Az ipari tömítések feladata

A Hidraulika Szaküzlet ipari tömítései között többféle kialakítással is találkozhatunk. Vannak dugattyútömítések, horonygyűrűk, szártömítések, szennylehúzók, O-gyűrűk, tömítőzsinórok, vezetőszalagok, vezetőgyűrűk, alátétek, komplett tömítéskészletek, de X-gyűrűk és szimeringek is. Természetesen azt, hogy végül melyik lesz az ideális választás, több tényező is befolyásolja. Figyelembe kell venni az adott berendezés kialakítását, működését, hogy milyen körülmények között használjuk, de még azt is, hogy pontosan milyen funkciót kell ellátnia a tömítésnek.

Általánosságban elmondható az ipari tömítésekről, hogy a feladataik közé tartozik a szivárgásmentes illeszkedés biztosítása, fontos, hogy nyomásállóak legyenek és a környezeti hatásokkal szemben is védelmet nyújtsanak. A gázok, folyadékok és más anyagok nem kerülhetnek ki a hidraulikus vagy pneumatikus rendszer csöveiből, eszközeiből. Magas vagy alacsony nyomású berendezésekben a tömítések fogják biztosítani a megfelelő nyomásállóságot. Védelmet nyújtanak az extrém hőmérséklet és agresszív vegyi anyagokkal szemben.

Csökkentik a rezgéseket és a mechanikai terhelést, ezzel növelve a teljes berendezés élettartamát. A rezgéscsillapításra többféle tömítést is lehet használni. Ilyen például az O-gyűrű, ami hidraulikus és pneumatikus rendszerekben egyaránt megállja a helyét a forgó és mozgó alkatrészeknél. Előnye, hogy kompakt, nagyon könnyen cserélhető és többféle alapanyagból készülhet, így minden körülményhez megtalálhatjuk az ideálisat.

iparitomitesek-cikkhez.jpg

A tömítésekre kiemelten figyelni kell

Gondolunk itt a beszerzésre és a használatra egyaránt. Először meg kell találni a megfelelő méretű, kialakítású változatot, amit beszerelünk a rendszerbe. Ezt követően rendszeresen ellenőrizni kell az állapotot, mivel a folyamatos terhelés, igénybevétel miatt képes elhasználódni az ipari tömítés.

Megfelelő odafigyeléssel nagymértékben meg lehet növelni az élettartamot, így hosszú távon sem lesz problémánk a berendezés használatával. Kopás, deformáció, repedés jeleit kell keresni. Ha már a szemteszten se megy át az adott tömítés, akkor érdemes minél hamarabb kicserélni, hogy ne hibásodjon meg a gépezet.

Az ipari tömítések felhelyezése

Fontos, hogy olyan alapanyagból készüljön, ami ellenáll a hőmérsékletnek, nyomásnak és az adott közegnek. A tömítendő felületnek tisztának és sérülésmentesnek kell lennie, hogy megfelelően ellássa a feladatát a kiegészítő. Érdemes tartalékot is beszerezni, hogy probléma esetén rövid időn belül meg tudjuk oldani a cserét.