Ugyan ha LEGO-játékokról van szó, akkor a többségnek valószínűleg a TT Games alkotásai jutnak az eszébe, pedig az utóbbi időben egyre több műfajba lógatta bele a kockáit a The LEGO Group. A mobilok után új platformokat meghódító, pofonosztó LEGO Brawls után most egy a LEGO Builder's Journey egyszerű, de hangulatos építgetéséhez hasonló címmel bővült a sor a LEGO Bricktales személyében, ami a ClockStone műhelyében készült.

Kocká(zato)s küldetés

Történetünk egy csodálatos afroval megáldott fiatalemberrel kezdődik, akinek levélben kéri a segítségét egyébként zseniális feltaláló nagyapja. A fiú gyorsan a helyszínre is siet, ahol egy kis nem tervezett katasztrófa elhárítást követően megtudja, hogy az öreg egy más világokba vezető portált kalapált össze, azonban bajban van, mert ha nem rázza gatyába a laborja körüli park elhanyagolt látványosságait, akkor minden kacatjával együtt kipenderíti a polgármester. Szerencsére nagyapa váratlanul visszatérő, idegen technológiával felturbózott robotsegédjének ötlete nyomán rögtön be is röffentik a frissen elkészült portált, hogy különböző világokba látogatva segítő kezet nyújtsanak másoknak, az így szerzett "boldogság kristályok" erejével pedig gyorsan rendet vágjanak a labor körül.

A játékban mi a robotpajtása oldalán kalandozó ifjú titánt alakítjuk, akinek afroját komplett ruhatárával együtt természetesen teljesen lecserélhetjük a későbbiekben, ha úgy tartja kedvünk. A játék ugyan a LEGO Builder's Journey mintájára diorámákkal dolgozik, azonban ezúttal ezek nem csak nagyobbak és részletgazdagabbak, de apró kirakósok helyett egyúttal már nagyjából szabadon bejárható területek is. A különböző témára – például dzsungel, piramisok, középkor – épülő világok több ilyen diorámára vannak felosztva, amik között ide-oda kell navigálnunk az új útvonalak bejárása és fejtörők megoldása közepette. 

A látványra abszolút nem lehet panaszunk, tényleg olyan, mintha a gyerekszobából előmászva elevenednének meg az imádnivaló szettek, bár a LEGO Builder's Journey azért egy fokkal realisztikusabbra sikeredett. Feladatunk nem csak a történet szerint, de a gyakorlatban is a problémamegoldás, ami leginkább építést jelent, legyen az egy összedőlt bódé helyreállítása, egy cicafekhely megálmodása, portékák megfelelő elrendezése, egy híd felhúzása, vagy épp egy repülő alkalmatosság megalkotása. Az adott feladathoz felsorakoztatott elemeket egy letisztult szerkesztőben illeszthetjük egymáshoz, mintha egy valódi szettet állítanánk virtuálisan össze, bár az élmény sajnos közel sem tökéletes.

Mesterségem címere: kocka

Az elemek kijelölése és mozgatása néhol elég körülményes, és a kissé kötött kamerakezelés miatt nem mindig jól belátható, de utóbbi igazából a játék egészére igaz. Az építés másik problémás része az alkotások tesztelése, amiben általában egy kis robot segédkezik, hogy hidunk vagy lépcsősorunk stabilitását ellenőrizve átguruljon rajta. Igen ám, de ez a kis robot sajnos sok esetben láthatatlan dolgokban akad meg, ahány variációt építünk annyifelé indul el, és még művünk hibáira sem mutat rá.

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!

A sztori előrehaladtával kis robot útitársunk újabb és újabb képességekkel gazdagodik, például kijelölt tereptárgyak szétzúzására alkalmas pöröllyé, vagy szabad szemmel nem látható elemeket felfedő lámpává is átalakulhat. Ezeket természetesen arányosan a feladványokba is beépíti a játék, de a korábban bejárt területekre is érdemes ezekkel visszanézni. A fejtörők mellett egyébként különböző gyűjthető tárgyakat is szedegethetünk, és világonként eltérő, plusz kosztümökre és elemekre beváltható valutát rejtő ládák után is kutathatunk.

A LEGO Bricktales koncepciója ötletes, látványban pazarul visszaadja a valódi kockaépítmények és összeállításuk hangulatát, remekül próbára teszi találékonyságunk és kreativitásunk, amihez kellemes humor is párosul. Az önfeledt kockapakolgatást örömét ugyan kissé beárnyékolja többek között a korlátozott kamerakezelés és navigálás, valamint a tesztelő robot ügyetlenkedései, de összeségében egy igazán könnyed, mókás, agymegmozgató és kreatív kalandot hozott össze a ClockStone csapata. Hibái ellenére mindenképp megér egy próbát, ha esetleg a szobád már megtelt LEGO szettekkel, de még mindig szívesen építgetnél.