Máig emlékszem amikor 2020-ban megvettem a PS5-öt. Egyrészt azért, mert hosszú évekig csakis PC-n játszottam és elképzelhetetlennek tartottam, hogy valaha is a konzolok felé nyúljak, másrészt azért, mert azóta 180 fokot fordult a véleményem a gamingről magáról és főleg a konzolok nyújtotta élményről, harmadrészt pedig azért, mert ahogy sokan másoknak, úgy a készlethiány miatt nekem is kalandos volt a PS5 beszerzése. Ha emlékeztek még, akkor a PS5 pont a COVID-éra első évében, 2020 novemberében jelent meg. Több szempontból is nehézkes volt a konzol startja. Egyrészt a világjárvány miatt rettentően megnehezedett és belassult a gyártása és a szállítása, másrészt a japánok sem tudták igazán helyén kezelni a helyzetet. Rengeteg nyitott kérdés volt a konzol körül (a kompatibilitás, a PS4-es mentések használata stb.) és a gyártó nem igazán kapkodta magát ezek megválaszolásával.

Mégis, ma ott tartunk, hogy a PS5 a jelenlegi generáció abszolút királya, uralkodását nem tudta megingatni egyetlen másik konzol sem. Lehet azon vitatkozni, hogy a nyers erőt tekintve létezik-e erősebb konzol a piacon, de nem minden a nyers erő. Az első pillanattól kezdve csinos, elegáns és felhasználóbarát felület, a villámgyors töltési idők, az exkluzív játékok mennyisége és minősége, a fantasztikus és sokrétű kontroller, illetve összességében a gép szinte a végletekig csiszolt optimalizáltsága magasan a versenytársai fölé emelték és emelik a PS5-öt a mai napig. Olyannyira, hogy idén augusztusban a konzolból már több, mint 60 millió példány talált gazdára, ami immár több, mint a legnagyobb versenytárs, az Xbox Series X/S eladásainak a duplája. A PS5-ből nem csak egy igazán népszerű és remek konzol lett, de valóságos presztízs értéket tudott maga köré teremteni, amivel tetszik vagy sem, de ebben a generációban (is?) megnyerte a konzolháborút.

Ám ne felejtsük, egyszer minden és mindenki uralkodásának vége lesz. A PS5 sem ülhet örökké a konzolok trónján, előbb vagy utóbb letaszítják majd onnan. Ami miatt még sem fél ettől a Sony, az az, hogy a trónkövetelő a házon belülről érkezik, méghozzá a PS5 Pro személyében. Immár egy teljes hete, hogy a PS5 Pro társaságát élvezhetem otthon (innen is hatalmas pacsi és köszönet a PlayStation Magyarországnak), a következő bekezdésekben pedig igyekszem nem csak a konzolról mesélni, de azt az égető kérdést is megválaszolni, ami minden gamer fejében ott motoszkál: Megéri a PS5 Pro?

Jó néhány évvel ezelőtt már javában terjengtek pletykák a PS5 Pro tervéről, a fejlesztőknek szánt devkit létezéséről. Na nem mintha a méltán remek PS4 Pro után ne lehetett volna biztosra venni, hogy a Sony ebben a generációban sem hagyja ki a tuningolt konzol piacra dobását. Persze a PS5 Pro híre sokáig csak pletykák és szivárgások szárnyán vándorolt, amiket mindig érdemes elosztani kettővel és gyököt vonni belőlük. Rengeteg találgatás előzte meg a konzol hivatalos bemutatását, amit aztán még több találgatás követett.

Végül 2024. szeptember 10-én rántotta le a leplet a Sony a PlayStation 5 Próról, ami megújult külsővel és hangzatos, erős ígéretekkel próbálta megnyerni magának a közönséget és persze elindulni azon az úton, ami végül ahhoz a trónhoz vezet, amin jelenleg a PS5 csücsül.

