A valóságban nem illik egy vadidegent megszólni az öltözködése miatt, ízlések és pofonok különbözőek, ugye. Amíg az ember neki kényelmes, másokra ártalmatlan ruhában van, a magánügye maradhat, hogy mit vesz fel. A Fashion Police Squad világában viszont ennek épp az ellenkezője igaz: ha külsőd nem felel meg az aktuális divat íratlan szabályainak, a rendőrség azonnal utánad ered, a rend éber őrei pedig nem haboznak bármilyen eszközt bevetni, hogy öltözékedet elfogadhatóan ízlésessé változtassák. Márpedig ez a város tele van divatbűnözőkkel, úgyhogy Sergeant Des, a különlegesen trendi alakulat jóvágású őrmestere sűrű műszakoknak néz elébe.

A Fashion Police Squad tulajdonképpen a Doom újragondolása, csak démonok helyett pocsék ízlésű polgárokkal. Ebben a városban senki sem hal bele főhősünk támadásába, a mókás fegyverek csak korrigálják az ellenfelek divatbűneit, a környezet pedig élénk és kozmopolita. Des sokféle divatvétekkel találkozik munkája során, de minden új bűnöző ellen alkalmas fegyvert is talál az arzenáljában. Az elméretezett öltönyöket varrógép puskával szabja méretre, az egyhangú viseletet paintball golyókkal színezi be, a zokni-papucs kombót viselő elkövetők ellen pedig beveti a zsebében élő, zoknilopó manókat. Bár divatérzéke hibátlan, Des messze nem a legélesebb kés a fiókban, így erősen támaszkodik a trendalakulat többi tagjának rádiós segítségére. A város utcáinak navigálását nehezítik a különböző színű szalagokkal elkerített részek, amikhez passzoló ollókat kell találni, viszont a sikátorok tele vannak elhagyott ruhadarabokkal és koktélokkal, amiket Des extra életerő- és védelem pontokért felvehet (igen, random elhagyott italokat meginni valóban bizarr).

Minden egyes városrész külön, újralátogatható küldetésnek számít, és jellemzően egy, az átlagnál erőteljesebben ízléstelen boss vár a végén. Des a rádióban nemcsak tippeket és útmutatást kap, de egy titokzatos idegen is beszáll a diskurzusba, aki láthatóan sokkal többet tud a divatbűnözési hullám forrásáról, mint a rendőrség. Ki a kétes szándékú informátor, akinek tanácsai alapján a stíluskihágások utáni nyomozás egyre sikeresebben halad? Vajon tényleg segítő kezet nyújt, vagy veszélyesebb ellenfél, mint egy horda elektromos rolleren támadó hipszter?

A stílus maga az ember

Az elmúlt pár évben reneszánszát éli a “boomer shooter” kategória, nincs hiány a kilencvenes éveket idéző FPS-ekből, de egyediségével a Fashion Police Squad kitűnik a többi közül. Bár a játékmechanika és pályadizájn ismerős, a játék erősen épít a központi ötlet, a divatrendőrség létezése körüli humorra, ami azt jelenti, hogy a játékmenet teljes egészében erőszakmentes. Nincsenek placcsanó agyvelők, nincs ördögfajzatokkal teli alvilág, a “fegyverek” sosem fogynak ki a töltetből, és még a legvészjóslóbb helyszínek is elmennének egy mesekönyv illusztrációjaként. A stílusosan színpompás, 3D környezetbe helyezett 2D-s ellenfelek kontrasztjának komikuma tökéletesen illik a hangulatba, a hatástalanított elkövetők pedig halál helyett egy lelkes “Csini!”, “Szexi!” vagy “Dögös!” felkiáltás közepette változnak át legdivatosabb önmagukká.

Ahogy pályánként nő a nehézség, úgy mutat be a játék új ellenfeleket és fegyvereket is, a menedzserért kiabáló Karentől a ballonkabátos mutogatós bácsiig. Minden divatbűn ellen specifikus ellenlépést kell használni, így a fegyverek és támadási módok villámgyors váltogatása fontos része a játékélménynek. És, hogy a közlekedés se maradjon egyhangú, övedet (amivel egyébként a bő nadrágokat is formára csaphatod) a város zászlótartó póznáin pókemberként lengésre használhatod, egy szappanos vízzel töltött pisztollyal pedig szupergyorsan csúszhatsz a síkos felületeken. Az irodaépületek, metróalagutak, parkok és üzletek változatos kihívásokkal teli zónákat biztosítanak a jóízlés elleni bűntettek üldözéséhez.

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!

Külcsín és belbecs

Bár a Fashion Police Squad végtelenül szellemes, élvezetes és egyedi játék, néhol bele lehet kötni stílusérzékébe. A világ például hiába tágas, egymásba érő zónákkal és ügyes rejtett zugokkal, a küldetések teljesen lineárisak. Még akkor is, ha egy, a továbbjutáshoz szükséges tárgyat kell megszerezni, a hasonló játékokkal ellentétben a Fashion Police a kezedet fogva irányít el annak lelőhelyére, ahelyett, hogy módot hagyna némi önálló felfedezésre. Az általános nehézségi szint még legmagasabb fokozaton sem túl durva, cserébe a boss-harcok tényleg változatosak. Bár ez illik a zsáner retró hangulatához, a platformer elemek néhol irreális precizitást várnak el, ami rengeteg szentségeléssel teli percet jelent két ugrás vagy oszlopról lengés közt. 

Szerencsére a játék bája és humora sok hibát elfed, az ellenfelek hullámait korrigálni pedig annyira hálás feladat, hogy sokszor képtelenség nem új pályába kezdeni az aktuális küldetés végén. A hab a tortán pedig a szórakoztatóan bizarr, fordulatos nyomozás, aminek közepében szupertrendi őrmesterünk találja magát. Még ha a külső nem is minden, a Fashion Police Squad egy tökéletes szabású viselet az unalmas egyengöncök tengerében.