A videójátékok mennyországában vélhetően külön kerület van fenntartva az ilyen-olyan szimulátorok számára, az ipar ezen szelete ugyanis óriási népszerűségnek örvend az emberek körében (leginkább persze PC-n), a skála pedig az abszurdtól (I Am Bread, Goat Simulator, Rock Simulator, hogy csak néhány példáz említsünk) a teljesen komolyan vehetőig (Farming Simulator-széria, Microsoft Flight Simulator) terjed. Steamen lényegében Dunát lehetne rekeszteni az ebbe a kategóriába sorolható gyöngyszemekből (vagy épp borzadványokból, hiszen azokból is bőven akad), a végtelennek tűnő lista pedig 2024-ben is rengeteg új érkezővel bővült, lássunk tehát öt olyan produkciót, ami miatt bátran kinyithatjátok a pénztárcákat.
Medieval Machines Builder
Ahogy azt a neve is mutatja, a tavaly februárban megjelent, korai hozzáférésben elérhető Medieval Machines Builderben középkori ostromgépeket kell megálmodnunk, amiket aztán élesben is kipróbálhatunk – mégis ki ne szeretné megcsodálni a munkája gyümölcsét, nemde? Mivel a történelem ezen sötét szelete nem a kényelmes és eseménytelen hétköznapokról volt híres, a nagyüzemi építkezés előtt természetesen a szükséges nyersanyagokat is nekünk kell összeharácsolnunk (hol fejsze, hol csákány segítségével), ám végül kifizetődik a rengeteg elhullajtott veríték, hiszen nincs is szebb látvány a darabjaira hulló várfalaknál és a roskadozó faszerkezeteknél.
Supermarket Simulator
A pénztárosok és az árufeltöltők bizonyára bottal sem piszkálnák meg a Nokta Games remek felhasználói értékelésekkel büszkélkedő indie csodáját, mindenki másnak viszont remek szórakozást nyújthat a mindössze 13 eurót (~ 5300 forint) kóstáló Supermarket Simulator – feltéve persze, ha szeretnének betekintést nyerni a szupermarketek működésébe. A belső nézetből játszható alkotásban a gondos tervezésre és dekorálásra is oda kell figyelnünk az árazás, a polcok feltöltése, valamint a vásárlók hadának legyűrése mellett – a felfogadható személyzet persze levehet némi terhet a vállunkról, ám így sem válik egyszerűvé az életünk.
Under the Yoke
Az Under the Yoke már a képi világa miatt is egy meglehetősen különleges darabnak számít, a Priory Games radar alatt úszkáló programjának grafikáját ugyanis a középkori ábrázolásmód ihlette (ha most eszetekbe jutott a Pentiment, jó helyen kapizsgáltok!), éppen ezért öröm ránézni, ráadásul egy zsák krumplin is elfut. A gazdálkodásra épülő életszimulátorban egy angol jobbágcsaládot kell átnavigálnunk a történelem viharain, méghozzá nem kevesebb mint 250 éven keresztül, szóval nem árt megőrizni a família jó hír nevét, ellenkező esetben ugyanis meglehetősen nehéz dolga lesz a következő generációnak – és így persze nekünk is. Az Under the Yoke-nak egyébként ingyenesen elérhető demója is van Steamen, szóval ha szeretnétek magatokat kipróbálni a 2D-s földeken, irány a Valve online áruháza!
Anonymous Hacker Simulator
Listánk következő darabját az Esport1 ügyeletes hackerének, az egyesek és nullák mellett a filmek világában is otthonosan mozgó MarlaSingernek tudnánk a leginkább ajánlani, az Anonymous Hacker Simulatorben ugyanis a hírhedt Anonymous hackercsoport egyik maszkos billentyűmágusa felett vehetjük át az irányítást. A Sicarius tavaly áprilisban megjelent játékában egy gonosz terveket (tömeges megfigyelés, személyes adatokkal való visszaélés… csak a szokásos) szövögető szervezetről kell megtudnunk az igazságot a digitális tér tengerében, méghozzá a valóságban is létező eszközök és parancsok bevetésével – csak aztán nehogy maga Elliot Alderson kopogtasson az ajtónkon.
The Planet Crafter
Imádott sárgolyónk jelenlegi állapotát figyelembe véve nem túl meglepő, hogy egyre többször merül fel az idegen planéták terraformálásának gondolata – leginkább persze sci-fi berkekben, de ha Elon Muskon múlik, előbb vagy utóbb valósággá válik a fikció. A több mint 46 000 (!) értékelést begyűjtő The Planet Crafter pontosan ezt a témát járja körbe, méghozzá egy nyílt világú, bázisépítésre alapozó túlélőjáték formájában, amelyben egy bátor és szorgos űrhajós bőrébe szkafanderébe bújva változtathatunk paradicsommá egy kezdetben meglehetősen barátságtalan bolygót. A többjátékos komponenst is tartalmazó, számos nehézségi szintettel rendelkező szimulátor ugyan valamivel többe kerül, mint a csokor többi képviselője (23,99 eurót, tehát körülbelül 9900 forintot kell érte otthagynunk a „kasszánál”), cserébe viszont elég sok tartalmat kínál – pláne akkor, ha van kivel/kikkel összefogni egy szebb jövő érdekében.
Talán mondanunk sem kell, hogy ezzel a kis ajánlóval csupán a 2024-es termés felszínét kapargattuk (és azt is egy tollpihével), hiszen naponta kerül fel új szimulátor a Valve platformjára, éppen ezért nem árthat alaposan körülnézni, ha valami különlegességre vágyik az ember.
A borítóképek forrása: Steam, SteamGridDB