Elképesztő élmény kedvenc járgányaink virtuális volánja mögött ülve száguldozni a Forza Horizon 5 lélegzetelállító vidékein és a Gran Turismo 7 versenypályáin, de mi van, ha ennél többre vágyunk (és nem a teknőspáncél dobálására)? Ha megelégeltük a földhöz ragadt futamokat, a kerékcsikorgást és a benzingőzt? Nos, akkor itt az ideje, hogy átnyergeljünk a Wipeout és az F-Zero nyomdokaiban járó, a 34BigThings fejlesztésében készült Redout 2 egyik futurisztikus járgányába, és az elmosódott fénynyalábok közepette próbáljunk meg az élre törni.
Vigyázz, kész, rajt!
A 2016-ban bemutatkozott eredeti Redout kellemes fogadtatását követően nem volt olyan váratlan a folytatás híre, ami azonban már a Saber Interactive égisze alatt állt rajtvonalhoz. A klasszikus arcade versenyzős címek előtt tisztelgő sorozat új részében a félig-meddig elhagyatott Föld disztópikus pusztaságain, vagyis pontosabban az azokra épített tekervényes, neonfényben úszó, és a gravitációra fittyet hányó pályákon száguldozhatunk vagány versenyhajók egész sorával. Megjelenésében a Redout 2 abszolút nem okoz csalódást, zenéivel és járműveivel, valamint a jellegzetes látványosságokat – torii kapuk, Szphinx, Eiffel-torony – is felvonultató helyszíneivel teljesen hozza a témához igazodó futurisztikus hangulatot. Utóbbiból persze többnyire csak színes, elmosódott pacaegyütteseket látunk, ahogy próbáljuk az úton tartani eszeveszett sebességgel száguldó járgányunkat, de az mindenképp jópofa ráadás, hogy nemcsak úgy bepottyantanak minket az egyes pályákra, hanem kontextusként egy kis ismertetőt kapunk az adott területről.
Ha pedig már szóba került antigravitációs verdánk, természetesen kedvünkre alakíthatjuk külseje minden apró elemét, valamint a motorház alatt matatva teljesítményét is feljebb piszkálhatjuk a futamok során fokozatosan megnyitott újdonságokkal. Rajthoz állva a játék kampánya egy több pályára bontott oktató fejezettel nyit, amivel alapvetően nem is lenne gond, ha nem ilyen formában lenne tálalva. Az alapok és a különböző versenytípusok bemutatása mellett ugyanis már kvázi itt kihívásokkal állít szembe a játék, miközben éppen csak próbálnánk elkapni a futamok ritmusát és ráérezni az irányításra. Az oktató pályákon ugyanis kötelező módon meg kell ütnünk egy bizonyos szintet, vagyis elérni legalább egy adott időt/pontszámot, hogy az így bezsebelt csillagokkal megnyithassuk a további fejezeteket. Ez az érthetetlenül szigorú megoldás elég rossz szájízt hagy maga után, ráadásul sokak kedvét már a játék elején elveheti a folytatástól.
A fék az ellenséged
A kampány előre meghatározott futamai mellett az Arcade módban szabadon megválaszthatjuk a pályákat és versenytípusokat. Utóbbiakból mondjuk, néhány kevésbé élvezhető, például amiben nem is az idővel vagy másokkal kell versengenünk, hanem minél több pontot szerezni azzal, hogy minél hosszabb ideig egy adott sebességnél gyorsabban haladunk. Maga a játékélmény egyébként eleinte egész szórakoztató, azonban hamar kiütköznek a komolyabb hibák, például a nem túl könnyű és élvezetes irányítás, valamint a járművek szokatlan fizikája, ami miatt elég furcsán, akadozva pattogunk a szalagkorláttal és riválisainkkal ütközve, és időnként még egyes tereptárgyakon is átrepülünk. Emellett ráadásul szinte a DriveClubot idézve a játék egyszerűen nem tolerálja a hibákat, így ha egyszer elvétünk egy ugratót, vagy robbanásig hevítjük motorunkat a plusz löketekkel, akkor bizony nagyjából esélyünk sincs újra az élre törni, vagy akár a többieket utolérni. A gépi ellenfelek mellett az eléggé fapados online futamokon is próbára tehetjük magunkat, de sajnos a lokális multira egyáltalán nem gondoltak a fejlesztők, így az osztott képernyős mókának élből búcsút inthetünk.
A Redout 2 egy roppant látványos, futurisztikus és a maga módján múltidéző alkotás, aminek alapötlete papíron jó, azonban a gyakorlatban sajnos több sebből is vérzik. A szükségtelenül túlbonyolított és nehezített oktató rész, a nehézkes irányítás éppen úgy belerondít az élménybe, mint ahogy a nem túl változatos versenytípusok is rontják az összképet, ami miatt inkább csak az igazán elszánt és kitartó, a műfaj iránt rajongó játékosoknak ajánlanánk.