Hardver és dizájn
Az Xbox One egyszerűen ronda. Pont. Kár kertelni, az egész úgy fest, mint egy ’80-as évek végén gyártott videomagnó, és a külön felszerelendő Kinect is csak ront az összképen. Ráadásul a hatalmas mérete látszólag nem indokolt, mert a táp így is a gépen kívül helyezkedik el. Minden valószínűség szerint tehát a kellő szellőzés miatt néz ki úgy az Xbox One, ahogy -- a Microsoft egyszer már piacra dobott egy égetőkemencét, szóval érthető, hogy szeretnék elkerülni a hibát. Alkatrészek terén elég sovány információink vannak: 8-magos x64-es CPU, 8 GB RAM, 500 GB HDD, amit nem lehet bővíteni, Blu-ray-meghajtó, USB 3.0 és HDMI csatlakozók. Mondjuk pletyka nagyon sok van a gépben rejlő alkatrészekről, ezekkel már mi is foglalkoztunk, így nem térünk ki rájuk újra.
Az viszont már most elég valószínű, hogy az Xbox One, ha elenyésző mértékben is, de elmarad a PlayStation 4 nyers erejétől. A Sony konzolja szintén nyolc processzormaggal és 8 GB RAM-mal dolgozik, utóbbi viszont GDDR5-ös szabványú, ami kicsit távolabb áll a PC-s architektúrától. Elviekben sokkal gyorsabb kommunikációt tesz lehetővé a videochip és a CPU között, mint bármi más -- persze többet nem tudunk, részletek terén csak az állítólagos kiszivárgott anyagokra támaszkodhatunk. Továbbá a hajszálnyi hardveres erőfölény most sem valószínű, hogy látványos különbségeket hoz majd. A PS3 is erősebb az Xbox 360-nál, de ez maximum egyes exkluzív címek kinézetén látható. Sokkal fontosabb volt a két gép tervezésekor, hogy könnyen programozhatók legyenek. Ha azonban a PS4 erősebb is az Xbox One-nál, akkor sem biztos, hogy szebb. A gépet eddig még nem láttuk, csak egy rövidke teaser videót mutatott róla a Sony. Persze tény, hogy a japánok eddig is a finomabb, hi-tech jellegű dizájnt pártolták, így sokan most is elegáns külalakra számítanak.
Perifériák terén a Kinect ezúttal is az Xbox One felé löki a mérleg nyelvét: a mozgásérzékelő periféria Full HD felbontást, gyors adatátvitelt és minden korábbinál részletesebb mozdulatfelismerést ígér, szemben a PS4 Eye kamerájával, melyről eddig csak azt tudjuk, hogy felismeri az arcunkat, és bepozícionálja a PS4 kontrollereinek térbeli helyzetét. Ugyan ezen funkciók sikeres kihasználása programozás függvénye is, azért a PS3 Move és az első Kinect között sem nehéz eldönteni, melyik hálásabb kiegészítő. Mindenesetre a hardverek terén mindkét gép azonos mennyiségű pozitívummal és negatívummal rendelkezhet, szóval most, az E3 előtt döntetlen az állás.
Játékkínálat, használt játék, DRM
Na, ezen a fronton egyelőre a Sonyé a korona: InFamous, KillZone, Gran Turismo, új Naughty Dog- és Quantic Dream-projektek… Impozáns felhozatal, nemde? Mark Cerny fejlesztést vezető mérnök szerint minden idők legerősebb startcím felhozatala várható a PlayStation 4-en, és a bemutató láttán ezt hajlamosak vagyunk elhinni neki. A Microsoft ezzel szemben mutatott egy izzadtságszagú Forza Motorsport 5 trailert, leleplezte a Remedy-féle Quantum Breaket, tudjuk, hogy lesz Halo 5 és 6, és… ennyi? Igen, sajnos ennyi, az MS nem vitte túlzásba a játékkínálatot. Annyit árultak csak el, hogy az Xbox One első évében 15 új játék fog megjelenni, és ebből 8 új szellemi termék -- kérdés, hogy ebből hány számít kinectes gyerekjátéknak. Mivel pedig sem a PS4, sem a One nem lesz visszafelé kompatibilis a korábbi konzolokkal, ezért sajnos a premierkor csak a saját játékaikkal lehet majd szórakozni. Bízzunk benne, hogy az E3-on mutat valamit a Microsoft is, mert ez így egyelőre nagyon-nagyon kevés.
