Vélemény című rovatunkban a hét legfontosabb eseményeivel foglalkozunk a szokottnál kicsit részletesebben, mélyebbre ásva a történetekben. Ez alapvetően egy szubjektív összeállítás, ami legfőképpen azt a célt szolgálja, hogy legyen egy hely, ahol beszélgethetünk a legérdekesebb, illetve legfontosabb eseményekről.
- A kormány az internetadó bevezetését fontolgatja
- Gigabyte-onként 150 forintot kellene fizetni
- Vagy maximum egy ezrest havonta
- Vagy csak 700-at
- Vagy ki tudja
- Az egész nincs rendesen átgondolva
- A szakma pedig károsnak tartja
- Talán csak terelés a netadó
Két biztos dolog van az életben: a halál és az adózás -- arra azonban senki sem számított, hogy a kedden bemutatott, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter nevéhez fűződő 2015-ös adótörvények tervezetében lesz egy olyan tétel is, ami az internethasználatot sarcolná meg, és bizony elég durva ötlettel ált elő drága honatyánk.
A törvénytervezet a jelenlegi formájában úgy fogalmaz, hogy minden megkezdett gigabyte után 150 forintot kellene fizetni, s csak kis fejszámolás kell ahhoz, hogy rájöjjünk, hogy ez óriási összeg, amit papíron majd a szolgáltató fizetne, de mindannyian tudjuk, hogy ennek terhe valamilyen, vagy teljes mértékben a felhasználóra hárulna, rád és rám, mert egyszerűen így működik a világ. A törvénytervezet megjelenése után azonban jött a hír, egyenesen Rogán Antaltól, a Fidesz országgyűlési frakciójának vezetőjétől és a gazdasági bizottság első emberétől, hogy csak egy ezres lesz az, amit a felhasználóknak fizetniük kell, majd kiderült, hogy csak 700 forint a plusz a magánszemélyeknek, míg a cégeknek 5000 forint -- illetve nem biztos, szerdán Varga azt mondta, hogy ezt még fontolgatják.
Laikusként is lehet látni, hogy a tervezett netadó több sebből is vérzik. A jelenlegi tervezet fogalmazása ködös, nem egyértelmű több olyan kérdés, amire választ kellene adni, hogy az adóztatás legalább elméleti alapon működjön. Mi van például akkor, ha a helyi hálózaton osztok meg valamit, hiszen ott is adatok mennek át? Vagy mondjuk a mobilnetezés után kétszer kellene fizetni? Illetve, ami gamer-témához is passzol: esetenként megduplázódna egy játék ára, ha azt a neten vásárolom, hiszen le kell tölteni. A részletek elhagyása mellett azonban más problémák is vannak ezzel, mégpedig az, hogy láthatóan nem gondolta át ezt senki, hiszen elég csak a várt adóbevétel összegét megnézni. A kormány 20 milliárd forintot akar így szerezni, ami a 150 forintos gigabyte-onkénti árral számolva azt jelentené, hogy Magyarország éves internetforgalma 133 millió GB -- legalábbis a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint, a Budapest Internet Exchange adatai alapján viszont évi 50 milliárd GB fordul meg hazánkban, és ez még nem is a teljes, mindent lefedő adat. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium ezzel szemben úgy számol, hogy 200 milliárd forint folyik majd be, de ezzel meg az a probléma, hogy szimplán nincs ennyi pénz ebben a szektorban, a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint ugyanis tavaly az internetszolgáltatók összesített nettó árbevétele csak 164 milliárd forint volt. Ezek után már hajlamos vagyok elhinni, amit az Index írt, miszerint a Nemzetgazdasági Minisztérium állítólag a törvényjavaslat benyújtásának másnapján, délután kérte el a vonatkozó statisztikai adatokat a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól.
A számok tehát nincsenek rendben, illetve úgy is mondhatjuk, hogy a valóságtól teljesen elrugaszkodva készültek el, de menjünk tovább, hiszen tud ez sokkal rosszabb is lenni, ha a hosszú távú hatását vizsgáljuk. A szakértők egybehangzó véleménye, hogy a tervezet káros, átgondolatlan és felesleges -- ezt mondja a Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége, és ezt mondja a Pedagógusok Szakszervezete is, pontosabban azt, hogy a netadó veszélyezteti a közoktatást és korlátozza az információs szabadságot, a Hírközlési Érdekegyeztető Tanács pedig úgy fogalmazott, hogy: „az új adónem terve ésszerűtlen, abszurd és ellentmondásos, bevezetésének legnagyobb vesztesei a hazai információs társadalom tagjai, az internetet napi szinten használó egyének, vállalkozások és közintézmények.” Ha nekik azonban nem hinnénk, hallgassuk meg az Európai Unió leköszönő digitális biztosát, Neelie Kroest, aki a Financial Timesnak mondta el: „Az egyoldalú internetadó nem okos ötlet. Növeli az internethez való hozzáférés költségeit a fogyasztók számára.”