  • Minden eddiginél elegánsabb és csinosabb külső
  • PSSR-ral (PlayStation Spectral Super Resolution) tuningolt teljesítmény
  • Még több és még stabilabb fps
  • Fejlett ray tracing technológia
  • Stabilabb teljesítmény nagyobb felbontás mellett is
  • Összességében pedig minden eddiginél kényelmesebb, konzisztensebb és szebb játékélmény

Ezekkel a kulcsszavakkal érkezett a PS5 Pro bejelentése, ami eléggé felemás fogadtatásra talált és a külön megvásárolandó kiegészítők miatt sokak kedvét elvette. Összességében mégis elég volt ahhoz, hogy egy olyan híráradatot indítson meg, aminek a mai napig nincs vége. Rengetegen várják a PS5 Prót, dübörgött az előrendelés és persze sokan próbálták előzetesen megfejteni, hogy mit is tud majd a gép. Vajon lecseréli a Zen2-es alapokon nyugvó AMD procit? Mit tud majd a GPU? Tényleg egy RTX 4070 Ti vagy akár egy RTX 4080 kártya szintjét tudja majd a gép? Mi lesz a memóriával? Mennyi SSD-t pakolnak bele?

A jó hír, hogy a találgatásoknak vége! A várva várt PS5 Pro november 7-től bárki számára elérhető a kedvenc boltjában. A rossz hír viszont az, hogy sokan hamis dolgokra alapozott csalódásba kergethetik magukat. Ahogy már azt említettem, a pletykáknak és találgatásoknak sosem szabad maradéktalanul hinni, tévútra vezetnek és csalódottságot szülhetnek. A találgatásokat hagyjuk is gyorsan maguk mögött, lássuk, hogy mit is tud a PS5 Pro valójában!

ps5-pro-1.jpg

A kép forrása: PlayStation

Mi van a dobozban?

Nagy meglepetés nem éri az embert a kicsomagolásnál. A szokásos papírok, tájékoztatók és kábelek után elsőként a kontrollert vehetjük a kezünkbe. Ez a már jól ismert, a méltán népszerű PS5 DualSense, a megszokott funkciókkal. Nem tagadom – különösen az konzol árát tekintve – óriási pirospontot lehetett volna felírni a Sony neve mellé, ha az alap DualSense helyett egy PlayStation 5 DualSense Edge kontrollert rejtettek volna a csomagba, de annyi baj legyen. Az ízelítők után tovább kutatva a dobozban, máris megtaláljuk a főfogást, magát a PS5 Prót.

Akinek esetleg nem tetszett a PS5 dizájnja, annak valószínűleg ez sem fog, tekintve, hogy ugyanazokkal a színekkel és formákkal támad a gép. Nekem személy szerint nagyon bejön ez a futurisztikus külső, ahogy az is, hogy a PS5 Pro kisebb és karcsúbb lett, mint elődje. Bár magasságban szinte ugyanakkora, mint a sima PS5, szélességben és mélységben viszont keskenyebb, leginkább a PS5 Slim méreteit idézi. Emellett pedig könnyebb is lett a konzol! Anno amikor megjelent a PS5, sokan panaszkodtak méretén túl arra, hogy bizony több, mint 4 kilót nyomott. A szenzációs hűtésrendszer (halk és erős) miatt viszont mindenki elviselte az alapgép méreteit és tömegét. A jó hír, hogy a PS5 Pro ezekből bőven tudott lejjebb faragni. Kisebb (388 mm x 89 mm x 216 mm) és könnyebb (3,1 kg) lett a Pro kiadás, miközben hűtését illetően semmit nem veszített teljesítményéből.

Technikai specifikációk

A lényeg viszont a borítás alatt található! Rengeteg pletyka és találgatás terjengett a neten a PS5 Pro erősségét illetően. Végül a következő gyári adatokat találjuk a konzol füzetecskéjében:

Processzor AMD Ryzen Zen2 8 magos és 16 szálas egyedi processzor 3,5 GHz-es órajellel
Grafikus vezérlő AMD Radeon RDNA-alapú grafikus motor, 16,7 TFLOP-os teljesítménnyel
Memória 16 GB GDDRA6 és 2 GB DDR5
Tárhely 2 TB SSD
Be- és kimenetek 2 db USB-A, 2 db USB-C, 2 db 2.1-es HDMI
Max. névleges teljesítmény 390 W

