A free-to-play játékok említése a legtöbb játékosban azonnali undort vált ki, ami nem csoda, ugyanis nagyon sok a lehúzás ezen a téren, és többször is láthattuk, hogy az alapjaiban jó ötletet a mohóság tévútra vitte. Nagyon sokan éppen ezért utálják, és messziről kerülik az ingyenesen játszható programokat -- Markus „Notch” Persson azonban egy lépéssel tovább menne, és egyenesen betiltaná az ilyen címeket.
Notch ezt George Broussard (az Apogee Software és a 3D Realms társtulajdonosa) tweetjére válaszolta, amiben Broussard azt írta, hogy az elitista és a free-to-play játékokat ellenző fejlesztőknek egyszer magukhoz kellene térniük. Notch hozzátette azt is, hogy mindenki, aki a játékon belüli vásárlásra free-to-playként hivatkozik, az egy csaló. A beszélgetésbe Randy Pitchford, a Gearbox vezére is beszállt, aki megjegyezte, hogy nem ennyire fekete-fehér dolog, erősen függ, attól, hogy a fejlesztők milyen módon építik be a mikrotranzakciókat, majd Broussard azt írta, hogy szerinte sok fejlesztő sem szereti a pay-to-win dolgokat, főleg a tervezés szempontjából és azért, mert áldozatokat kell hozniuk.
@georgeb3dr fuck that noise. Free to play is bait and switch and should be illegal.
— Markus Persson (@notch) July 8, 2015
Később Notch lehiggadt, és elmondta, hogy csak a sunyi módszereket gyűlöli, illetve igazából nem is kellene őt komolyan venni.
Aztán persze kiderül, hogy csak azokkal van baja, amelyekben mikrotranzakció van. Lehet hogy csak velem van baj, de szerintem nagy különbség, hogy free to play játékokról, vagy mikrotranzakciós free to play játékokról van szó (még ha a legtöbb f2play cím ilyen is). Igazából nem fontos, csak mint mondtam meglepődtem.
A free to play jelző valóban szerteágazó, mert sok játékot takar és minden játék máshogy játszik ezzel a lappal. Ugye az a csalogató része a dolognak, hogy ingyen van és bármikor abba tudod hagyni, ugyanakkor a játék fejlesztése költséges és a dolgozókat is fizetni kell, meg valamennyi profit kell a cégnek, tehát beleraknak korlátozásokat és mikrótranzakciót, hogy próbálják kompenzálni a havidíj által nyújtott biztos bevételt.
Vannak olyan játékok, ahol a semmiért kérnek pénzt el és vannak olyan játékok, amiknél az árazás borzalmas, vannak olyanok is, amik meg egész korrekt árakon futnak. Sajnos az életben nincsenek valóban ingyenes dolgok és ezt nem is lehet elvárni, mert minden idő/pénz/energia befektetés és senki se szeret ingyen dolgozni.
A TESO nál próbáltak korrektek lenni, azzal, hogy meghagyták az előfizetési lehetőséget és a ingyen játszhatsz a játékkal bizonyos korlátokkal, az hogy elkérnek érte pénzt, az nem bűn, az az ár a játékért nem vészes és hosszabb távon kell gondolni a dolgot. Az nem lehúzás, mert akik előfizetésről indultak valamilyen szinten kompenzálva vannak, akik meg ingyen akarnak mindent, azoknak egyszer kell támogatni a játékot és utána játszhat amennyit akar. Sokba került a játék, nyilván nem akarnak éhen halni a dolgozok és a cég se akar anyagi csődöt, ezért ott ez indokolt volt.
Az olyan játékokkal van probléma, amik erőt próbálnak meg eladni és teljes játék áráért, lásd a warframe is ilyen, ott hihetetlenül sok grindeléssel tudsz érvényesülni, mert a random számok alapján kapod a jutalmat és nem fix értékeken. Aki türelmetlen, az meg vásárolhat a boltban és garantáltan övé lesz az adott borzalom. Hozzáteszem, hogy az ára a fizető eszköznek elég morbid, nem javallot vásárolni, csak akkor, ha olyasmit akarsz venni, ami ténylegesen kell.
A lockboxok is ilyen csinos kis dolgok, meg az EA féle dungeon keeper, hogy ha nem költesz a játékra, nem haladsz előre, de főleg böngészős játékokban van ilyen nagy lehúzás, ahhoz képest tekintve, hogy arányaiban kevesebbe kerül fenntartani őket.
Szóval a dolog nem mindenhol egyértelmű, de ezt ki lehet tapasztalni a játékok játszásával, ami meg előfizetésért kínál játékidőt, az emberfüggő, hogy kinek mennyi ideje és kedve van hozzá.
Egyébként valaki szóljon Notchnak, hogy ha így folytatja ő lesz a következő John Romero
Illetve ha már a Google Play - bevezette a PEGI rendszerét akkor ezt is fel kellene venni bele hogy ne lehessen PEGI 3 ami mikrótranzakciót tartalmaz, ne kelljen már a 6 éves gyereknek magyarázni hogy ő nem vehet olyat amit a osztálytárai mert nem telik rá. Ha már be van kapcsolva a Family control a gyerek kütyüjén ne is lásson olyat ami nem neki való.
6 éves gyereknek meg még nem ez kéne legyen a legnagyobb baja szvsz. :)
Illetve ha már a Google Play - bevezette a PEGI rendszerét akkor ezt is fel kellene venni bele hogy ne lehessen PEGI 3 ami mikrótranzakciót tartalmaz, ne kelljen már a 6 éves gyereknek magyarázni hogy ő nem vehet olyat amit a osztálytárai mert nem telik rá. Ha már be van kapcsolva a Family control a gyerek kütyüjén ne is lásson olyat ami nem neki való.