Egy napló lehet kósza gondolatok vihara, izgalmas játszótér, emlékek őre vagy akár legféltettebb gondolataink titkos rekesze. Oldalaira írhatunk bármit a napi beszámolóktól a problémákon át egészen legbensőbb érzéseinkig, amikről talán mindaddig magunk sem tudtunk. A Lost Words: Beyond the Page egy írónak készülő kislány, Izzy papírra vetett gondolatait, valamint az általa megálmodott fantáziabirodalom, Estoria világát tárja fel előttünk váltakozva, melyekből mindkettő bőven tartogat zsebkendőáztató és szájszélünket felfelé görbítő pillanatokat.

A szavak ereje

Kalandunk Izzy mindig más vázlatrajzokkal és tárgyakkal tarkított íróasztalán kezdődik, ahol míg a leányzó naplója megtöltésén dolgozik, nekünk egy karakterrel ugrálva kell platformként kihasználnunk mondatait és rajzait. A képek és betűhalmazok közti egyensúlyozás közben egy színes szóra állva újabb szavakat hozhatunk elő, az oldalt feltűnő résbe ugorva átlapozhatunk a következő oldalra, külön vezérelhető kurzorunkkal pedig segíthetjük apró leányzónk útját az elemeket mozgatva, szavakat behelyettesítve, platformokat teremtve, képeket felfedve vagy éppen elsatírozva, és még sok más módon. A napló oldalai tele vannak többnyire egyszerű, azonban roppant élvezetes és ötletes kihívásokkal és feladványokkal, amik egy percre sem érződnek ismétlődőnek vagy unalmasnak, ráadásul szemkápráztató módon tárulnak elénk. 

Estoria világa ugyanilyen felállásban fogad minket, itt kurzorunk már szentjánosbogárként segíti hősnőnk útját, aki egy sárkány nyomába ered, hogy visszaszerezze tőle a faluját védelmező szentjánosbogarakat. Kalandja számos vidéken vezeti át, melyek mindegyike más-más akadályokat állít elé a tűzokádó keresése közben, ezeket pedig olyan, a könyvében lapuló vagy átmenetileg elérhető szóvarázslatokat bevetve küzdheti le, mint a rombolás, a javítás vagy épp az emelés. Kalandorunk történetét bizonyos fokig a napló oldalain magunk is alakíthatjuk, többek között a karakter nevét és ruházatát, egyes tetteit, vagy adott események utáni lelkiállapotát kiválasztva, de Estoria világának bizonyos elemeit is saját szájízünk szerint álmodhatjuk meg. Az élet kegyetlen valóságai azonban idővel nemcsak Izzy életét, de Estoria világát is beszennyezik.

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!

Amire nincs szó

A művészi gonddal életre keltett két világ a maga módján mutatja be Izzy érzelmeit és mentális állapotát életének egy meghatározó szakaszában, melynek boldog percei mögött sajnos ott tátong egy olyan sötét üresség, amit előbb-utóbb minden ember megtapasztal. Egy szerettünk elvesztése kortól függetlenül iszonyatos trauma, a Lost Words: Beyond the Page pedig szívbemarkolóan valós és átérezhető módon adja elő, hogy mi játszódhat le ilyenkor egy gyermek fejében. Egy olyan gyermekében, aki már képes felfogni a halál jelentését és súlyát, de nem tudja megérteni az okát, feldolgozni a benne tomboló érzelmeket, megtalálni az utat a továbblépéshez, és megszokni a gondolatot, hogy aki pár napja még keblére ölelte, az már nincs többé. 

A Lost Words: Beyond the Page egy kreatív, ötletes, mókás, szomorú és művészi alkotás, ami egy lélegzetelállítóan fájdalmas szembesítés az élet egyik legszörnyűbb velejárójával és annak utóhatásaival. A szavakból, papírelemekből és rajzokból összeállított feladványok roppant élvezetesek, akárcsak az interaktív narratíva, bár összességében kifejezett kihívásokat nem állítanak elénk, inkább csak szórakoztatnak és megmozgatnak. Mindenkinek kötelező darab, aki szereti a játékmenet tekintetében kreatív és könnyed, de érzelmi töltetként súlyos, pár órás narratív kalandokat – sőt talán még azoknak is, akik annyira nincsenek oda a műfajért.