A Horizon Zero Dawn 2017-ben jelent meg és mindenki csak pislogott, hogy a Killzone-játékok után a Guerrilla Games mivel állt elő. A Zero Dawn egy fantasztikus sci-fi történetet vázolt fel, amiben csupán a felszínt szolgáltatta az, hogy hatalmas robot-gépezetek járják a pusztákat. Az emberiség visszafejlődött, törzsekbe verődve élik mindennapjaikat és ekkor kerül elő egy bátor harcos, Aloy, aki a Nora törzset hátrahagyva nekivág, hogy felfedezze saját – és persze az emberiség – múltját. 2019 februárjáig a Zero Dawn-ból elment 10 millió példány, amivel az egyik legjobban fogyó PS4-es játékká avanzsált. 2020-ban PC-re is megjelent, illetve kapott egy DLC-t The Frozen Wilds címmel. Ezek szépen megdobták az eladásokat, majd 2022-ben érkezett a hivatalos folytatás, a Horizon Forbidden West és 2023-ban – mikor a teljes eladások már a 25 milliót karcolták – megjelent a PSVR 2-re kiadott Horizon Call of the Mountain. A nagy remaster-láz közepette aztán a Sony kitalálta, hogy PS5-re és PC-re is megjelentetik a Horizon Zero Dawn Remastered kiadást, ami elsősorban azoknak lehet jó választás, akik most ismerkednének a szériával.

De szép robot vagy, Sanyi!

Akik azonban már kipörgették, sőt, esetleg ki is platinázták az alapjátékot, azok maximum a sokkal szebb látványvilág, az átdolgozott animációk és a részletgazdagabb környezeti effektek miatt próbálhatnak rá a Remastered-kiadásra. Jó hír, hogy ha megvan már a Horizon Zero Dawn, akkor 3800 Ft ellenében bármikor rá lehet frissíteni erre a változatra – viszont megéri-e megtenni mindezt? Ha valaki oda meg vissza van a Horizon-szériáért, akkor persze, ennyit simán megér. Hogy teljes áron megéri-e megvenni? Erre már nem olyan egyszerű válaszolni. Félreértés ne essék, a Zero Dawn egy remek játék, viszont a felhúzott grafikán és apróbb változtatásokon túl tényleg semmi olyasmi nincs benne ebben a változatban, amit ne kaptunk volna már meg évekkel ezelőtt – akár a PS4-es, akár a PC-s változatot nézzük. A fejlesztésért felelős Nixxes előtt nem kis feladat állt, hiszen nehéz tökéletesre csiszolni egy eleve tökéletes játékot.

Ez leginkább a beszélgetés-animációknál köszön vissza, ugyanis plusz tízórányi motion-capture felvételt adtak hozzá az alap változathoz, így a karakterek már nem annyira merevek, mint a régiben voltak. Az arcok élettel telibbek, a mozgások természetesebbnek hatnak és ha megállunk pár pillanatra megcsodálni a környezetet, akkor feltűnhet, hogy itt is akadnak változtatások. Az egy dolog, hogy minden sokkal szebbnek, sokkal részletgazdagabbnak hat, de igazán a fény-árnyék hatásoknál érhető tetten az, hogy mennyi időt és energiát feccölt bele a Nixxes a fejlesztésbe. Az új bevilágítási rendszernek hála például minden egyes növényzetet át kellett formálniuk, a fák lombkoronáját kvázi a nulláról felépíteni, hogy az ott átszűrődő napfény valóságosabbnak hasson. Hogy ezt kinek lesz ideje észrevenni, miközben három Watcher jár a nyomában, az persze jó kérdés!

Régi helyszínek új köntösben

PS5-ön teszteltem a Remastered-kiadást és itt egyből felajánlja a játék, hogy áthozhatod a PS4-es mentéseid, sőt, egyből az egész játékos-profilod is. Ez klassz (bár valahol ma már alapnak kell, hogy számítson), viszont a trófeákat nem pakolja át automatikusan a rendszer, szóval aki ingyen platináról álmodozott a PS4-es változat kimaxolás után, az csalódni fog. Hatalmas hiányosság továbbá, hogy nem kapott magyar feliratot a játék, pedig ez tényleg egy óriási plusz-pont lehetett volna. A The Last of Us Part 1-nél sikerült utólag betenni a magyar feliratot, ahogy a november 14-én megjelenő LEGO Horizon Adventures is meg fogja kapni – innen viszont kimaradt. Ami nem maradt ki, az természetesen a DualSense-támogatás, valamint a Nixxes az NPC-k számát is megnövelte. Az én mentésem pont a Sunfall erődítménynél hozta át a játék, ahol egyből feltűnt, hogy sokkal több járókelő mászkál az utcákon, amivel elérik, hogy a városok élettel telibbnek hassanak. Ettől függetlenül furcsa grafikai anomáliákba továbbra is bele lehet futni, például Aloy haja képes eléggé furcsán viselkedni bizonyos pillanatokban.

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!

Frissítésre készen áll

Hogy megéri-e teljes áron a Horizon Zero Dawn Remastered beszerzése? Nem mondanám jó szívvel azt, hogy igen. Ez a kiadás az én véleményem szerint is felesleges volt és nem is került bele annyi újdonság, mint mondjuk a The Last of Us Part 2 Remastered-be, ahol egy komplett új játékmódot kaptunk. A 3800 Ft-os frissítési árat azonban simán megéri mindazoknak, akiknek már megvan az alap-változat. A Nixxes profi munkát végzett, a Zero Dawn pedig a feljavított látványvilág miatt akár egy újbóli végigjátszást is megérhet. A magyar felirat hiánya azért fájó pont, ezt tényleg jó lett volna, ha összedobják hozzá. Ettől függetlenül a Horizon Zero Dawn továbbra is az egyik legjobb, legszórakoztatóbb játék a Sonytól, amit immár teljes pompájában lehet élvezni. Jó lenne, ha az összes remastered-kiadás hasonlóan sikerülne!