Ami a DRM-védelmet és a használt játékok politikáját illeti, nem épp tiszta, mit várhatunk a két konzoltól. A PlayStation 4 elvileg nem követel folytonos internetkapcsolatot, és a használt játékok kereskedelme előtt is szabad a pálya, bár egyes források szerint a Sony fejesei majdnem naponta váltanak álláspontot ez ügyben. Az Xbox One ezzel szemben, mint már fent emlegettük, 24 óránként aktív internetkapcsolatot követel, a használt játékok pedig… nos, először azt mondták, hogy nem mennek, később azt, hogy igen, de nagyon sokat kell fizetni az aktiválásukért, most pedig úgy áll a helyzet, hogy Major Nelson szerint mindent rosszul tudunk, a Polygonnál pedig ingyenes aktiválásról cikkeznek. Mindenesetre nem túl biztató, hogy a játékosprofilunk az Xbox One esetében is a géphez van kötve (a PS4 e téren még rejtély). Egyelőre tehát a PlayStation 4 tűnik barátságosabb megoldásnak.
Amúgy itthon a szolgáltatások majdnem összese kilőve valószínűleg, plusz internet terén is irgalmatlanul lemaradottak vagyunk, szóval ez a két szempont nem is számít; kvázi itt nincs is mit felmutatni a One-nak, remélem az E3-on oda-vissza lecsapják a Sony-t, én kinézem belőlük :D
(Kivéve a dizájn szempontot, de hát azt nem is lehet csak szubjektíven nézni. Szerintem például kikrt gyönyörű, végre egy elegáns, letisztult formaterv, ami passzol a mostani high-end TV-k stílusához)
Szerintem Kratos úgy elintézné Marcus Fenixet és Master Chief-et,hogy fényévekig keresnék a molekuláikat!!
vissza,(azért a GoW és Halo nálam is játék,szívesen kipróbálnám,de ezeken kívül nem is nagyon van más nagy exkluzív cím szerintem.....)de magamtól csak ha milliomos lennék,akkor vennék egyet,félig feleslegesen.És akkor nézzük:Eddig PS4. Az eddigi (fenti) múltja miatt,plusz az új hírek. Az Xbox? Tényleg marha ronda! :) És ultrakényelmes az elhízott,lusta amerikaiaknak....És mit kapunk mi?Semmi olyat(a kontkrét játékokon kívűl),ami nekünk magyaroknak olyan "hú,de hűha!"Szóval elég amerikai piacorientált,ami nekünk ugyebár nem pálya.Árba biztos megint jó drága lesz,de én a 3-ra költött összeg egyetlen fillérét sem bántam meg!!Mondjuk nem is premierkor vettem.Talán ez az egyetlen nagy negatívum.És ez itt ugye Abszurdisztánban igenis számít!Mondjuk ha egymillió lenne akkor is megvenném,maximum 60 évesen! ;)
Az meg szimplán hülyeség, hogy "internet terén" le lennénk maradva. Szimplán az a baj, hogy Magyarország a kicseszett világvégén van.
Hogy melyik lesz a győztes, arról gőzöm sincs. Számomra a jelenlegi generáció kissé kiábrándító, épp a használt játékokkal kapcsolatos bizonytalanságok miatt, pedig jobban szeretek konzolon játszani. A controller még mindig az X-nél tűnik jobbnak és az exkluzív játékokat tekintve, sosem vonzottak igazán a sony agyonsztárolt címei. Azt pl kerek perec ki merem jelenteni, hogy a Forza jobb, mint a GT, a többi meg csak szimplán nem érdekel... mondjuk a Halo sem.
Erre céloztam én is :D
Bár azt továbbra sem értem hogy ne lennénk lemaradva, most kezd (KEZD!) 100%-os lenni a 3G (xD) lefedettség... Ezzel végülis alig vagyunk 5-6 éves késésben :D És ami van az is lassú... 4G meg LTE kezd kiépülni. Ha így haladunk, egy jó 8-10 év múlva lesz az is teljes sebességű, közel 100% lefedettségű... Szóval hogyne lennénk lemaradva :D
Ez nem teljesen igaz, ugyanis a PS4 esetében streameléssel megoldható lesz a visszafelé kompatibilitás (legalábbis néhány cím esetében mindenképp)... :) Számomra (pártatlan külső szemlélőként, mivel nincs konzolom) egyenlőre a PS4 a szimpatikusabb :) Ebben a generációban is a Sony üzletpolitikája a szimpatikusabb, és nekem az exkluzív címeik is jobban tetszenek :) Idénre még nem tervezem a vásárlást, addig dolgozok és gyűjtögetek egy konzolra+TV-re (vagy monitorra) és közben figyelem a gépek startját, a húzócímeiket és persze a masinák megbízhatóságát is (ezalatt kiderül vannak-e gyermekbetegségeik, csak úgy mint a jelenlegi generáció indulásánál) :) Nagyon várom, hogy az E3-on a két gyártó mit villant :)
A PS4 egy igazi játékgép lesz, baromi erős exkluzív címekkel. Az XBOX ONE meg egy multimédia-központ, amin majd játszani is lehet.