Teljesítmény és a még nyitott kérdések

Persze ez így egy táblázatban nem sokat mond, menjünk gyorsan végig az egyes tételeken. Kezdjük azzal amiknek örülünk, és ami dicséretes. A 2 TB-os SSD úgy kellett már a konzolnak, mint egy falat kenyér! Az alapgép 1 terás (valójában 825 GB-os, amiből a rendszer helyigénye miatt csupán 667 volt ténylegesen elérhető) nagyon hamar betelt, főleg az idő előrehaladtával. 2020-ban még csak-csak tűrhető volt, manapság már viszont, amikor rengeteg AAA-kategóriás játék 100 és 150 giga közötti tárhelyet foglal, egyszerűen kevés volt. A 2 TB-os SDD viszont hibátlanul teszi a dolgát, villámgyors, kellően nagy tárhely (a rendszer miatt itt is kevesebb, kb. 1,8 TB érhető el) és még emellé is lehet extra SSD-t tenni a gépbe. Szintén tárt karokkal fogadjuk az extra 2 GB-nyi RAM-ot ami csakis az OS-t elégíti ki, mellette pedig 16 GB megnövelt sebességű RAM duruzsol, ami így immár teljes egészében a GPU-t szolgálja, nem kell erejét megosztania a CPU és a GPU között, ahogy a sima PS5-ben.

Sokan várták, hogy új procit kapjon a PS5 Pro, ám a Sony végül másképp döntött. A PS5 Próban még mindig ugyanaz a Zen2-es alapokon nyugvó, 8 magos és 16 szálas Ryzen CPU teszi a dolgát, mint az alap PS5-ben, annyi különbséggel, hogy a 3,5 GHz-es órajel a PS5 Próban 3,8-ig tornázható fel. Fontos azonban kiemelni, hogy a PS5, a PS5 Slim és a PS5 Pro esetében sem a proci teszi a csodát, konyhanyelven sokkal kevésbé fontos, mint egy gamer PC-ben, így érthető és logikus, hogy a Sony nem változtatott a már működő rendszeren. Persze nem kell naivnak lennünk, valószínűleg megtehették volna, hogy búcsút intenek a Zen2-es architektúrának, de nem ettől a lépéstől lett volna még erősebb a konzol.

ps5-pro-2.jpg

A kép forrása: PlayStation

Ami sokkal inkább számít, az a már említett extra 2 GB RAM és a 16 GB VRAM, meg persze maga a GPU. És ezzel el is érkeztünk a PS5 Pro legkényesebb pontjához, egyben a mai napig legnagyobb kérdéséhez. A jelenlegi állás szerint a PS5 Pro GPU-ja 16,7 teraflopnyi teljesítményt képes kipréselni magából, szemben a PS5 alapmodelljének 10,28-as értékével. A nyers fejlődés tehát megkérdőjelezhetetlen. Két nagyon fontos téma mellett viszont nem mehetünk el a konzol teljesítményét illetően.

Az egyik, hogy nem minden a TFLOP-érték. Persze könnyű és sok esetben jól mutat, hogy ezekkel a számokkal dobálódzunk, de összességében nem ettől, pontosabban nem csak ettől függ a konzol ereje, hanem a rendszer minden egyes elemének összességétől, optimalizáltságától. A cikk írásának pillanatában például még nem tiszta, hogy milyen RDNA bázisra épül a GPU. Maradt vajon ugyanaz az RDNA 2-es bázis, megfejelve egy tucatnyi RDNA 3-as elemmel és olyan AI funkciókkal is, amik már az RDNA 4 alapú rendszerek tulajdonságai közé tartoznak majd? Vagy húzott egy merészet a Sony és az RDNA 2 már a múlté? Hivatalos válasz egyelőre ezekre a kérdésekre nem létezik, a legvalószínűbb az előbbi lehetőség, miszerint ugyanúgy RDNA 2-es alapokon nyugszik a GPU akárcsak a PS5-ben, megfejelve azt néhány fejlett RDNA 3-as és 4-es elemmel.