Ha már Financial Times, érdemes megemlíteni, hogy a természetesen a világsajtó reakciója sem maradt el; a Washington Post, a Wall Street Journal a Euronews és még sokan más média is beszámoltak erről, sőt még a 9GAG-re is befurakodtunk, bár ez utóbbi igazán nem tényező.
És hogyan reagált erre a lakosság? Nos, a bejelentés pillanatában megjelent a Százezren az internetadó ellen Facebook-csoport, mely rekordidő alatt el is érte a kitűzött célját, s azóta már a 200 ezret karcolja alulról, illetve két tüntetés szerveződött, majd ezt követően a főszerepet átvették a mémek; sorban készülnek a vicces képek, folyamatosan a köztudatban tartva a témát, s ahogy tudatosul az egész abszurditása, sokakban erősödik az a gyanú, hogy az egész adóterv csak terelés volt, egy gumicsont, ha úgy tetszik, amin elrágcsálhatunk, ameddig komolyabb problémák vannak a kormány háza táján. Itt nyilván a korrupciós ügyre kell gondolni, de más kínos eset is eszünkbe juthat, ha olyan dolgokra akarunk gondolni, amit a Fidesz szeretné, ha inkább nem firtatnánk.
A cikkben igyekeztem minimálisra fogni a politizálást, mert a PC Guru Online-on ennek semmi helye (eltekintve ettől az esettől, persze), másrészről pedig igazán undorodom ettől, amit mi politikának hívunk, a témáról azonban mégis érdemes beszélni. Csodálatosan átgondolatlan, bármiféle hozzáértés hiányáról ordító, teljességgel dilettáns ötlet ez, de mégis ott van a levegőben, hogy akár meg is valósulhat, hiszen a magánnyugdíj-pénztárakról sem gondolta volna senki, hogy állami kézbe kerülnek, aztán meg mégis így lett. A netadóval kapcsolatban azonban szerintem az a legszörnyűbb, hogy vannak, akik még ennek is tapsolnak, Lázár János pedig azt bírta mondani, hogy őt nem érdekli, mennyi lesz a netadó, mert ő amúgy sem netezik sokat. Komolyan, el vagyok keseredve, és még az sem nyugtat, hogy mindez talán csak egy porhintés, mert eszembe jut, hogy vajon mekkora horderejű az, amit leplezni akarnak, ha egy ilyet dobtak be…
Ígérem, jövő héten már egy, az oldal profiljához jobban passzoló téma lesz a Vélemény rovatban, ám addig is itt a hét kérdése: mi a véleményed a tervezett netadóról? Szerinted megvalósítják, vagy tényleg csak egy gumicsont ez az egész?
a fidesz is ellenzi ?????
A 150Forint/1GB meg szerintem is tuti csak egy beetetés lett volna, mert hogy ennyire nem tudnak számolni a kormányben, a politikusaink ennyire alkalmatlanok, azt nem akarom elhinni, nagyon ijesztő az egész már így is, meg szomorú. Kb. a fél világ röhöghetett rajtunk ismér az elmúlt napok során...
pl töredék ennyi visszhangot nem kapott a béren kívüli juttatások megváltozását taglaló tervezet, pedig az komolyabb hatással lehet: a 35valamennyi kedvezményes adózású juttatások adóját a magasabb 51valamennyisbe tervezik áthelyezni.
a lakáscélú támogatáson kívül (elvileg az marad adómentes) minden megy a drágábba.
ez nem tűnik fontosnak, de ha pl eddig kaptál pl 10 ezer forint értékben szép kártyát, erzsébet utalványt, bérletet stb a munkáltatódtól, az került neki ~13500 pénzbe, most kerül majd ~15100ba.
