszhatunk.Ami a negatívum az a hangulat ami szinte nincs.Játék közben hiányoltam valami szinkront, vagy hasonló.Amúgy aki nem szeretne pályákat készíteni és nincs éppenséggel internet akkor választhajuk a Offline-mód ahol ugyanaz a történet: ki kell szabadítani a királylányt és ezeken a pályákon látszik, hogy mennyire elengedte magát a Nintendo.Nem ez nem negatív értelemben kell értelmezni.Szóval a SuperMarioMaker egy teljesen vállalható játék, a rajongók úgyis megveszik, akinek még mindog nem tetszik a széria, az úgyse veszi meg.