Ebben az időszakban is hasonlóan gondoskodni kell a csöppségről, pont úgy, mint amikor még odabent volt a pocakban. Hogy milyen praktikákat javasolnak a szakértők, az kiderül a cikkből.

Az anyának és a babának is nehéz

A kismamák többsége úgy gondolja, hogy a harmadik trimeszter a legnehezebb, de aztán megtapasztalják a “negyedik trimeszter” kihívásait, és megváltozik a véleményük. A legtöbb elsőgyermekes anyuka bizonytalan még, nem is tudja, hogyan fogja meg, hogyan etesse, nyugtassa meg a babáját.

Számukra lehet hasznos például a Momzee Szoptatás kurzusa. Ez egy olyan videós tudásanyag, amelyben csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos, IBCLC laktációs szaktanácsadó ad praktikus tanácsokat a kisbabák anyatejes táplálásával kapcsolatban.

Egyre többen érdeklődnek az igény szerinti szoptatás iránt: az online kurzusban erről is szó esik. Lényegében arról van szó, hogy nem kell ragaszkodnunk anyáink intelmeihez, miszerint a gyermeket bizonyos óránként etessük: inkább azt vegyük figyelembe, mit szeretne a kicsi, az ő igényeihez igazodjunk.

A várandósság alatt a baba hozzászokott ahhoz, hogy a köldökzsinóron keresztül bármikor hozzáfér a táplálékhoz – ezért teljesen természetes, hogy a megszületése után is akkor szeretne enni, amikor éhes. A Szoptatás kurzusban ehhez gyakorlati ötleteket is kapunk, sőt, a későbbi hozzátáplálás témája is szóba kerül.

httpsmomzeehu-2025-marcius-cikk1.jpg

Boldog mama – boldog baba

Amivel sokat tehetünk még, hogy jó legyen a babának idekint, az az, ha rendszeresen kézbe vesszük, ölelgetjük, dajkáljuk. Fontos, hogy biztonságban érezze magát, érezze testünk melegét, közelségét, hallja a szívdobbanásunkat – pont úgy, ahogy a pocakban is megszokta.

A hordozókendő használatát éppen ezért sokan javasolják. Ezzel az egyszerű eszközzel megoldható, hogy a gyermekünk akkor is a közelünkben legyen, mikor épp ügyeket intézünk vagy háztartási teendőket látunk el.

A Momzee oldalán olyan online tanfolyam is elérhető, amellyel a kendő használatát is elsajátíthatjuk, emellett megismerhetjük a leggyakoribb hordozóeszközök típusait, kötési technikáit is.

Az is remek ötlet, ha gyakran van bőrkontaktus a baba és a szülők között. Az aranyóra jelentőségéről már sokan hallottak: ez az a meghitt időszak, amikor az újszülöttet közvetlenül a szülés után az anya mellkasára helyezik. Ezt a módszert otthon is bátran alkalmazhatjuk – például fürdetés után pihenjen egy kicsit a baba az édesanya vagy akár az édesapa mellkasán. Már napi 20 perc is csodákra képes: megnyugtat, energiával tölt fel és erősíti a kötődést.

A fürdetés körülményei

És ha már szóba került a fürdetés: a negyedik trimeszterben itt is érdemes nyugodt környezetet teremteni a baba számára. Kerüljük a túl erős fényeket – helyette használjunk szolid, meleg hangulatvilágítást.

Figyeljünk a szoba kellemes hőmérsékletére is. Egy jól kialakított babafészek biztonságot adhat, és segít abban, hogy a kicsi könnyebben megnyugodjon.

A negyedik trimeszter nem mindig könnyű időszak, de életünk egyik legcsodálatosabb szakasza is lehet – megéri tudatosan, szeretettel felkészülni rá.