és tippelhetsz, ez honnan jön el: a te esetleges béremelésedből.
nem fog feltűnni, mint az internetadó, mert nem te fizeted, hanem már eleve ennyivel kevesebbet kapsz, a munkáltatód meg nem biztos, hogy az orrodra köti, hogy így van, vagy hogy miért...
akárhogy is, én gyanítom, nem vezetik be, vagy nagyon korlátozott formában: fiatal szavazókat veszíteni nem okos dolog.
bár persze a politikusok is okosak, tudják, az emberek alapvetően hülék (igen, rád gondolok, meg rád és rád) és 3.5 év alatt elfelejtik, mi is történt. ezért minden kormány regnálása elején nyúzza jobban a népet, majd a vége fele enyhít.
egy jó hatása lehet a témának: felbolygathatja esetleg a szolgáltatók körülötti állóvizet és lehet újra egy kis verseny. ((mondom ezt úgy, hogy én is utálok szolgáltatót váltani.))
mondjuk nagy a pofám, mert szerény igényeimhez mért szerény előfizetésemre annyit fizetek, hogy +1000 ftos cehhel is kiröhögöm a többi szolgáltató ajánlatát. (de azért haragszom.)
De az mondjuk tényleg fura h véletlen pont a korrupciós ügy után másnap már be is jelentették ezt a tervezetet.
Bár örülnék neki, ha az egészből nem lenne semmi.
Ha meg mégis akkor szólok Gaben-nek.
Akkor csak abba gondoljunk bele hogy van fent a gépen 10 eredeti játék ami csak alfa vagy béta verzió rengeteg ilyen van a steamen. Amihez hetente jön a frissitések amit lekell tölteni vagy Wow stb heti frissitések.Akkor hol itt az igazság.Vagy ami a cikkben is van neten vásárolt játék wolfeinsten 50 GB megveszed 10000 ft ért és még fizetsz mert letöltöd.
Aki megin a kalózkodással jön meg az ilyen dumákkal az gondolkodjon el kicsit az itt leirtakon.
Nagy "kalóz" voltam, szinte minden játékom/szoftverem tört volt régebben, de pár éve csak eredetiben veszek nagyrészt dolgokat, pl: Windows és játékok eredetiek.
Kinek nagy érvágás az internetadó? A kalózoknak, az illegális letöltöknek. Nyíván úgy lenne értelme ennek a törvénynek, ha lenne egy korlát ameddig ingynes a netezés pl: 15Gb. A 15Gb még érthető, mert mi lehet az amit otthon letöltesz a netről legálisan és több mint 15Gb?
Mo. kalózkodás terén nagyon előrehaladott ezért szigorú szabályzás kell. Nem azt mondom, hogy ez a megfelelő válaszcsapás, de meg kell nézni, hogy pl Ncore több mint fél millió regisztált tag van rajta és nincs 10M a lakosság. Eléggé elborzasztó.
Okt. 21-én feltettem egy progit, amivel a fogadott és küldött adatmennyiséget lehet mérnii. Már 20G-nál járok, és mit töltöttem le? SEMMIT!
5 nap alatt 20G,B és ennek a nagyobb része a youtube-on megnézett videókból ered, mert igen, a videók megtekintését is letöltésként kezeli.
Ja, és valahányszor bejelentkezel a netre, azt meg küldött adatként dolgozza fel a rendszer, ami szintén jó pár GB-ba kerül.
Kalózkodás...
Zanzásítva:
-úgyse mi fizetjük meg( nem a frászt nem)
-csak 700 forint( kivéve cégeknek, nekik 5000, egy kisvállalkozásnak, ez sok pénz! bár nekem a 700 is sok)
-nem baj, nem kell annyit internetezni
-kell adózás, a netszolgáltatóknak úgyis nagy a nyereségük
-kell adózni, mert kell a pénz, és Orbán csak jót akar, kell fizetni, és inkább ez mint a gonosz Nyugatnak eladósodni, különben is minden az ő hibájuk.
Hát így állunk. Erre mit lehet mondani? Szerintem semmit.
De még ha ez lenne a legnagyobb baj. Szappantól mosószeren át, papírig, művirágig, mindenre extra adó!
Ja, és 50% a kafetéria adója. Amit már eddig is csak pár cég osztott, most még kevesebb fog adni a dolgozóknak. Ahol korábban dolgoztam, majdnem 10 . ezer forint kaja jegy volt ez havonta. Na, ako még ott dolgozik. annak ez elveszik, mert 50% -os adónál nem fog adni a cég.
Ez már nem 700 forint mínusz havonta, hanem TÍZEZER forint!
No de a netadó. Sehol a világon nincs ilyen. És nem maga az összeg, hanem az elv ami felháborító. Ez körülbelül a levegő megadóztatásához hasonlít.