A másik fontos tisztázandó pont, pedig az elvárások és a pletykák kérdése. Sok tévhit és pletyka keringet a PS5 Próról az elmúlt hónapokban, amiket persze egyetlen egy szóval sem erősített meg a Sony, mégis sokan készpénznek vették azokat és most azokért, pontosabban azok hiányáért kérik számon a gyártót. Volt itt szó 33,5 teraflopos teljesítményről a GPU esetében, Zen4-es, de akár Zen5-ös prociról. Szép dolog a bizakodás, de pletykaként erjedő információkat semmiképp sem szabad kész tényként kezelnünk, főleg nem szabad azon károgni, hogy "hát be lett ígérve az RTX 4070 és az RX 7800 XT szintjét tartó GPU, közben meg nem is lett az". Nem, ezek sosem lettek beígérve, ezek pletykák, találgatások voltak, amik nem bizonyultak igaznak.

És természetesen nem maradhat ki a képletből az AI és a ray tracing sem. A valódi csodát talán ettől várják a legtöbben és egyelőre úgy tűnik működik is, még ha nem is maradéktalanul. A PlayStation Spectral Super Resolution, vagy röviden csak PSSR a Sony egy új fegyvere, ami nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mint hogy utolérje az AMD FSR és az NVIDIA DLLS rendszereinek felskálázási szintjét. Ez teszi lehetővé, hogy immár ne csak álom legyen a 4K melletti stabil 60 FPS és ez segíti azt is, hogy akár 4K-s felbontás mellett is, olyan konzisztens, tükörsima és gyönyörű, 120 fps-es játékmenetet kapjunk, mint még soha ezelőtt. Korai lenne még konklúziót hirdetni. A PS5 Pro indulásokkor, azaz most, úgy tűnik, hogy a PSSR többet nyújt, mint az AMD FSR, de még nem éri a DLLS szintjét. Még, ez a kulcsszó, hiszen a PS5 Pro élettartama még csak most kezdődik, még csak a küszöbén állunk a PS5 Pro valódi kihasználtságának és még a fejlesztők is csak kapargatják a rendszer felületét. Az igazi ugrás, ami igazi 4K 60 fps-es stabilitást jelent majd, véleményem szerint néhány hónapnyira van, amikor nem egy utólagos frissítéssel válnak majd a játékok PS5 Pro támogatottá, hanem alapból úgy jelennek meg, alapból úgy fejlesztik azokat. És természetesen a PSSR is folyamatosan fejlődik majd.

PS5 Pro támogatott játékok

A PS5 Pro startjánál több, mint 50 játék lesz támogatott az új rendszer által, a teljes listát itt tudjátok végigböngészni. Én most egyet szeretnék kiemelni, amit bátran ajánlok mindenkinek, aki akár holnaptól, akár később, de boldog PS5 Pro tulajdonos lesz. Íme így szépül meg a Marvel's Spider-Man 2 a PS5 Prón:

Marvel's Spider-Man 2

  • Fidelity Pro: Ez az üzemmód a lassabb, 30 képkocka/másodperc sebességet célozza meg azoknak a játékosoknak, akik szeretnének kiélvezni az új ray-tracing funkciókat. Ezeket az új funkciókat egyenként lehet finomhangolni, hogy magasabb köztes képkockasebességet érjünk el, különösen VRR (variable refresh rate) vagy 120 Hz-es megjelenítési mód használata esetén. Ebben a módban a gyalogosok és a forgalom sűrűsége is látványosan megnövekszik és a hajszálak részletei is kifinomultabbak lesznek.

  • Performance Pro: Ez az üzemmód a tükörsima 60 képkocka/másodperc sebességet célozza meg, miközben a PlayStation Spectral Super Resolution (PSSR) használatával megtartja a Fidelity üzemmód képminőségét. Minden ray-tracing funkció be van kapcsolva a módban, ezzel lesznek igazán szépek és élethűek a tükröződések, a vizes és üvegfelületek is. Csak ajánlani tudom, hogy próbáljátok ki, parádésan néz ki a játék ebben a módban!

  • RT Ambient Occlusion: Ray-tracinget használ a környezeti megvilágításhoz is. Közepes és Magas beállítási szintje is elérhető, egyes helyeken nagyon jól mutat és sokat dob az összképen, más helyszíneken kevésbé látványos.

  • RT Reflections & Interiors: Ray-tracing használatával javítja a tükröződések és az épületek belső tereinek, akár csak az ablakokon belátható szobák minőségét. Szintén elérhető Közepes és Magas beállításon is, igazán látványos viszont csak a Magas beállításokat választva lesz, akkor viszont tényleg álleejtő minőséget varázsol elénk a játék. Ez viszont csak a Fidelity Pro módban érhető el.

  • RT Key Light Shadows: A játékban az eddig közép és hosszú távolságokban használt árnyékolási módot ray-tracing alapú árnyékolásra cseréli. Ez is a Fidelity módban érhető el és akkor a leglátványosabb, ha például egy magas épület tetejéről tekintünk le az alattunk elterülő város látképére.

Ugyanitt ki kell emelnem azt a funkciót is, amivel a PS5 Pro az AI és a PSSR segítségével még a PS4-es játékokat is képes némileg megszépíteni. Egyelőre ezen funkció is éppen csak megmutatta magát, valódi erejét még nem igazán láttuk, de az biztos, hogy a Bloodborne sok játékosnál előkerül majd, mert ha nem is éri el egy hivatalos remastered kiadás szintjét (amire még mindig izgatottan várunk), de sokkal szebb látványt varázsol a játéknak a PS5 Pro, mint eddig valaha bármi.

Az a fránya árcédula és a konklúzió

Valahogy kénytelen vagyok lezárni ezt az eszmefuttatást, pedig őszintén mondhatom, hogy nem jutottam még teljes egészében dűlőre a PS5 Próval kapcsolatban. Nem árulok zsákbamacskát sem, én a Sonytól és a PlayStationtől kaptam a konzolt, de igyekszem mindig úgy mérlegelni a dolgokat, hogy a játékosok azon 99%-a aki nem a gamer médiában dolgozik, bizony fizetnek az új PlayStationért. És ez itt a PS5 Pro legnagyobb gyengesége jelenleg, az ára. Míg 2020-ban a PS5 184 990 és 149 990 forintos ajánlott fogyasztói áron érkezett hozzánk (attól függően, hogy lemezes vagy digitális verziót választottál), addig a PS5 Pro itthon 329 990 árcédulával indul, ami elképesztően sok. Hiába a megnyerő és már-már tökéletesre csiszolt dizájn, hiába a 28%-kal gyorsabb RAM, a 45%-kal gyorsabb renderelés, a PSSR, a 2 TB-s SSD és hiába képes a konzol valóban megszépíteni számok remek játékot, ez az ár egyszerűen magas és látva a nemzetközi véleményeket, nem csak Magyarországon forintban, de a világ más tájain, az ottani pénznemben is drágának tartják a PS5 Prót.

Ettől függetlenül, nem hiszem, hogy a PS5 Pro leszerepel majd a kasszáknál, sőt! Azt sem, hiszem, hogy a PS5 Pro egy rossz konzol lenne, sőt! Engem lenyűgözött a gép tudása és izgatottan várom a konzol elkövetkező éveit, mert a PS5 Pro most megmutatja, hogy a sokak által nyitott konzolháború valójában egyoldalú harc, amit a Sony irányít, nem mellesleg pedig azt is meg fogja mutatni, hogy gamernek lenni soha ennyire nem volt még jó, soha nem láttunk még ennyire szép és varázslatos megjelenítést konzolon, mint amire a PS5 Pro képes, összességében pedig, egyszerűen gamer fejjel és szívvel gondolkodva, aligha kívánhatnánk ettől többet. Csak jobb lett volna 300 ezer forint alatt tartani az árát, azaz 800 helyett 700 eurós piacra dobni. Azzal az árral úgy gondolom, hogy egy közel hibátlan konzolt kaptunk volna és a Sony is sokkal kevesebb felvont szemöldököt látni a vásárlók és a játékosok részéről.

A borítóképek forrása: PlayStation