Most épp nagy tüntetés van ellene, tegyük fel ha még se lesz netadfó, ne legyenek illúzióink: beszedik máshogy háromszorosan. És mi fizetünk: 27%-os áfát, chips adót, bankadót, telefonadót.
De ! Mind ez nem is háborítana fel, ha a pénz jó helyre kerülne! De nem. Az egészségügy például, nem romokban van: háború súlytotta országokhoz hasonlít! Nincs orvos , nincs ápoló, nincs műszer, nincs gyógyszer. Az épület romos, koszos. Túlzás nélkül: emberek halnak meg, mert nincs kapják meg időben a kezelést, műtétet, nincs pénz rá. Ha ezek a dolgok javulnának, azt mondanám rendben. De nem ez lesz, hanem újabb stadion, pénz a Közgép-nek, vesznek újabb palotát, meg pár milliárdot elszórnak az unortodox gazdaságpolitika oktatására.
Igazából persze minden hiába, mert nem a netadó ellen kellene tüntetni, nem ezt kell megszüntetni, hanem azokat elzavarni akik kitakálták a netadót. De ők maradnak, mi fizetünk, és ahogy a hozzászólásom elején mondtam: egy csomó embernek ez a mai helyzet tetszik. Mivel a szavazáson ők voltak többségben: mi háboroghatunk, de feleslegesen háborgunk. Így döntött a lakosság.
Djculture - a 700 forintos a gigás dolog helyett van, nem pedig mellette...
Ez az egész egy látszatintézkedés, amivel hergelik a népet, és elterelik a figyelmét arról, hogy pár fontos állami személyt kitiltottak az USA-ból, hogy a NAV korrupciós ügybe keveredeik, hogy a gázvezetékkel szivatjuk a szövetségeseinket az oroszok utasítgatására, hogy az egyik díszes atyafinak már megint nem megfelelő a vagyonnyilatkozata, mert már megint lemaradt pár tétel róla, és hogy már most sem bírná kifizetni a rezsijét a saját fizetéséből, de még az asszonnyal is csak éppenhogy megélnének.
A kormány intézkedéseit nem lehet komolyan venni. Majd holnap bejelentik hogy oké, mégsem lesz netadó. Az emberek örülnek és mennek a dolgukra.
Itt jelenleg azt kellene elérni ebben az országban, hogy a politikus féljen a néptől, annak haragjától. Mert az aki tudja hogy büntetlenül vagy max egy ejnye-bejnyével megúszhat milliós/milliárdos sumákságokat az minek változtasson a szokásán? Sajnos itthon nem egy olyan morálisan fejlett elit dönt a sorsunkról akik ha lebuknak akkor önként lemondanak, és sírva kérnek elnézést a lakosságtól ahogy azt pár videóban már látni lehetett külföldiektől, hanem terelnek, sunnyognak, és pár hónap múlva folytatják. Ezeknek már nem börtön kellene, hanem akasztás, és a nyakukba rakni egy táblát: Így jár az ki meglopja népét!
1. hatalmas baromság, nem lesz meg szavazva vagy ha mégis akkor jön a LÁZAD! LÁZAD! LÁZAD!
2. a HVG lenne az egyik utolsó újság amit komolyan vennék emlékezünk csak a hamis bajai videóra, amiről egy hülye is megtudta mondani hogy hamis hiszen remegett a kamera gondolom a rejtet kamerákat nem "operatőrök" tartják
3. az amerikai témához csak annyit tudok mondani hogyha nem lennétek elfogultak a nyugati sajtó felé rájönnétek hogy az Amerikára nézve szánalmas hiszen nem mond indokot, neveket így bárki azt képzeli hogy csak szarkavarás az egész amire meg is lenne az oka hiszen több amerikai cég is lebukott azzal hogy korruptan működik M.O.-n. Ráadásul egyből a legszigorúbb rendelkezést bevezetni úgy hogy nem mondanak semmit enyhén gyanús (még a Magyarországot is többször támadó EUs képviselő is felháborodott rajta). Szomorú hogy a kis agyatok így át van mosva hogy ha USA=biztos jó
4. A cikk nagyon tetszett amíg be nem hoztad a magánnyugdíj pénztáros példát. A magánnyugdíj pénztárnál nagyobb mutyi csak a devizahitelezés volt. A magán nyugdíj pénztárak 1 azaz egy %os nyereséggel működtek ami még attól is gyengébb mintha betétbe raknád a pénzed aki azt kitalálta/működtette életfogytiglanra kéne börtönbe rakni^^
|?| MIÉRT kell ezt bevezetni |?|